Свјетски дан стандарда

Сваке године 14. октобра чланови IEC-a, ISO-a и ITU-a прослављају Свјетски дан стандарда, поштујући заједничке напоре хиљада стручњака из цијелог свијета на изради добровољних техничких споразума који су објављени као међународни стандарди.

 

Међународни стандарди и четврта индустријска револуција

 

 

James M. Shannon
предсједник IEC-a

John Walter
предсједник ISO-a

Houlin Zhao
генерални секретар ITU-a

 

Као што су стандарди били од виталног значаја током прве индустријске револуције, прије више од 250 година, они ће такође имати кључну улогу у четвртој индустријској револуцији.

 

Четврта индустријска револуција односи се на нове технологије које бришу традиционалне границе између физичких, дигиталних и биолошких свјетова. Људи и ствари постају све више повезани и то ће утицати на начин на који производимо, тргујемо и комуницирамо, баш као што је парна енергија трансформисала производне методе и начин живота многих током прве индустријске револуције.

 

У 18. вијеку прелазак с мануелног рада на машинерију и фабрички рад повећао је потребу за стандардима, на примјер, да се замијене дијелови машине и омогући специјализована масовна производња компоненти.

 

Данас ће стандарди поново играти кључну улогу у транзицији у нову еру. Без њих се промјене којим свједочимо не могу десити тако брзо. Иноватори се ослањају на међународне стандарде, попут оних које су развили IEC, ISO и ITU, како би се осигурала компатибилност и интероперабилност, тако да би се нове технологије могле усвајати без потешкоћа. Они су такође средство за ширење знања и иновација на глобалном нивоу.

 

Брзина промјена које произилазе из четврте индустријске револуције са собом носи одређене изазове. Роботи и вјештачка интелигенција ће обављати све више задатака које су раније обављали људи, а адитивна производња (позната и као 3Д штампање) ће трансформисати начин на који се роба производи и омогућити нам да „штампамо ствари“ код куће. Како је све дигитално повезано, од авиона па до монитора за бебе, рањивост података и посљедице грешака су све веће. То су само неки примјери проблема с којима се суочавају нове генерације паметних технологија које се заснивају, између осталог, на великим количинама података, повећаној интеграцији, складиштењу података у облаку (cloud) и отвореној комуникацији између уређаја. Међународни стандарди представљају ефикасан начин да се обезбиједи сигурност и минимизирају ризици. На примјер, безбједносни стандарди помажу у заштити наших података и одвраћају од напада хакера, а безбједносни стандарди за роботе ће олакшати интеракцију с људима.

 

Четврта индустријска револуција је већ почела, стога, да би у потпуности остварила свој потенцијал и допринијела побољшању нашег друштва, неопходно је развити одговарајуће стандарде.