Izgradnja održivog puta ka izvještavanju o uticaju na okoliš, društvenom okruženju, kao i o načinu na koji se upravlja organizacijom

 

Preuzeto i prevedeno sa: www.iso.org

ISO vijest na engleskom jeziku možete pročitati ovdje

Globalna svijest o klimatskim promjenama i održivosti eksponencijalno je porasla tokom protekle decenije, čineći pojmove kao što su korporativna odgovornost, ugljenični otisak i transparentnost novim pomodnim riječima našeg vremena. Težnja ka održivoj budućnosti postavila je u svom punom obliku ESG razmatranja – ili ekološko, društveno i razmatranje o upravljanju u svom punom obliku - kao prioritet sastanaka odbora u kompanijama širom svijeta, čvrsto utvrdivši njihov status kao najveće brige u savremenom poslovnom svijetu.

Uštede troškova, povećani tržišni udio i očekivanja zainteresiranih strana samo su neki od ključnih pokretača koji stoje iza pomjeranja ka održivosti. Istovremeno, vlade na lokalnom i nacionalnom nivou pooštravaju ekološko, fiskalno i korporativno zakonodavstvo i propise, zahtijevajući od kompanija da objave značajnu količinu podataka putem ESG izvještavanja.

To znači da će kompanijama biti potrebni vrlo jaki ESG podaci koji mogu biti evaluirani. Izvještavanje o ESG podacima je često jedan od primarnih izazova za kompanije u svim industrijama, kao i izazov koji se lako može riješiti praćenjem međunarodnih standarda i najboljih praksi. Ovaj članak se bavi zamršenošću ESG izvještavanja i kako ISO standardi mogu pomoći kompanijama da ugrade ESG u svoju korporativnu strategiju.

Sadržaj

Šta je ESG izvještavanje?

Zašto je ESG izvještavanje važno?

Da li su kompanije obavezne da rade ESG izvještavanje?

Dakle, šta bi ESG izvještaj trebao sadržavati?

O ISO-ovim principima implementacije ESG-a

Kako ESG izvještavanje pokreće održiv uspjeh?

Šta je ESG izvještavanje?

ESG je skup nefinansijskih mjera koje direktno doprinose profilu upravljanja rizicima organizacije, razvoju održivosti i društvenoj odgovornosti preduzeća. Preciznije, ESG izvještavanje je vrsta korporativnog predstavljanja koje daje detalje o ekološkim, društvenim i upravljačkim (ESG) obećanjima, naporima i napretku organizacije. Njegova svrha je da rasvijetli ESG aktivnosti kompanije kako bi se poboljšala transparentnost investitora. Ove aktivnosti uključuju klimatske promjene, ljudska prava i naknade izvršnoj vlasti.

Zašto je ESG izvještavanje važno?

Odgovorno vođenje poslovanja, svijest o klimi i kretanje ka „neto nuli“ ima direktan uticaj na prihod, troškove i tržišni udio. Također može ojačati reputaciju kompanije i stvoriti povjerljive i dugotrajne odnose sa zainteresiranim stranama. Međutim, ovo se oslanja na to da kompanije usvajaju strogo korporativno upravljanje, operativnu transparentnost i rade unutar granica nacionalnog i međunarodnog zakonodavstva i propisa.

ESG izvještavanje je važno iz mnogo razloga koji ga čine korporativnim osloncem u svim industrijama i jurisdikcijama.

·         Transparentnost: Uz rastuću zabrinutost oko održivosti i klimatskih promjena, od kompanija se sve više traži da budu transparentne u pogledu svog poslovanja. ESG izvještavanje daje kompanijama priliku da izvještavaju o svojim ESG naporima i napretku.

·        Upravljanje rizikom: Teme vezane za ESG mogu izložiti kompaniju riziku koji može dovesti do poremećaja i finansijskih gubitaka. ESG izvještavanje je prilika da se te teme iskoriste za napredovanje predstavljanjem aktivnosti i identificiranjem potencijalnih rizika.

