Вишеструка употреба водоника у медицини

Аутор: Клер Маршан (Claire Marchand)

Преузето и преведено са: www.iec.ch

Потенцијал за употребу водоника у здравству је огроман. Међутим, безбједност и даље остаје питање којим се може бавити IEC оцјењивање усаглашености.

Данас се водоник најчешће користи у индустријске сврхе у хемијским процесима и у преради нафте. Такође, могао би да има важну улогу у транспорту, складиштењу енергије, као и у производњи електричне и топлотне енергије у будућности. Може ли се користити у медицини? Одговор је: да, водоник, а посебно зелени водоник, има потенцијал да покрене важне промјене у болницама и здравственим установама.

Нови начини коришћења апликација, заснованих на водонику у болницама, тренутно су под лупом, али су и даље потребна даљња истраживања и разматрања безбједносних питања, захтјева инфраструктуре и регулаторних аспеката прије него што се искористи пуни потенцијал ових технологија. Постоји много примјера да би се водоник могао користити у болницама, од којих су неки наведени у наставку.

Производња енергије

Водоничке горивне ћелије могле би постати чист и ефикасан извор енергије за болнице. Горивне ћелије генеришу електричну енергију и топлоту комбиновањем водоника и кисеоника, производећи само водену пару као нуспроизвод. Технологија може да понуди одрживо и поуздано енергетско рјешење, чиме се смањује ослањање болница на традиционалне изворе енергије. Осим тога, то би такође могло да смањи дугорочне трошкове енергије.

Очекује се да ће улагања у технологију за производњу зеленог водоника у почетку бити значајна, али дугорочно гледано, технологија би могла бити корисна због нижих трошкова одржавања.

Истраживање и лабораторијске апликације

Водоник би могао да се користи у различитим истраживачким и лабораторијским апликацијама, као што је гасна хроматографија, као гас носач или гориво за детекторе пламена. Такође би могао да се користи у одређеним хемијским реакцијама и експериментима.

Стерилизација

Водоник би могао постати алтернатива традиционалним методама стерилизације. Системи плазма стерилизације гасом водоник-пероксида већ су у употреби, посебно за деликатну и осјетљиву медицинску опрему. Гасовити водоник може убити микроорганизме и стерилисати опрему без остављања остатака или токсичних нуспроизвода.

Научници такође истражују потенцијалну терапијску употребу водоника у различитим подручјима примјене у медицини, укључујући:

Антиоксидативни и антиинфламаторни ефекти

Сматра се да водоник има антиоксидативна својства, што значи да може помоћи у смањењу оксидативног стреса у тијелу и на тај начин може да заштити ћелије од оштећења. Водоник је такође показао антиинфламаторне ефекте.

Неуропротекција

Према истраживању, гасовити водоник може имати неуропротективне ефекте, што може помоћи код неуролошких стања као што су мождани удари, трауматске повреде мозга и неуродегенеративне болести попут Паркинсонове и Алцхајмерове болести. Може помоћи у смањењу упале мозга и оштећења неурона.

Кардиоваскуларно здравље

Студије сугеришу да водоник може помоћи у побољшању исхода код различитих кардиоваскуларних болести, укључујући срчане ударе, срчану инсуфицијенцију и срчане застоје. Може да смањи упалу и смрт ћелија у срчаном ткиву.

Метаболичка стања и стања повезана с дијабетесом

Водоник може помоћи у побољшању осјетљивости на инзулин, смањењу оксидативног стреса повезаног с дијабетесом и ублажавању компликација повезаних с овим стањима.

Радиотерапија

Истраживачи су такође истражили потенцијал водоника у ублажавању нежељених ефеката терапије зрачењем, штитећи здрава ткива од оштећења изазваног зрачењем. Укратко, може побољшати ефикасност радиотерапије уз истовремено смањење нежељених ефеката.

Инхалациона терапија

Проучавају се потенцијалне терапеутске предности инхалације гасовитим водоником. Пошто може имати антиоксидативне и антиинфламаторне ефекте, инхалациона терапија коришћењем гасовитог водоника се тренутно истражује у клиничким испитивањима за стања као што су синдром акутног респираторног дистреса (ARDS), повреде плућа и други респираторни поремећаји.

Опет, досадашњи резултати истраживања изгледају обећавајуће, али терапије засноване на водонику су још увијек у раним фазама развоја и потребне су даљње студије, укључујући клиничка испитивања, да би се утврдила њихова ефикасност и безбједност у специфичним медицинским примјенама.

Додатни изазови

Док се истраживања о потенцијалној употреби водоника у болницама и здравству концентришу на примјену у инфраструктури и терапији, аспекти безбједности и поузданости, како за медицинско особље тако и за пацијенте, морају бити узети у обзир.

Откривање цурења водоника је тешко јер гас тежи да се распрши према горе. Водоник гори лакше него бензин, а једна искра статичког електрицитета може изазвати пожар, који се можда неће одмах примијетити јер су пламенови водоника такође невидљиви, што доводи до експлозије која може довести до људских жртава и оштећења конструкција у близини.

Ризици су ограничени од стране квалификованих професионалаца у индустријским објектима с ограниченим приступом јавности и одговарајућом опремом. Нова водонична економија [1]предвиђа много ширу примјену водоника, што значи много више људи, који нису сви упућени у рад у опасним подручјима и много веће ризике од несрећа.

IECEx сертификат је рјешење

Ово је мјесто гдје организација као што је IECEx, IEC систем за сертификацију према стандардима, који се односе на опрему за употребу у експлозивним атмосферама, може унијети своју стручност у водоничну економију. С више од 25 година искуства у тестирању и сертификацији електричне и неелектричне опреме, објеката за поправку и ремонт, као и стручност особља у вези с употребом опреме у експлозивним (Еx) атмосферама, укључујући подручја у којима може бити присутан водоник, било је очигледно да је проширење покривености IECEx-а на друге елементе повезане с водоничном економијом била права ствар да се обезбиједи безбједност опреме и радника који раде у окружењу с водоником.

IECEx програм обезбјеђује сертификацију опреме, компоненти и система повезаних с производњом, дистрибуцијом, издавањем и употребом водоника.

Безбједан рад у окружењу водоника

Поред материјалних средстава, IECEx је такође проширио своју IECEx сертификацију шеме компетентности особља за процјену и сертификацију појединаца који раде у потенцијално опасним областима, да би се позабавила безбједношћу водоника. У ту сврху, IECEx је сада додао једно подручје компетенције, Подручје Еx 011, које се бави основним знањем о безбједности водоничних система.

Пошто је безбједност суштинско питање за свакога ко ради у експлозивним атмосферама, може се закључити да компаније и организације, укључујући болнице, које раде у окружењу које користи водоник треба да упознају оно што IECEx може да понуди.

Да бисте сазнали више о IECEx-у и његовим шемама сертификације, кликните овдје.



[1] Водонична економија је израз којим се означава будућа економија са претежним ослањањем на водонична горива, која много мање загађују околину од садашњих угљоводоничких. Иако конкретни нивои загађења зависе од метода којим се водоник производи (а неки методи захтевају употребу гаса или нафте), водоник остаје као извор енергије значајно чистији од алтернатива са угљеником, пошто не оставља никакве штетне остатке у атмосфери. Водонична возила се већ неко време производе, а научници свакодневно раде да развију нове начине замене старих фосилних горива водоником у различитим индустријским секторима...”Извор: Gecić Law; Приступљено: 6. 8. 2024.

.