Изградња одрживог пута ка извјештавању о утицају на животну средину, друштвеном окружењу, као и о начину на који се управља организацијом

Преузето и преведено са: www.iso.org

ISO вијест на енглеском језику можете прочитати овдје

Глобална свијест о климатским промјенама и одрживости експоненцијално је порасла током протекле деценије, чинећи појмове као што су корпоративна одговорност, угљенични отисак и транспарентност новим помодним ријечима нашег времена. Тежња ка одрживој будућности поставила је у свом пуном облику ESG разматрања - или еколошко, друштвено и разматрање о управљању у свом пуном облику -  као приоритет састанака одбора у компанијама широм свијета, чврсто утврдивши њихов статус као највеће бриге у савременом пословном свијету.

Уштеде трошкова, повећани тржишни удио и очекивања заинтересованих страна само су неки од кључних покретача који стоје иза помјерања ка одрживости. Истовремено, владе на локалном и националном нивоу пооштравају еколошко, фискално и корпоративно законодавство и прописе, захтијевајући од компанија да објаве значајну количину података путем ESG извјештавања.

То значи да ће компанијама бити потребни врло јаки ESG подаци који могу бити евалуирани. Извјештавање о ESG подацима је често један од примарних изазова за компаније у свим индустријама, као и изазов који лако може да се ријеши праћењем међународних стандарда и најбољих пракси. Овај чланак се бави замршеношћу ESG извјештавања и како ISO стандарди могу да помогну компанијама да уграде ESG у своју корпоративну стратегију.

Садржај

Шта је ESG извјештавање?

Зашто је ESG извјештавање важно?

Да ли су компаније обавезне да раде ESG извјештавање?

Дакле, шта би ESG извјештај требало да садржи?

О ISO-овим принципима имплементације ESG

Како ESG извјештавање покреће одржив успјех?

Шта је ESG извјештавање?

ESG је скуп нефинансијских мјера које директно доприносе профилу управљања ризицима организације, развоју одрживости и друштвеној одговорности предузећа. Прецизније, ESG извјештавање је врста корпоративног представљања које даје детаље о еколошким, друштвеним и управљачким (ESG) обећањима, напорима и напретку организације. Његова сврха је да расвијетли ESG активности компаније да би се побољшала транспарентност инвеститора. Ове активности укључују климатске промјене, људска права и накнаде извршној власти.

Зашто је ESG извјештавање важно?

Одговорно вођење пословања, свијест о клими и кретање ка „нето нули“ има директан утицај на приход, трошкове и тржишни удио. Такође може да ојача репутацију компаније и створи повјерљиве и дуготрајне односе са заинтересованим странама. Међутим, ово се ослања на то да компаније усвајају строго корпоративно управљање, оперативну транспарентност и раде унутар граница националног и међународног законодавства и прописа.

ESG извјештавање је важно из много разлога који га чине корпоративним ослонцем у свим индустријама и јурисдикцијама.

·         Транспарентност: Уз растућу забринутост око одрживости и климатских промјена, од компанија се све више тражи да буду транспарентне у погледу свог пословања. ESG извјештавање даје компанијама прилику да извјештавају о својим ESG напорима и напретку.

·         Управљање ризиком: Теме везане за ESG могу да изложе компанију ризику који може да доведе до поремећаја и финансијских губитака. ESG извјештавање је прилика да се те теме искористе за напредовање представљањем активности и идентификовањем потенцијалних ризика.

·         Потражња инвеститора: Инвеститори се ослањају на све врсте метрика да би процијенили учинак и потенцијал за раст компаније. Врло јаке ESG праксе и транспарентно извјештавање ће вјероватно привући инвеститоре, што ће довести до повећаног прилива капитала.

·         Репутација бренда: Потрошачи одлучују да послују с компанијама које су у складу с њиховим увјерењима о одрживости. Вјероватно ће бити лојалнији компанијама које извјештавају о својим ESG активностима и напретку.

·         Усклађеност: ESG извјештај је начин да компаније објаве тачну вијест и да помогне у обезбјеђивању усклађености с прописима. Како прописи настављају да се развијају, компаније са снажним ESG извјештавањем су у бољој позицији да се придржавају ових промјена, избјегавајући казне и правне компликације.

·         Оперативна ефикасност: ESG извјештавање често укључује детаљан преглед оперативних процеса. То може бити покретач који гура компанију да побољша ефикасност и идентификује области побољшања.

·         Праћење циљева: ESG извјештавање је начин да компаније буду одговорне за своје тврдње о ESG перформансама. Пружа начин да се прати напредак на циљевима који се постижу током дужег временског периода.

Да ли су компаније обавезне да раде ESG извјештаје?

Извештај Института за управљање и одговорност (G&A Institute) из новембра 2022. открио је да је 96% компанија на S&P 500 индексу[1] објавило ESG извјештај. Шта ово значи? Да ли је ESG извјештавање обавезно? У зависности од тога гдје компанија има сједиште, могу постојати национални или посебни прописи на нивоу јурисдикције за ESG извјештавање. Такође постоји све већи број прописа у одређеним индустријама који позивају компаније да у неком облику извјештавају о својим ESG активностима и утицајима.

