Porast i daljnji uspon QR kodova
IEC urednički tim
IEC vijest na engleskome jeziku možete pročitati ovdje
Od čitanja jelovnika do ukrcavanja u zrakoplov, uporaba i rasprostranjenost QR kodova raste, a neka izvješća navode da je samo u prošloj godini kreiranje QR kodova poraslo za preko 200%.
Štoviše, globalno tržište QR kodova za plaćanje bilježi procvat i predviđa se da će do 2030. godine dostići 35,07 milijardi američkih dolara.
QR kod (quick response, odnosno brzi odgovor) prvobitno je smišljen 1994. godine kako bi prevazišao ograničen kapacitet barkodova za skladištenje podataka i u početku je korišten za praćenje dijelova u automobilskoj industriji. S razvitkom tehnologije za čitanje QR kodova, kao što su pametni telefoni i kamere, njihova je uporaba tijekom godina postupno rasla, ali tek s pandemijom COVID-19 u 2020. godini došlo je do prave ekspanzije u njihovoj uporabi.
Danas su QR kodovi svuda, intenzivno se koriste u oglašavanju, marketingu, proizvodnji, kontroli zaliha u skladištima, izdavanju karata, označavanju proizvoda i drugim oblastima. Odnedavno se koriste i za skladištenje podataka o bankovnim računima ili kreditnim karticama, kako bi se omogućilo plaćanje putem QR koda. Također se koriste za otkrivanje falsificiranih proizvoda i kod praćenje proizvoda.
QR kod je vrsta 2D matričnog barkoda, sastavljen od simbola koji se sastoje od niza kvadratnih modula raspoređenih u kvadratni obrazac.
U QR kod obitelji zapravo postoje četiri različita modela:
· QR kod Model 1, originalni kod;
· QR kod Model 2, poboljšani oblik Modela 1 s dodatnim funkcijama, čiji su simboli potpuno kompatibilni sa sustavima za čitanje QR kodova;
· QR kod, modificirana verzija modela dva, koja omogućuje pojavu simbola u ogledalu;
· Mikro QR kod, format koji omogućuje predstavljanje manje količine podataka u manjem simbolu, što je prikladnije za izravan marketing na dijelovima i komponentama.
QR kod je preporučeni model za nove, otvorene aplikacije sustava. Međunarodni standard koji ga definira, ISO/IEC 18004[1], globalno je priznat kao standard koji u potpunosti opisuje QR kod.
Ovaj standard upravo je ažuriran kako bi bio sukladan suvremenim tehnološkim trendovima. Njegov sažetak možete pogledati ovdje.
[1] Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine je putem Tehničkog komiteta BAS/TC 1, Informaciona tehnologija objavio standard BAS ISO/IEC 18004:2016, Informaciona tehnologija – Tehnike za automatsko identificiranje i prikupljanje podataka (AIDC) - Specifikacija simbola QR bar koda.