Успјешно одржан вебинар „Примјена BIM-a у БиХ - студија изводљивости и BIM стандарди”

Дана 12. априла 2021. године успјешно је одржан вебинар на тему „Примјена BIM-a у БиХ - студија изводљивости и BIM стандарди”. Вебинар је пратило преко 80 учесника, представника привреде, јавне управе и академске заједнице.

Учесницима вебинара представљени су резултати пројекта „Подршка примјени BIM-a у БиХ” те „Студија изводљивости” и BIM стандарди.

Чешка канцеларија за стандарде, метрологију и тестирање у сарадњи с Институтом за стандардизацију Босне и Херцеговине имплементирала је пројекат „Подршка примјени BIM-a у Босни и Херцеговини”, а у оквиру Challenge фонда Развојног програма Уједињених нација (UNDP). У оквиру пројекта остварени су сљедећи резултати:

Израђена је Основна студија о имплементацији BIM-a у Босни и Херцеговини која представља полазну тачку за идентификацију кључних питања везаних за BIM,   a која треба ријешити, те корака/мјера које треба предузети како би се обезбиједили потребни услови и окружење за напредну примјену BIM методе у БиХ;
Израђен је Концепт увођења BIM методе којим се настоје приказати циљеви који би у одређеним областима могли бити реално достижни укључујући идентификацију основних претпоставки и препорука за постизање ових циљева;
Студија изводљивости која представља план имплементације BIM-a у БиХ;
Преведени су основни BIM стандарди;
Организована су два вебинара о примјени BIM-a.

Босанскохерцеговачки стручњаци говорили су о улози јавног сектора у доношењу и примјени BIM-а како у свијету тако и у Босни и Херцеговини, имплементацији BIM-a у систему формалног образовања, стандардизацији структура података за електронске каталоге производа грађевинских услуга и о BIM-у у пракси.

Закључено је да је имплементација BIМ-а у Босни и Херцеговини у раној фази те да су адекватна и правилна интервенција у овој фази од велике важности за брзо усвајање и примјену BIМ-а у будућности. Улога владе је пресудна за усвајање BIМ-а и његову примјену. Потребно је направити мултидисциплинарни и интегрисан рад између различитих актера у различитим областима (архитектура, инжењерство и грађевинска индустрија), како у приватном тако и у јавном сектору. Исто тако, акценат је стављен на важност стварања културних промјена кроз BIМ образовање. Укључивање BIМ-а посебно у наставне планове и програме академског образовања, омогућавајући студентима да се упознају с концептом BIМ-а и стекну неке основне вјештине, основни је предуслов за напредак и успјешну примјену BIМ методе.