Свјетски дан метрологије – 20. мај 2024.

Данас се обиљежава Свјетски дан метрологије.

Слоган овогодишњег Свјетског дана метрологије је „Мјеримо данас за одрживо сутра“.

На веб сајту Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу (The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO), поводом Свјетског дана метрологије, наводи се:

„Свјетски дан метрологије, који се обиљежава 20. маја сваке године, помаже јавности да разумије шта се подразумијева под науком о мјерењу и зашто толико зависимо од ње. Ова мало позната наука подржава безброј аспеката нашег свакодневног живота. Сваки пут када купимо килограм наранџи, користимо ГПС у аутомобилу за навигацију, прогутамо пилулу, пређемо мост или уђемо у зграду, треба да размислимо о метролозима који су то омогућили. Захваљујући метричком систему, архитекта образован у Судану моћи ће пројектовати пословну зграду у Мексику, пошто ће стандардне мјере бити исте у обје земље.

Мало историје: метрички систем који је сада универзални стандард за мјерење успостављен је прије више од 200 година. Свјетски дан метрологије обиљежава потписивање Метарске конвенције 1875. године, међународног уговора који је осмишљен да обезбиједи да сви широм свијета користе исти метрички систем за мјерење тежине и дужине, да би се обезбиједила фер трговина. Метарску конвенцију је од тада ратификовало више од 100 земаља и економија. У новембру 2023. године, на Генералној конференцији Унеска је проглашено да ће се 20. мај од сада обиљежавати као Свјетски дан метрологије (42 C/Резолуција 21). Сваке године прославу Дана заједнички подржавају Међународни биро за тегове и мјере (Bureau International  des Poids at Mesures -  BIPM) и Међународна организација за законску метрологију (The International Organisation of Legal Metrology – OIML).

Свјетски дан метрологије промовише предности науке о мјерењу глобалној публици, наглашавајући вриједност метрологије за квалитет живота и очување животне средине – мисију, у складу с Унесковим циљем изградње бољег свијета кроз науку и образовање.“