IRENA издаје озбиљно упозорење у вези са COP циљевима за обновљиву енергију

IEC уреднички тим

Преузето и преведено са линка

Након одржаног COP28, предсједништво COP28 именовало је Међународну агенцију за обновљиву енергију (IRENA) као надлежну агенцију за праћење и извјештавање о испуњењу обавеза за утростручење капацитета обновљиве енергије на глобалном нивоу и удвостручење просјечне годишње стопе побољшања енергетске ефикасности до 2030. године, што је договорено између 200 земаља.

Овај извјештај представља прво издање ове серије и ове године окупља IRENA-у, Консензус/предсједништво Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) везану за организацију COP28, односно Конференције УН-а о климатским промјенама, предсједништво COP29, GRA, Савезну владу Бразила и Министарство енергетике Азербејџана.

У Извјештају се издаје озбиљно упозорење јер је доказано да је свијет, према готово свим мјерилима – осим раста капацитета соларних PV постројења – додатно заостао у односу на потребне смјернице за повећање капацитета обновљиве енергије и побољшање енергетске ефикасности потребне за остварење циљева УАЕ консензуса.

Према извјештају, тренутни национални планови и циљеви ће обезбиједити само половину потребног раста капацитета обновљиве енергије до 2030. године, са 7,4 теравата (ТW), што ће резултирати мањком од 34% (3,8 TW) до 2030. године. (Један ТW је једнак 1000 гигавата (GW)).

Извјештај такође наводи да је постигнут мали али значајан напредак у побољшању енергетске интензивности, која остаје на нивоу од око 2% из 2022. године, док је потребна годишња стопа побољшања од најмање 4% до 2030. године да би се испунио зацртани циљ.

Према подацима IRENA-е, у 2023. години 84% улагања у капацитете обновљиве енергије било је усмјерено на Кину, ЕУ и САД; Бразил и Индија имали су нешто више од 6%, док су улагања у Африци пала за 47% током периода 2022–2023. године.

Препоруке за постизање циљева

Извјештај даје низ препорука за исправљање курса земаља које су укључене у овај процес, међу којима су:

  • Политике и прописе је потребно појачати да би се превазишле препреке и недостаци, укључујући фискалне политике и подстицаје за обновљиве изворе енергије и мјере енергетске ефикасности.
  • Треба уложити напоре усмјерене у ширење и модернизацију мрежа и повећање капацитета за складиштење енергије.
  • Консултације и сарадњу са више заинтересованих страна треба максимално повећати унутар самих држава, као и између њих. Државе би могле да подрже међусобну размјену искустава да би се унаприједила међународна сарадња. Посебно би развијене земље требало што брже да повећају и унаприједе финансијску и техничку подршку тржиштима и економијама у развоју (EMDE) да би подржале дугорочно планирање и имплементацију енергетске транзиције.

Иако стандардизација није директно споменута, препоруке из овог извјештаја наговјештавају улогу коју стандарди могу имати у подстицању глобалне сарадње, посебно у модернизацији мрежа и смањењу препрека и недостатака.

IEC стандарди и системи за оцјењивање усаглашености

Неколико техничких комитета IEC-а развија међународне стандарде за системе обновљиве енергије, омогућавајући малим и великим системима за обновљиву енергију да раде на безбједан и ефикасан начин, било на мрежи или ван ње.

Поред IEC-овог техничког комитета TC 4: Хидрауличне турбине, ту су и:

  • IEC TC 5: Парне турбине
  • IEC TC 82: Системи соларне фотонапонске енергије
  • IEC TC 88: Системи за производњу енергије из вјетра
  • IEC TC 114: Морска енергија – конвертори таласа, плиме и других водених струја
  • IEC TC 117: Соларне термалне електране

Сертификација опреме и постројења за обновљиву енергију је услуга коју у оквиру IEC-а пружа IECRE, IEC-ов систем за сертификацију према стандардима за опрему која се користи у апликацијама обновљиве енергије.