·         Potražnja investitora: Investitori se oslanjaju na sve vrste metrika da bi procijenili učinak i potencijal za rast kompanije. Vrlo jake ESG prakse i transparentno izvještavanje će vjerovatno privući investitore, što će dovesti do povećanog priliva kapitala.

·         Reputacija brenda: Potrošači odlučuju da posluju s kompanijama koje su u skladu s njihovim uvjerenjima o održivosti. Vjerovatno će biti lojalniji kompanijama koje izvještavaju o svojim ESG aktivnostima i napretku.

·         Usklađenost: ESG izvještaj je način da kompanije objave tačnu vijest i da pomogne u obezbjeđivanju usklađenosti s propisima. Kako propisi nastavljaju da se razvijaju, kompanije sa snažnim ESG izvještavanjem su u boljoj poziciji da se pridržavaju ovih promjena, izbjegavajući kazne i pravne komplikacije.

·         Operativna efikasnost: ESG izvještavanje često uključuje detaljan pregled operativnih procesa. To može biti pokretač koji gura kompaniju da poboljša efikasnost i identificira oblasti poboljšanja.

·         Praćenje ciljeva: ESG izvještavanje je način da kompanije budu odgovorne za svoje tvrdnje o ESG performansama. Pruža način da se prati napredak na ciljevima koji se postižu tokom dužeg vremenskog perioda.

Da li su kompanije obavezne da rade ESG izvještaje?

Izveštaj Instituta za upravljanje i odgovornost (G&A Institute) iz novembra 2022. otkrio je da je 96% kompanija na S&P 500 indeksu[1] objavilo ESG izvještaj. Šta ovo znači? Da li je ESG izvještavanje obavezno? U zavisnosti od toga gdje kompanija ima sjedište, mogu postojati nacionalni ili posebni propisi na nivou jurisdikcije za ESG izvještavanje. Također postoji sve veći broj propisa u određenim industrijama koji pozivaju kompanije da u nekom obliku izvještavaju o svojim ESG aktivnostima i uticajima.

Ovo je podiglo granicu ESG izvještavanja, s pojavom novih zahtjeva za ESG izvještavanje 2023. godine. U Evropskoj uniji, naprimjer, Uredba o objavama povezanim s održivosti u sektoru finansijskih usluga stupila je na snagu u martu 2021, pružajući zahtjeve za ESG izvještavanje s fokusom na inicijative povezane s održivošću. Ova Uredba je dopunjena Direktivom o izvještavanju o korporativnoj održivosti, koja je stupila na snagu u januaru 2023. godine.

Sa svoje strane, američka Komisija za vrijednosne papire (SEC) izdala je svoja konačna pravila vezana za klimu, pod nazivom „Poboljšanje i standardizacija objavljivanja izvještaja u vezi sa klimom za investitore“, koja zahtijevaju od određenih javnih kompanija da objave svoje rizike u vezi s klimom i emisijama stakleničkih plinova.

Dakle, iako ESG izvještavanje još uvijek nije svugdje zahtjev, postoji sve veći trend da postane zakonodavni akt.

Dakle, šta bi ESG izvještaj trebao sadržavati?

ESG izvještavanje igra ključnu ulogu u vođenju investicionih i poslovnih odluka. Na osnovu ovih objava, zainteresirane strane mogu donijeti bolje informirane izbore u skladu s njihovim vrijednostima i dugoročnim ciljevima.

Ovi izvještaji sadrže kvalitativne i kvantitativne informacije koje se odnose na sljedeće oblasti:

·         Dimenzija okoliša uključuje sve što doprinosi emisiji ugljenika i klimatskim promjenama, kao što su energija, voda i upravljanje otpadom; ventilacija i kvalitet zraka; nabavka materijala; i upravljanje lancem snabdijevanja.

·         Društvena dimenzija se bavi odnosima i reputacijom koju kompanija ima sa svojim zainteresiranim stranama, kao što su angažovanje zaposlenih, raznolikost i inkluzija, zdravlje i sigurnost, ljudska prava i radna praksa.

