Svjetski dan standarda
Svake godine 14. listopada članovi IEC-a, ISO-a i ITU-a proslavljaju Svjetski dan standarda, poštujući zajedničke napore tisuće stručnjaka iz cijeloga svijeta na izradi dobrovoljnih tehničkih sporazuma koji su objavljeni kao međunarodni standardi.
Međunarodni standardi i četvrta industrijska revolucija
James M. Shannon | John Walter | Houlin Zhao |
Kao što su standardi bili od vitalnog značaja tijekom prve industrijske revolucije, prije više od 250 godina, oni će također imati ključnu ulogu u četvrtoj industrijskoj revoluciji.
Četvrta industrijska revolucija odnosi se na nove tehnologije koje brišu tradicionalne granice između fizičkih, digitalnih i bioloških svjetova. Ljudi i stvari postaju sve više povezani i to će utjecati na način na koji proizvodimo, trgujemo i komuniciramo, baš kao što je parna energija transformirala proizvodne metode i način života mnogih tijekom prve industrijske revolucije.
U 18. vijeku prelazak s manuelnog rada na strojeve i tvornički rad povećao je potrebu za standardima, primjerice, da se zamijene dijelovi strojeva i omogući specijalizirana masovna proizvodnja komponenti.
Danas će standardi ponovno igrati ključnu ulogu u prijelazu u novu eru. Bez njih se promjene kojim svjedočimo ne mogu desiti tako brzo. Inovatori se oslanjaju na međunarodne standarde, poput onih koje su razvili IEC, ISO i ITU, kako bi se osigurala kompatibilnost i interoperabilnost, tako da bi se nove tehnologije mogle usvajati bez poteškoća. Oni su također sredstvo za širenje znanja i inovacija na globalnoj razini.
Brzina promjena koje proistječu iz četvrte industrijske revolucije sa sobom nosi određene izazove. Roboti i umjetna inteligencija obavljat će sve više zadataka koje su ranije obavljali ljudi, a aditivna će proizvodnja (poznata i kao 3D tisak) promijeniti način na koji se roba proizvodi i omogućiti nam da „tiskamo stvari“ kod kuće. Kako je sve digitalno povezano, od zrakoplova pa do monitora za bebe, ranjivost podataka i posljedice grešaka su sve veće. To su samo neki primjeri problema s kojima se suočavaju nove generacije pametnih tehnologija koje se temelje, između ostalog, na velikim količinama podataka, povećanoj integraciji, pohrani podataka u oblaku (cloud) i otvorenoj komunikaciji između uređaja. Međunarodni standardi predstavljaju efikasan način za stvaranje sigurnosti i minimiziranje rizika. Primjerice, sigurnosni standardi pomažu u zaštiti naših podataka i odvraćaju od napada hakera, a sigurnosni standardi za robote olakšat će interakciju s ljudima.
Četvrta industrijska revolucija je već počela, stoga, da bi u potpunosti ostvarila svoj potencijal i doprinijela poboljšanju našeg društva, nužno je razviti odgovarajuće standarde.