Објављене међународне смјернице за подршку организацијама у суочавању с ESG изазовима

Објављујемо превод Саопштења за медије, које је издато 14. 11. 2024. године. Саопштење на енглеском језику можете прочитати овдје.

Нови ISO-ови принципи имплементације ESG, објављени 14. 11. 2024, пружају међународне смјернице за унапређење ESG пракси, пружајући организацијама широм свијета конкретан увид који омогућава јасну комуникацију о напорима ка одрживости који се проводе на глобалном нивоу.

14. новембар 2024. – На данашњој конференцији COP29 представљене су нове међународне смјернице, које је објавила Међународна организација за стандардизацију (ISO) да би организацијама олакшала сналажење у сложеном окружењу еколошких, друштвених и управљачких (ESG) изазова, усклађивање с обавезама објављивања података и тачно мјерење, извјештавање и обавјештавање о  њиховим активностима.

С обзиром на то да се у посљедњој деценији број глобалних прописа у вези с ESG-ом повећао за 155%, укључујући ЕУ Директиву о корпоративном извјештавању о одрживости (CSRD), британски Закон о модерном ропству и ISSB-ове (Међународни одбор за стандарде у области одрживости – International Sustainability Standards Board) захтјеве за објављивање међународних стандарда за извјештавање о одрживости S1 и S2 који су дио Међународних стандарда финансијског извјештавања (International Financial Reporting Standard – IFRS), ISO-ови принципи имплементације ESG имају за циљ да унаприједе разумијевање тако што ће пружити конкретне смјернице за досљедније извјештавање које је примјењиво на организације свих величина и сектора, од малих предузећа до мултинационалних корпорација, укључујући ESG консултанте, академску заједницу и истраживачке институције те невладине организације.

Принципи су осмишљени да подрже ефикасне и транспарентне праксе одрживости кроз стандардизовану структуру, која организацијама пружа све информације неопходне за постизање њихових ESG амбиција, без обзира на то до које фазе су стигли у том процесу. Документ олакшава интеграцију ESG принципа у организациону културу, тако што омогућава употребу ефикаснијег система за праћење учинка и извјештавање. Рјешавањем еколошких утицаја (као што су угљенични отисак и управљање отпадом), друштвених аспеката (попут разноликости, односно диверзитета и људских права) и пракси управљања (транспарентност и усклађеност с прописима), организације могу да примијене прави холистички приступ. Ово подстиче уравнотежену, одрживу стратегију раста и помаже убрзању напретка ка одрживијем свијету.

Развијени кроз сарадњу националних тијела за стандардизацију, укључујући британски Институт за стандардизацију (BSI), канадски Савјет за стандардизацију (SCC) и бразилско Удружење за техничке стандарде (ABNT), ови принципи укључују допринос више од 1.900 индустријских експерата из 128 земаља. Они обезбјеђују структуру високог нивоа за помоћ организацијама у интеграцији постојећих ESG захтјева, успостављају мјерљиве Кључне индикаторе перформанси (KPI) и процјењују њихову зрелост у ESG праксама.

Ова публикација долази као одговор на све већи фокус на ESG учинак и забринутост која се јавља због тога што су ESG објаве глобално биле неконзистентне и значајно различите по јурисдикцијама, величини компанија и секторима. Као резултат тога, различита правила о објављивању могу да отежају организацијама да се снађу у разним системима, што доводи до недосљедности у извјештавању и отежава упоредивост међу секторима.

ISO-ови принципи имплементације ESG-а су дизајнирани да:

  • подрже управљање ESG учинком;
  • подстакну мјерење и извјештавање према постојећим оквирима објављивања, да би глобално олакшале досљедност, упоредивост и поузданост ESG извјештавања и пракси;
  • олакшају интероперабилност усклађивањем с постојећим стандардима извјештавања, стварајући хармонизовани приступ прекограничној ESG усклађености;  
  • промовишу глобалну досљедност, омогућавајући јасну комуникацију о напорима ка постизању одрживости широм свијета.

Sergio Mujica, генерални секретар ISO-а, рекао је: „ISO-ови принципи имплементације ESG-а ће подстакнути успостављање и очување трајне културе ESG-а која ће донијети стварну вриједност организацијама, владама, инвеститорима и потрошачима. Ове смјернице ће помоћи да се убрза усвајање одрживих пословних пракси, што користи различитим заједницама и животној средини“.

„Важно је напоменути да ове смјернице могу да се користе у свим организацијама и секторима, а посебно би могле да буду од користи малим и средњим предузећима (МСП-овима) и организацијама у земљама у развоју. Поносни смо на ову иницијативу и на чињеницу да је данас представљамо на конференцији COP29“.

„Ово је значајна прилика коју организације широм свијета не би смјеле да пропусте – да ангажују кључне заинтересоване стране, а посебно оне одговорне за постојеће и будуће добровољне и регулаторне оквире за ESG извјештавање и објављивање“.

Susan Taylor Martin, извршна директорица BSI, изјавила је: „Док се свјетски лидери окупљају на COP29, све више се препознаје потреба друштва да одговори на глобалне изазове попут климатских промјена и друштвене неједнакости. Нема сумње да Извјештавање о еколошким, друштвеним и управљачким питањима (ESG) може да буде важан алат, али сложени и често збуњујући механизам извјештавања може да буде препрека за акцију“.

„Одушевљена сам чињеницом да је BSI заједнички водио развој ових принципа имплементације да би се помогло организацијама свих врста да на мјерљив и досљедан начин интегришу ESG. Ово може да помогне друштву да покрене стварне промјене у подручјима као што су смањење емисија, заштита биодиверзитета, мобилизација зелених инвестиција и промовисање инклузивности, те на крају може да убрза напредак ка праведном друштву и одрживом свијету“.

