2. Međunarodna znanstvena konferencija COMETa 2014

U organizaciji Mašinskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, na Jahorini je od 2. do 5. prosinca 2014. godine održana 2. međunarodna znanstvena konferencija COMETa 2014 (Conference on Mechanical Engineering Technologies and Applications) pod nazivom „Primijenjene tehnologije u mašinskom inženjerstvu”.

 

Na konferenciji su razmotrene mogućnosti uvođenja novih tehnologija u proizvodna poduzeća u cilju modernizacije i optimizacije proizvodnih procesa. To bi trebalo dovesti do povećanja učinkovitosti proizvodnje, a samim tim i do povećanja konkurentnosti na svjetskom tržištu. Pored toga, na konferenciji su razmotrene mogućnosti razvoja i usavršavanja proizvoda korištenjem novih tehnologija, što bi trebalo doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta.

 

U program rada konferencije uvrštena su 102 znanstvena i stručna rada s 230 autora i koautora iz 11 država regiona i šire. Radovi su predstavljeni u osam radnih sekcija. Također su organizirane četiri radionice i jedan okrugli sto na aktualne teme konferencije.

 

Na konferenciji su sudjelovali predstavnici vodećih kompanija i istraživačkih centara iz regiona, predstavnici institucija infrastrukture kvalitete i druge zainteresirane strane. Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine predstavljali su Aleksandar Cincar, ravnatelj Instituta i Miljan Savić, stručni savjetnik i predstavnik rukovodstva za kvalitetu u Institutu.

 

U sklopu radionice „Sustav upravljanja kvalitetom u zemljama Zapadnog Balkana” izaslanstvo Instituta prezentiralo je rad Instituta i Tehničkog komiteta za kvalitetu. Također su predstavnici Instituta na okruglom stolu „Značaj infrastrukture kvalitete u Bosni i Hercegovini” govorili o značaju standarda i standardizaciji s aspekta infrastrukture kvalitete.

 

Pored toga, u program rada konferencije uvršten je i rad „Upravljanje kontinuitetom poslovanja”, čiji su autori Miljan Savić i Goran Tešanović iz Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine.

 

Ovakav vid okupljanja predstavnika akademske zajednice, predstavnika gospodarstva i ostalih relevantnih sudionika predstavlja ozbiljan pokušaj da se doprinese razvoju gospodarstva u regionu, kao i stvaranju jedinstvenog europskog, pa i svjetskog istraživačkog prostora.