Ово је подигло границу ESG извјештавања, с појавом нових захтјева за ESG извјештавање 2023. године. У Европској унији, на примјер, Уредба о објавама повезаним с одрживости у сектору финансијских услуга ступила је на снагу у марту 2021, пружајући захтјеве за ESG извјештавање с фокусом на иницијативе повезане с одрживошћу. Ова Уредба је допуњена Директивом о извјештавању о корпоративној одрживости, која је ступила на снагу у јануару 2023. године.

Са своје стране, америчка Комисија за хартије од вриједности (SEC) издала је своја коначна правила везана за климу, под називом „Побољшање и стандардизација објављивања извјештаја у вези са климом за инвеститоре“, која захтијевају од одређених јавних компанија да објаве своје ризике у вези с климом и емисијама гасова стаклене баште.

Дакле, иако ESG извјештавање још увијек није свуда захтјев, постоји све већи тренд да постане законодавни акт.

Дакле, шта би ESG извјештај требало да садржи?

ESG извјештавање игра кључну улогу у вођењу инвестиционих и пословних одлука. На основу ових објава, заинтересоване стране могу донијети боље информисане изборе у складу с њиховим вриједностима и дугорочним циљевима.

Ови извјештаји садрже квалитативне и квантитативне информације које се односе на сљедеће области:

·         Димензија животне средине укључује све што доприноси емисији угљеника и климатским промјенама, као што су енергија, вода и управљање отпадом; вентилација и квалитет ваздуха; набавка материјала; и управљање ланцем снабдијевања.

·         Друштвена димензија се бави односима и репутацијом коју компанија има са својим заинтересованим странама, као што су ангажовање запослених, разноликост и инклузија, здравље и безбједност, људска права и радна пракса.

·         Димензија управљања је интерни систем пракси, контрола и процедура које компанија користи да управља собом, као што су отпорност пословног модела, управљање ризиком, усклађеност са законима и прописима, дужна пажња и испуњавање потреба екстерних заинтересованих страна.

О ISO-овим принципима имплементације ESG-а

ISO може помоћи у јачању чак и најамбициознијих ESG стратегија. Кроз свој широки портфолио стандарда, ISO може помоћи оним предузећима која настоје да буду корак испред законодавних, регулаторних и друштвених промјена.

ISO развија Међународни споразум с радионице[2] (IWA) за уграђивање ESG-а у културу организације. Ова међународна структура на високом нивоу ће помоћи у управљању перформансама ESG-а, као и мјерењу и извјештавању у оквиру постојећих оквира за објаву, да би се обезбиједила досљедност, упоредивост и поузданост ESG извјештавања и пракси на глобалном нивоу.

ISO-ове ESG смјернице имају за циљ да буду комплементарне и интероперабилне с постојећим оквирима добровољног и регулаторног извјештавања да би се олакшала глобална хармонизација и усклађивање с ESG принципима и приступима. Он ће пружити смјернице корисницима који се баве ESG екосистемом да би подржали компатибилност с другим ESG оквирима, укључујући национално и међународно законодавство. ISO-ове ESG принципе имплементације могу да користе организације, велике и мале, у свим секторима и земљама.

·         Технички комитет ISO/WS ESG, Оквир за имплементацију принципа животне средине, друштва и управљања (ESG)

·         Радни нацрт Међународног споразума с радионице WD IWA 48.2 , Еколошки принципи, друштвени принципи и принципи управљања

Како ESG извјештавање покреће одржив успјех?

Компаније треба да постану сарадничке у својим напорима да смање свој угљенични отисак, постигну нето нулу и постану потпуно одрживе. Ова сарадња се не може остварити само кроз стратегију, а ESG извјештавање се брзо појављује као кључни аспект корпоративне одговорности.

Снажне политике захтијевају снажне процесе, непропусне оквире ризика и оперативну рационализацију и координацију, што се све може непримјетно постићи усвајањем ESG оквира и ISO стандарда.

Доводећи ISO у разговор око ESG-а, пословни лидери могу боље да планирају своје путовање ка одрживијој и конкурентнијој будућности. А у изградњи те будућности, врло јак портфолио ISO стандарда може им помоћи да јасно идентификују потенцијалне ризике, корективне акције и могуће прилике.



[1] S&P 500 индекс је један од најпопуларнијих свјетских берзанских индекса. Више о берзанском индексу можете прочитати овдје.

[2]...Међународни споразуми с радионица (IWA) документи су који се развијају изван уобичајеног система ISO-oвих комитета како би се омогућило учесницима на тржишту да преговарају у окружењу „отворене радионице” под окриљем ISO-а. Такве радионице обично имају административну подршку одређеног тијела члана ISO-а. У објављеном споразуму наводе се организације које су учествовале у његовом развоју. И ове публикације имају вијек трајања од шест година, након којег се морају или претворити у други облик ISO-овог документа или повући“. Бијелић, Драго, Водич кроз стандардизацију – Питања и одговори, Републички завод за стандардизацију и метрологију Републике Српске, Бања Лука, 2015. године. Страна 64. Приступљено 24. 9. 2024. Линк.