Mario William Esper, предсједник ABNT, рекао је: „ABNT-у је велика част што је допринио изради међународних смјерница за подршку организацијама у суочавању с ESG изазовима, чиме се јача наша посвећеност одрживости и одговорном управљању. Ове смјернице организацијама пружају кључни основ за усвајање структурираних пракси, задовољавање глобалних захтјева и управљање социоеколошким утицајима“.

„Сигурни смо да ће ова сарадња с BSI-јем, SCC-ом и ISO-ом резултирати чврстим темељем који омогућава организацијама различитих величина и сектора да допринесу праведнијој, инклузивнијој и еколошки одговорној глобалној економији.“

ABNT поново жели да потврди своју посвећеност имплементацији ових принципа, у заједничким напорима који уједињују лидере и стручњаке широм свијета за бољу будућност.“

Chantal Guay, извршна директорица SCC-а, изјавила је: „На глобалном нивоу, климатска криза појачава постојеће неједнакости, чиме усвајање ефикасних рјешења постаје императив. ISO-ови принципи имплементације ESG-а су кључни дио свеобухватног сета алата за климатску акцију, осмишљених да одговоре на ове изазове“.

„Организације свих величина су кључни покретачи одрживог развоја. Свјесни смо да многи сматрају да је интеграција ESG-а сложен и скуп процес. Ове смјернице поједностављују процесе имплементације ESG-а и допуњују постојеће стандарде и оквире за објављивање. Ово ће нам помоћи да изађемо ван домена пуког објављивања информација, ка побољшању перформанси и изградњи повјерења у ESG информације и праксе“.

Смјернице су додатно усклађене са ширим циљевима одрживости, укључујући Циљеве одрживог развоја УН-а и ISO-ову посвећеност климатској акцији, чиме се организацијама омогућава да се позиционирају као лидери у одрживости у складу с глобалним приоритетима.

За више информација о ISO-овим принципима имплементације ESG-а, посјетите: iso.org/ESGprinciples

Смјернице о ISO-овим принципима имплементације ESG-a можете преузети овдје.

За више информација или интервјуе, молимо контактирајте:

Katie Clift
Односи с јавношћу, ISO
+351 913 976 202
press@iso.org/ext-clift@iso.org

Vanessa Von der Mühll
Шефица Одјељења за комуникације и ангажмане, ISO
+41 79 842 97 34
vondermuhll@iso.org

О ISO

ISO (Међународна организација за стандардизацију) је независна, невладина међународна организација која окупља 170 националних тијела за стандардизацију. Кроз своју глобалну мрежу ISO олакшава развој добровољних и тржишно релевантних међународних стандарда који подржавају иновације и нуде рјешења за глобалне изазове. ISO је објавио више од 25.000 међународних стандарда и сродних докумената који покривају готово сваку индустрију, од технологије до безбједности хране, пољопривреде и здравствене заштите.

Више информација на iso.org

О ABNT

ABNT (бразилско Удружење за техничке стандарде) једини је национални форум за стандардизацију који је бразилско друштво препознало од самог његовог оснивања 28. септембра 1940. године, а који је федерална влада потврдила кроз различите правне инструменте. Одговоран је за развој бразилских стандарда (NBR) за различите секторе. ABNT учествује у регионалној стандардизацији у оквиру Mercosur Асоцијације за стандардизацију (AMN) и Панамеричке комисије за стандардизацију (Copant), као и у међународној стандардизацији у оквиру ISO-а и Међународне електротехничке комисије (IEC).

Од 1950. године ABNT је такође активан у обуци и нуди свеобухватан програм курсева о кључним темама за различите секторе, као и у области сертификације, за потребе великих и малих компанија, домаћих и међународних. Тренутно нуди више од 400 сертификационих програма за производе, системе и верификацију емисије гасова с ефектом стаклене баште. ABNT-ов знак усклађености препознат је као гаранција квалитета која указује да производи и услуге задовољавају најстроже стандарде. ABNT сертификација је увелико присутна у Америци, Европи и Азији, а аудити се проводе у више од 30 земаља.

Више информација на abnt.org.br

О BSI

BSI је компанија за унапређење пословања и стандардизацију која сарађује с више од 77.500 клијената широм свијета у различитим индустријским секторима. BSI пружа организацијама повјерење у раст и с њима ради на рјешавању кључних друштвених питања – од климатских промјена до изградње повјерења у вјештачку интелигенцију као и сва остала питања – да би се убрзао напредак ка праведном друштву и одрживом свијету.

Већ више од једног вијека BSI има позитиван утицај на организације и друштво, градећи повјерење и унапређујући животе. Данас BSI ради с глобалном заједницом од 15.000 стручњака, индустријских и потрошачких група, организација и влада и помаже клијентима да испуне своје циљеве.

Влада Велике Британије именовала је BSI као Национално тијело за стандардизацију које представља интересе УК-а у ISO-у, IEC-у и европским организацијама за стандардизацију (CEN, CENELEC и ETSI).

Више информација на bsigroup.com

О SCC

Од 1970. године, Савјет за стандардизацију Канаде (SCC) доприноси безбједнијем, здравијем, просперитетнијем и одрживијем животу за људе, заједнице и пословне субјекте у Канади кроз моћ стандардизације. SCC сарађује са широком мрежом партнера на националном и глобалном нивоу, дјелујући као глас Канаде на међународној сцени стандардизације и акредитације, те као члан ISO-а и IEC-а. Као водећа организација за акредитацију у својој земљи, SCC гради повјерење на домаћем и страном тржишту тако што обезбјеђује да тијела за оцјењивање усклађености испуњавају највише стандарде. На овај начин SCC отвара читав један низ различитх могућности.

Више информација на scc-ccn.ca