Пораст и даљњи успон QR кодова

IEC уреднички тим

IEC вијест на енглеском језику можете да прочитате овдје

Од читања јеловника до укрцавања у авион, употреба и распрострањеност QR кодова расте, а неки извјештаји наводе да је само у прошлој години креирање QR кодова порасло за преко 200%.

Штавише, глобално тржиште QR кодова за плаћање биљежи процват и предвиђа се да ће до 2030. године достићи 35,07 милијарди америчких долара.

QR код (quick response, односно брзи одговор) је првобитно смишљен 1994. године да би превазишао ограничен капацитет бар-кодова за складиштење података и у почетку је коришћен за праћење дијелова у аутомобилској индустрији. С развојем технологије за читање QR кодова, као што су паметни телефони и камере, њихова употреба је током година постепено расла, али тек с пандемијом Ковид 19 у 2020. години дошло је до праве експанзије у њиховој употреби.

Данас су QR кодови свуда, интензивно се користе у оглашавању, маркетингу, производњи, контроли залиха у складиштима, издавању карата, означавању производа и другим областима. Однедавно се користе и за складиштење података о банковним рачунима или кредитним картицама, да би се омогућило плаћање путем QR кода. Такође се користе за откривање фалсификованих производа и код праћење производа.

QR код је врста 2Д матричног бар-кода, састављен од симбола који се састоје од низа квадратних модула распоређених у квадратни образац.

У QR код породици заправо постоје четири различита модела:

·         QR код Модел 1, оригинални код;

·         QR код Модел 2, побољшани облик Модела 1 с додатним функцијама, чији су симболи потпуно компатибилни са системима за читање QR кодова;

·         QR код, модификована верзија модела два, која омогућава појаву симбола у огледалу;

·         Микро QR код, формат који омогућава представљање мање количине података у мањем симболу, што је прикладније за директни маркетинг на дијеловима и компонентама.

QR код је препоручени модел за нове, отворене апликације система. Међународни стандард који га дефинише, ISO/IEC 18004[1], глобално је признат као стандард који у потпуности описује QR код.

Овај стандард је управо ажуриран да би био у складу са савременим технолошким трендовима. Његов сажетак можете да погледате овдје.


[1]Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине је путем Техничког комитета BAS/TC 1, Информациона технологија, усвојио стандард BAS ISO/IEC 18004:2016, Информациона технологија – Технике за аутоматско идентифицирање и прикупљање података (AIDC) - Спецификација симбола QR бар кода.