2. Meђунaрoднa нaучнa кoнфeрeнциja COMETa 2014

У организацији Машинског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, на Јахорини је од 2. до 5. децембра 2014. године одржана 2. међународна научна конференција COMETa 2014 (Conference on Mechanical Engineering Technologies and Applications) под називом „Примијењене технологије у машинском инжењерству”.

 

На конференцији су размотрене могућности увођења нових технологија у производна предузећа у циљу модернизације и оптимизације производних процеса. То би требало да доведе до повећања ефективности производње, а самим тим и до повећања конкурентности на свјетском тржишту. Поред тога, на конференцији су размотрене могућности развоја и усавршавања производа коришћењем нових технологија, што би требало да допринесе отварању нових радних мјеста.

 

У програм рада конференције уврштена су 102 научна и стручна рада с 230 аутора и коаутора из 11 држава региона и шире. Радови су представљени у осам радних секција. Такође, организоване су четири радионице и један округли сто на актуелне теме конференције.

 

На конференцији су учествовали представници водећих компанија и истраживачких центара из региона, представници институција инфраструктуре квалитета и друге заинтересоване стране. Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине представљали су Александар Цинцар, директор Института и Миљан Савић, стручни савјетник и представник руководства за квалитет у Институту.

 

У склопу радионице „Систем управљања квалитетом у земљама Западног Балкана” делегација Института је презентовала рад Института и Техничког комитета за квалитет. Такође, представници Института су на округлом столу „Значај инфраструктуре квалитета у Босни и Херцеговини” говорили о значају стандарда и стандардизацији с аспекта инфраструктуре квалитета.

 

Поред тога, у програм рада конференције уврштен је и рад „Управљање континуитетом пословања”, чији су аутори Миљан Савић и Горан Тешановић из Института за стандардизацију Босне и Херцеговине.

 

Овакав вид окупљања представника академске заједнице, представника привреде и осталих релевантних учесника представља озбиљан покушај да се допринесе развоју привреде у региону, као и стварању јединственог европског, па и свјетског истраживачког простора.