Uključivanje rodne perspektive u standarde za održivost
U srijedu, 27. 9. 2023. godine bit će održan webinar „Uključivanje rodne perspektive u standarde za održivost“. Termin održavanja je od 13 do 15 sati. Webinar organizira UNECE.
Kontekst
Sve je više dokaza kako su žene osjetljivije na negativne utjecaje koji su posljedica klimatskih promjena. Stoga se napori da se unaprijedi održivost mogu smatrati ključnim za postizanje rodne jednakopravnosti, a sudjelovanje žena u izradi rješenja ključno je za postizanje istinski održive budućnosti.
Cirkularna ekonomija teži povećati učinkovitost tako što će pokušati očuvati vrijednost proizvoda, materijala i resursa na tržištu što je dulje moguće. To se može postići na više načina:
· održavanjem proizvoda/produžavanjem njegova životnog vijeka,
· ponovnom uporabom ili redistribucijom proizvoda nakon prvobitne uporabe,
· obnavljanjem ili preradom u novi proizvod,
· recikliranjem materijala za ponovnu uporabu.
Primjenom cirkularnog pristupa proizvodima potencijalno se može ostvariti niz ekonomskih, ekoloških i društvenih koristi. Novi modeli proizvodnje mogu otvoriti nove tržišne mogućnosti. A ovi cirkularni pristupi mogu dovesti do društvenih promjena u vezi s načinom na koji konzumiramo i koristimo proizvode. Optimalna politička rješenja iziskuju preispitivanje proizvoda od samog početka kako bi se omogućila popravka, održavanje, ponovna uporaba, prerada ili reciklaža. Standardi se koriste u fazi dizajna proizvoda kako bi se osiguralo da su ovi aspekti integrirani u rezultirajući proizvod i time doprinose cirkularnoj ekonomiji.
Međutim, kao što je pokazao rad na rodno osjetljivim standardima u okviru Radne skupine 6 Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (The United Nations Economic Commission for Europe – UNECE), standardi koje se bave dizajnom proizvoda potencijalno mogu utjecati na žene na drukčiji način u odnosu na muškarce. Također, žene i muškarci mogu imati različite koristi od samih proizvoda, a društvene promjene koje su rezultat cirkularnog pristupa mogu na različit način utjecati na žene i muškarce. Razumijevanje rodnih pitanja u standardima cirkularne ekonomije potencijalno bi moglo:
· otvaranjem novih radnih mjesta omogućiti emancipaciju žena;
· poslužiti za rješavanje trenutačnih nejednakosti unutar cirkularne ekonomije;
· učiniti cirkularnu ekonomiju učinkovitijom i održivijom;
· i na kraju stvoriti bolje trgovinsko okruženje za ekonomiju.
Američka statistika ukazuje na to da su tehnički propisi i standardi uključeni u do 93% globalne trgovine. Ako takvi standardi i propisi nisu rodno osjetljivi, mogli bi dovesti do dodatnog pogoršanja rodne nejednakosti i rodnih razlika.
Cilj
Ovaj će se vebinar usredotočiti na granice između cirkularne ekonomije, standarda i roda. Istražit će društvene promjene koje proizlaze iz održivih pristupa i kako one mogu imati drukčiji utjecaj na žene i muškarce, kao i kako se cirkularna ekonomija uključuje i na različite načine utječe na žene i muškarce. Vebinar će dati uvid u to kako standardi mogu doprinijeti rodno inkluzivnijem pristupu cirkularnoj ekonomiji i istražiti potencijalni utjecaj rodno osjetljivih standarda na nju.