Tрeћи сaстaнaк CEN/TC 425 – Хaлaл хрaнa

Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине, у сарадњи с Агенцијом за сертификовање халал квалитета у Босни и Херцеговини, био је домаћин трећег састанка европског пројектног комитета CEN/TC 425 – Халал храна, који је одржан од 22. до 23. октобра 2014. године у хотелу Еуропе.

 

Наведени пројектни комитет има задатак да припреми европски стандард за халал храну. Сједиште секретаријата комитета налази се у Институту за стандарде Турске (TSE). Предсједник комитета је проф. др Saim Kayadibi, а секретар господин Mithat Kaleoglu.

 

Састанку су присуствовали представници националних тијела и заинтересованих страна из Аустрије, Белгије, Холандије, Хрватске, Француске, Македоније, Норвешке, Шпаније, Швајцарске, Турске и Велике Британије. Босну и Херцеговину представљали су господин Амир Сакић и господин Дамир Алихоџић из Агенције за сертификовање халал квалитета, као и госпођа Биљана Баљај из Института за стандардизацију Босне и Херцеговине.

 

halal1

 

На почетку састанка учесницима се обратио господин Александар Цинцар, директор Института. Господин Цинцар је истакнуо значај сарадње између Института за стандардизацију Босне и Херцеговине и Агенције за сертификовање халал квалитета на изради босанскохерцеговачког халал стандарда, те је пожелио учесницима успјешан рад на овом састанку.

 

У Босни и Херцеговини је 2005. године покренута процедура израде босанскохерцеговачког стандарда за халал производе. У тој активности учествовали су представници Института за стандардизацију БиХ, Исламске заједнице БиХ и стручњаци из различитих научних области које су везане за питања халала – ветерине, пољопривреде и прехрамбене технологије. Прво издање босанскохерцеговачког халал стандарда успјешно је објављено 2007. године под ознаком BAS 1049:2007, Халал храна, захтјеви и мјере. Основа за израду овог стандарда био је Codexov документ CAC/GL 24-1997, Опште смјернице за употребу термина „халал“.

 

halal2

 

Након усвајања, стандард Халал храна почео се користити као основни документ за утврђивање халал статуса производа и у примјени је у БиХ те у свим сусједним земљама које су настале распадом Југославије. Институти за стандардизацију земаља у окружењу су, према одговарајућој процедури, преузели босанскохерцеговачки стандард и одобрили његову употребу у области халал сертификовања.

 

halal3

 

Организацијом овог састанка Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине наставља са својим активним учешћем у раду европских и међународних тијела за стандардизацију, а све у циљу промоције стандарда и стандардизације у Босни и Херцеговини.