·         Dimenzija upravljanja je interni sistem praksi, kontrola i procedura koje kompanija koristi da upravlja sobom, kao što su otpornost poslovnog modela, upravljanje rizikom, usklađenost sa zakonima i propisima, dužna pažnja i ispunjavanje potreba eksternih zainteresiranih strana.

O ISO-ovim principima implementacije ESG-a

ISO može pomoći u jačanju čak i najambicioznijih ESG strategija. Kroz svoj široki portfolio standarda, ISO može pomoći onim preduzećima koja nastoje da budu korak ispred zakonodavnih, regulatornih i društvenih promjena.

ISO razvija Međunarodni sporazum s radionice[2] (IWA) za ugrađivanje ESG-a u kulturu organizacije. Ova međunarodna struktura na visokom nivou će pomoći u upravljanju performansama ESG-a, kao i mjerenju i izvještavanju u okviru postojećih okvira za objavu, kako bi se obezbijedila dosljednost, uporedivost i pouzdanost ESG izvještavanja i praksi na globalnom nivou.

ISO-ove ESG smjernice imaju za cilj da budu komplementarne i interoperabilne s postojećim okvirima dobrovoljnog i regulatornog izvještavanja kako bi se olakšala globalna harmonizacija i usklađivanje s ESG principima i pristupima. On će pružiti smjernice korisnicima koji se bave ESG ekosistemom kako bi podržali kompatibilnost s drugim ESG okvirima, uključujući nacionalno i međunarodno zakonodavstvo. ISO-ove ESG principe implementacije mogu koristiti organizacije, velike i male, u svim sektorima i zemljama.

·         Tehnički komitet ISO/WS ESG, Okvir za implementaciju principa životne sredine, društva i upravljanja (ESG)

·         Radni nacrt Međunarodnog sporazuma s radionice WD IWA 48.2, Ekološki principi, društveni principi i principi upravljanja

Kako ESG izvještavanje pokreće održiv uspjeh?

Kompanije trebaju postati saradničke u svojim naporima da smanje svoj ugljenični otisak, postignu neto nulu i postanu potpuno održive. Ova saradnja se ne može ostvariti samo kroz strategiju, a ESG izvještavanje se brzo pojavljuje kao ključni aspekt korporativne odgovornosti.

Snažne politike zahtijevaju snažne procese, nepropusne okvire rizika i operativnu racionalizaciju i koordinaciju, što se sve može neprimjetno postići usvajanjem ESG okvira i ISO standarda.

Dovodeći ISO u razgovor oko ESG-a, poslovni lideri mogu bolje planirati svoje putovanje ka održivijoj i konkurentnijoj budućnosti. A u izgradnji te budućnosti, vrlo jak portfolio ISO standarda može im pomoći da jasno identificiraju potencijalne rizike, korektivne akcije i moguće prilike.



[1] S&P 500 indeks je jedan od najpopularnijih berzovnih indeksa. Više o berzovnom indeksu možete pročitati ovdje.

[2] „...Međunarodni sporazumi s radionica (IWA) dokumenti su koji se razvijaju izvan uobičajenog sistema ISO-ovih komiteta kako bi se omogućilo učesnicima na tržištu da pregovaraju u okruženju „otvorene radionice” pod okriljem ISO-a. Takve radionice obično imaju administrativnu podršku određenog tijela člana ISO-a. U objavljenom sporazumu navode se organizacije koje su učestvovale u njegovom razvoju. I ove publikacije imaju vijek trajanja od šest godina, nakon kojeg se moraju ili pretvoriti u drugi oblik ISO-ovog dokumenta ili povući“. Bijelić, Drago, Vodič kroz standardizaciju – Pitanja i odgovori, Republički zavod za standardizaciju i metrologiju Republike Srpske, Banja Luka, 2015. godine. Strana 64. Pristupljeno 24. 9. 2024. Link.