Течни нафтни гас за моторна возила
BAS EN 589+A1:2014, Горива за моторна возила – LPG – Захтјеви и методе испитивања (EN 589:2008+A1:2012, Automotive fuels - LPG - Requirements and test methods)
Објављено је четврто издање босанскохерцеговачког стандарда BAS EN 589+A1:2014 преузето методом превода европског стандарда EN 589:2008+A1:2012, Automotive fuels – LPG – Requirements and test methods.
Европски стандард EN 589:2008+A1:2012 припремио је европски технички комитет CEN/TC 19, Гасовита и течна горива, мазива и сродни производи, нафтног, синтетичког и биолошког поријекла, чији секретаријат је у надлежности NEN-а (Холандског института за стандардизацију).
Овим стандардом утврђују се захтјеви и методе испитивања течног нафтног гаса (LPG) за моторна возила који се испоручује на тржиште. Примјењује се на испитивање течног нафтног гаса (LPG) који се употребљава у возилима с моторима који су пројектовани да раде на течни нафтни гас (LPG).
Течни нафтни гас је јако испарљива угљоводонична течност која се уобичајено складишти под притиском. Уколико се смањи притисак, ствара се велика запремина гаса и запаљива смјеса с ваздухом већ од приближно 2% до 10% (V/V). Овај стандард обухвата узимање узорака, руковање и испитивање LPG-a. Сви поступци треба да се изводе даље од извора варнице као што су отворени пламен, незаштићена електрична опрема и електростатичке опасности. Испитивања треба да се врше, колико је то изводљиво, само испод дигестора.
LPG у течној фази може да изазове оштећење коже. Зато се у случајевима када постоји опасност од контакта с кожом, мора да користи заштитна одјећа, рукавице и наочале.
Непотребно удисање паре LPG-a треба избјегавати. Оператер не треба да буде изложен атмосфери која садржи више од 1800 mg/m3 дуже од 8 сати просјечно мјереног времена (TWA – time-weighted average) или атмосфери која садржи више од 2250 mg/m3 дуже од краткотрајног 10-минутног референтног периода. Једно од испитивања описаних у овом европском стандарду обухвата удисање смјесе ваздуха и паре LPG-a. Посебно треба обратити пажњу на упозорење дато у прилогу А.1 гдје је описана ова метода.
Босанскохерцеговачки стандард BAS EN 589+A1:2014 садржи и Национални додатак (NА) у којем су дефинисани национални захтјеви за:
- узимање узорака,
- обиљежавање пумпних аутомата и
- дефинисање напона паре.
Босанскохерцеговачки стандард BAS EN 589+A1:2014 припремио је технички комитет BAS/TC 11, Нафта и нафтни деривати, и објављен је у Гласнику 2014-3/4 Института за стандардизацију БиХ.