IRENA izdaje ozbiljno upozorenje u vezi s COP ciljevima za obnovljivu energiju
IEC urednički tim
Preuzeto i prevedeno s poveznice
Nakon održanog COP28, predsjedništvo COP28 imenovalo je Međunarodnu agenciju za obnovljivu energiju (IRENA) kao nadležnu agenciju za praćenje i izvješćivanje o ispunjenju obveza za utrostručenje kapaciteta obnovljive energije na globalnoj razini i udvostručenje prosječne godišnje stope poboljšanja energetske učinkovitosti do 2030. godine, što je dogovoreno između 200 zemalja.
Ovo izvješće predstavlja prvo izdanje ove serije i ove godine okuplja IRENU, Konsenzus/predsjedništvo Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) vezanu uz organizaciju COP28, odnosno Konferencije UN-a o klimatskim promjenama, predsjedništvo COP29, GRA, Saveznu vladu Brazila i Ministarstvo energetike Azerbajdžana.
U Izvješću se izdaje ozbiljno upozorenje jer je dokazano da je svijet, prema gotovo svim mjerilima – osim rasta kapaciteta solarnih PV postrojenja – dodatno zaostao u odnosu na potrebne smjernice za povećanje kapaciteta obnovljive energije i poboljšanje energetske učinkovitosti potrebne za ostvarenje ciljeva UAE konsenzusa.
Prema izvješću, trenutačni nacionalni planovi i ciljevi osigurat će samo polovinu potrebnog rasta kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine, sa 7,4 teravata (TW), što će rezultirati manjkom od 34% (3,8 TW) do 2030. godine. (Jedan TW je jednak 1000 gigavata (GW)).
Izvješće također navodi da je postignut mali ali značajan napredak u poboljšanju energetske intenzivnosti, koja ostaje na razini od oko 2% iz 2022. godine, dok je potrebna godišnja stopa poboljšanja od najmanje 4% do 2030. godine kako bi se ispunio zacrtani cilj.
Prema podatcima IRENA-e, u 2023. godini 84% ulaganja u kapacitete obnovljive energije bilo je usmjereno na Kinu, EU i SAD; Brazil i Indija imali su nešto više od 6%, dok su ulaganja u Africi pala za 47% tijekom razdoblja 2022–2023. godine.
Preporuke za postizanje ciljeva
Izvješće daje niz preporuka za ispravljanje kursa zemalja koje su uključene u ovaj proces, među kojima su:
- Politike i propise je potrebno pojačati kako bi se prevazišle prepreke i nedostatci, uključujući fiskalne politike i poticaje za obnovljive izvore energije i mjere energetske učinkovitosti.
- Treba uložiti napore usmjerene u širenje i modernizaciju mreža i povećanje kapaciteta za skladištenje energije.
- Konzultacije i suradnju s više zainteresiranih strana treba maksimalno povećati unutar samih država, kao i između njih. Države bi mogle poduprijeti međusobnu razmjenu iskustava kako bi se unaprijedila međunarodna suradnja. Osobito bi razvijene zemlje trebale što brže povećati i unaprijediti financijsku i tehničku potporu tržištima i ekonomijama u razvitku (EMDE) kako bi podržale dugoročno planiranje i implementaciju energetske tranzicije.
Iako standardizacija nije izravno spomenuta, preporuke iz ovoga izvješća nagovještavaju ulogu koju standardi mogu imati u poticanju globalne suradnje, posebice u modernizaciji mreža i smanjenju prepreka i nedostataka.
IEC standardi i sustavi za ocjenjivanje usuglašenosti
Nekoliko tehničkih komiteta IEC-a razvija međunarodne standarde za sustave obnovljive energije, omogućavajući malim i velikim sustavima za obnovljivu energiju da rade na siguran i učinkovit način, bilo na mreži ili izvan nje.
Pored IEC-ovog tehničkog komiteta TC 4: Hidraulične turbine, tu su i:
- IEC TC 5: Parne turbine
- IEC TC 82: Sustavi solarne fotonaponske energije
- IEC TC 88: Sustavi za proizvodnju energije iz vjetra
- IEC TC 114: Morska energija – konvertori valova, plime i drugih vodenih struja
- IEC TC 117: Solarne toplinske elektrane
Certifikacija opreme i postrojenja za obnovljivu energiju je usluga koju u okviru IEC-a pruža IECRE, IEC-ov sustav za certifikaciju prema standardima za opremu koja se koristi u aplikacijama obnovljive energije.