Заједничка комисија Парламента БиХ за економске реформе и развој разматрала дио Извјештаја о раду Савјета министара БиХ за 2014. годину

Заједничка комисија Парламента БиХ за економске реформе и развој разматрала је дио Извјештаја о раду Савјета министара БиХ за 2014. годину који се односи на рад 11 институција које су у надлежности ове комисије.

 

Ријеч је о сљедећим институцијама: Институт за интелектуално власништво БиХ, Институт за стандардизацију БиХ, Институт за акредитацију БиХ, Институт омбудсмана за заштиту потрошача БиХ, Агенција за статистику БиХ, Агенција за надзор над тржиштем БиХ, Агенција за осигурање, Агенција за рад и запошљавање, Агенција за промоцију страних инвестиција, Дирекција за економско планирање и Конкуренцијски савјет БиХ.

 

Директор Института за стандардизацију БиХ, господин Александар Цинцар обратио се члановима комисије и извијестио их о основним активностима Института:

 

  • Извршење основног процеса рада ове институције у 2014. години, а то је рад на припремању, доношењу и објављивању BAS стандарда, скоро је 100%. Наиме, у 2014. години планирано је да се путем стручних тијела Института усвоји 2942 стандарда, а усвојено је 2937. Институт за стандардизацију усвојио је у систем босанскохерцеговачке стандардизације методом проглашавања око 85% европских стандарда, односно закључно с 31. 12. 2014. године 20642 стандарда. Овај податак се може наћи на званичној веб-страници европских организација за стандардизацију. У 2014. години је методом превода усвојено 19 стандарда. Донесено је и 9 изворних босанскохерцеговачких стандарда.
  • Институт је усвојио све хармонизоване европске стандарде који прате директиве новог приступа.
  • Институт је и у 2014. години радио на испуњењу 6 + 3 критеријума и практично испунио све услове за аплицирање за пуноправно чланство у европским опрганизацијама за стандардизацију CEN и CENELEC. Проблем могу да представљају два критеријума које треба да оствари држава. Први критеријум: БиХ треба да постане кандидат за члана ЕУ, наводећи прелазни период за приступање ЕУ. Други критеријум: Законодавство БиХ треба бити усаглашено са законодавством ЕУ.
  • Рад Института за стандардизацију БиХ препознала је и Европска комисија, а у посљедњих неколико година у Извјештају о напретку БиХ ка ЕУ наведено је да су учињени значајни помаци у подручју стандардизације.