Zajednička komisija Parlamenta BiH za ekonomske reforme i razvoj razmatrala dio Izvještaja o radu Vijeća ministara BiH za 2014. godinu

Zajednička komisija Parlamenta BiH za ekonomske reforme i razvoj razmatrala je dio Izvještaja o radu Vijeća ministara BiH za 2014. godinu koji se odnosi na rad 11 institucija koje su u nadležnosti ove komisije.

 

Riječ je o sljedećim institucijama: Institut za intelektualno vlasništvo BiH, Institut za standardizaciju BiH, Institut za akreditaciju BiH, Institut ombudsmana za zaštitu potrošača BiH, Agencija za statistiku BiH, Agencija za nadzor nad tržištem BiH, Agencija za osiguranje, Agencija za rad i zapošljavanje, Agencija za promociju stranih investicija, Direkcija za ekonomsko planiranje i Konkurencijsko vijeće BiH.

 

Direktor Instituta za standardizaciju BiH, gospodin Aleksandar Cincar obratio se članovima Komisije i izvijestio ih o osnovnim aktivnostima Instituta:

 

  • Izvršenje osnovnog procesa rada ove institucije u 2014. godini, a to je rad na pripremanju, donošenju i objavljivanju BAS standarda, skoro je 100%. Naime, u 2014. godini planirano je da se putem stručnih tijela Instituta usvoji 2942 standarda, a usvojeno je 2937. Institut za standardizaciju usvojio je u sistem bosanskohercegovačke standardizacije metodom proglašavanja oko 85% evropskih standarda, odnosno zaključno s 31. 12. 2014. godine 20642 standarda. Ovaj podatak se može naći na zvaničnoj web-stranici evropskih organizacija za standardizaciju. U 2014. godini je metodom prevoda usvojeno 19 standarda. Doneseno je i 9 izvornih bosanskohercegovačkih standarda.
  • Institut je usvojio sve harmonizovane evropske standarde koji prate direktive novog pristupa.
  • • Institut je i u 2014. godini radio na ispunjenju 6 + 3 kriterija i praktično ispunio sve uslove za apliciranje za punopravno članstvo u evropskim oprganizacijama za standardizaciju CEN i CENELEC. Problem mogu predstavljati dva kriterija koje treba ostvariti država. Prvi kriterij: BiH treba postati kandidat za člana EU, navodeći prijelazni period za pristupanje EU. Drugi kriterij: Zakonodavstvo BiH treba biti usklađeno sa zakonodavstvom EU.
  • Rad Instituta za standardizaciju BiH prepoznala je i Evropska komisija, a u posljednjih nekoliko godina u Izvještaju o napretku BiH ka EU navedeno je da su učinjeni značajni pomaci u području standardizacije.