Стандард BAS EN 60335-1:2021 усвојен методом превода
Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине, путем Техничког комитета BAS/TC 57, Кућански и слични електрични апарати, методом превода усвојио је треће издање стандарда BAS EN 60335-1:2021, Кућански и слични електрични aпарати – Безбједност – Дио 1: Општи захтјеви, које је превод енглеске верзије европског стандарда EN 60335-1:2012, Household and similar electrical appliances – Safety – Part 1: General requirements.
Стандардом BAS EN 60335-1:2021 признаје се међународно прихватљив ниво заштите од опасности, као што су електричне, механичке, топлотне опасности, као и опасности од пожара и зрачења апарата када раде у нормалној употреби, узимајући у обзир упутства произвођача. Он такође обухвата и ненормалне ситуације које могу да се очекују у пракси и узима у обзир начин на који електромагнетне појаве могу да утичу на безбједан рад апарата.
Основни циљеви Директиве за ниски напон 2006/95/EC обухваћени су овим стандардом. У обзир се морају узети основни захтјеви за безбједност сљедећих директива, а који могу да се примијене на неке апарате за домаћинство и оне сличне:
– 2006/42/EC, Директива за машине,
– 89/106/EEC, Директива за конструисање производа,
– 97/23/EC, Директива за опрему под притиском.
Овај европски стандард односи се на безбједност електричних апарата који се употребљавају у домаћинству и сличних апарата, као и електричних апарата за комерцијалне сврхе чији назначени напон није већи од 250 V за једнофазне апарате и 480 V за остале апарате.
Апарати који раде помоћу батерије и остали апарати који се напајају једносмјерном струјом обухваћени су предметом и подручјем примјене овог стандарда. Апарати с двоструким напајањем, било мрежним или батеријским, сматрају се апаратима који раде помоћу батерија када функционишу у батеријском моду.
Примјери апарата за домаћинство су апарати који се употребљавају у одржавању домаћинства и које могу да употребљавају корисници који нису довољно квалификовани или обучени у обављању послова одржавања домаћинства:
– у продавницама, канцеларијама и другим окружењима са сличним условима рада;
– на пољопривредним газдинствима;
– гости у хотелима, мотелима и другим смjештајним објектима;
– у смjештајима с ноћењем и доручком.
Апарати и машине за које је предвиђено да их користе довољно квалификовани или обучени корисници у трговинама, лакој индустрији и пољопривреди, као и апарати и машинe који су означени за употребу у комерцијалне сврхе, при чему ће их употребљавати недовољно квалификовани и обучени корисници, обухваћени су предметом и подручјем примјене овог стандарда.
Стандард се бави предвидивим опасностима, онолико колико је то разумно, а које могу да изазову апарати и машине, а којима могу да буду изложена сва лица.
Међутим, овај стандард углавном не узима у обзир:
– ако се дјеца играју с апаратом;
– употребу апарата од стране мале дјеце;
– употребу апарата од стране млађе дјеце без надзора.
Изворне текстове стандарда припремили су Технички комитет IEC/TC 61, Safety of household and similar electrical appliances, чији је секретаријат у надлежности националног тијела за стандардизацију САД (ANSI) и европски Технички комитет CLC/TC 61, Safety of household and similar electrical appliances, чији је секретаријат у надлежности националног тијела за стандардизацију Италије (UNI).