Укључивање родне перспективе у стандарде за одрживост

У сриједу, 27. 9. 2023. године биће одржан вебинар „Укључивање родне перспективе у стандарде за одрживост“. Термин одржавања је од 13 до 15 сати. Вебинар организује UNECE.

Контекст

Све је више доказа да су жене осјетљивије на негативне утицаје који су посљедица климатских промјена. Стога напори да се унаприједи одрживост могу да се сматрају кључним за постизање родне равноправности, а учешће жена у изради рјешења је кључно за постизање истински одрживе будућности.

Циркуларна економија тежи да повећа ефикасност тако што ће покушати да очува вриједност производа, материјала и ресурса на тржишту што је дуже могуће. То се може постићи на више начина:  

·         одржавањем производа/продужавањем његовог животног вијека,

·         поновном употребом или редистрибуцијом производа након првобитне употребе,

·         обнављањем или прерадом у нови производ,

·         рециклирањем материјала за поновну употребу.

Примјеном циркуларног приступа производима потенцијално може да се оствари низ економских, еколошких и друштвених користи. Нови модели производње могу да отворе нове тржишне могућности. А ови циркуларни приступи могу довести до друштвених промјена у вези с начином на који конзумирамо и користимо производе. Оптимална политичка рјешења изискују преиспитивање производа од самог почетка да би се омогућила поправка, одржавање, поновна употреба, прерада или рециклажа. Стандарди  се користе у фази дизајна производа да би се обезбиједило да су ови аспекти интегрисани у резултирајући производ и тиме доприносе циркуларној економији.  

Међутим, као што је показао рад на родно осјетљивим стандардима у оквиру Радне групе 6 Економске комисије Уједињених нација за Европу (The United Nations Economic Commission for Europe – UNECE), стандарди које се баве дизајном производа потенцијално могу да утичу на жене на другачији начин у односу на мушкарце. Такође, жене и мушкарци могу имати различите користи од самих производа, а друштвене промјене које су резултат циркуларног приступа могу на различит начин утицати на жене и мушкарце. Разумијевање родних питања у стандардима циркуларне економије потенцијално би могло:

·         да отварањем нових радних мјеста омогући еманципацију жена;  

·         да послужити за рјешавање тренутних неједнакости унутар циркуларне економије;

·         да учини циркуларну економију ефикаснијом и одрживијом;

·         и на крају да створи боље трговинско окружење за економију.

Америчка статистика указује на то да су технички прописи и стандарди укључени у до 93% глобалне трговине. Ако такви стандарди и прописи нису родно осјетљиви, могли би довести до додатног погоршања родне неједнакости и родних разлика.

Циљ

Овај вебинар ће се фокусирати на границе између циркуларне економије, стандарда и рода. Истражиће друштвене промјене које произлазе из одрживих приступа и како оне могу да имају другачији утицај на жене и мушкарце, као и како се циркуларна економија укључује и на различите начине утиче на жене и мушкарце. Вебинар ће дати увид у то како стандарди могу да допринесу родно инклузивнијем приступу циркуларној економији и да истраже потенцијални утицај родно осјетљивих стандарда на њу.

Регистрација