Свјетски дан стандарда - 14. октобар 2013.

Међународни стандарди обезбјеђују позитивне промјене

   
Др Klaus Wucherer
предсједник IEC-a
Terry Hill
предсједник ISO-a
Dr. Hamadoun Touré
генерални секретар ITU-a

 

Данас се међународна заједница суочава с нестабилним свјетским тржиштем, као и потребом да се избалансирају рјешења за макроекономске изазове и тражи хитно изналажење смисленог одговора на климатске промјене. У овако сложеном окружењу међународни стандарди су снажан алат који ће довести до позитивних промјена јер дају детаљне спецификације које могу отворити глобална тржишта, креирати повољно пословно окружење, подстаћи економски раст те ублажити и прилагодити се климатским промјенама.


Међународни стандарди представљају консензус водећих свјетских стручњака у секторима индустрије, од енергетских компанија и енергетске ефикасности па до транспорта, система управљања, климатских промјена, здравства, сигурности и информационе и комуникационе технологије (ICT). Стављајући своје знање у службу јавног интереса, стручњаци у тим и многим другим подручјима окупљају се како би креирали стандарде којима се дијеле иновације са свим земљама у свијету и на тај начин пословању, владама и друштву дају чврсту платформу за позитивне промјене.


Стандарди подржавају брзи економски раст у земљама у развоју јер указују на најбољу праксу која ће обезбиједити да се поново не измишља “топла вода”. С обзиром на јаку повезаност између економског раста и урбанизације, стандарди постају све важнији јер помажу градовима да изграде интелигентну и одрживу инфраструктуру, и на тај начин постану боља мјеста за живот.


Међународни стандарди обезбјеђују да производи, услуге и окружења постану доступнији особама с инвалидитетом.


Стандарди се такође примјењују као алати који помажу да се смање климатске промјене побољшањем енергетске ефикасности и смањењем отпада и емисија гасова стаклене баште. Стандардима се дијеле најбоље праксе у производњи енергије из обновљивих извора, осигуравају најнапреднији захтјеви и процеси за одлагање отпада и рециклажу, као и алати за побољшање ефикасности и одрживости животне средине у свим секторима индустрије.


Међународна тијела за стандардизацију као што су IEC, ISO и ITU обезбјеђују повезаност с мноштвом националних и регионалних стандарда, чиме се глобално усклађују најбоље праксе, уклањају техничке препреке трговини и подстиче заједнички друштвено-економски напредак.


Те предности на крају остварује потрошач и то у виду већег избора, бољег квалитета и нижих цијена.


Данас IEC, ISO и ITU користе провјерене предности стандардизације да посредују у постизању глобалног консензуса о најбољем приступу савременим друштвеним, економским и еколошким изазовима. Принципи на којима се заснива међународна стандардизација су данас важнији него икада. Стандарди и даље обезбјеђују позитивне промјене уклањањем препрека за комуникацију и сарадњу, а рад IEC-a, ISO-a и ITU-a остаје од централног значаја за развој стандарда којима се дијели знање међу свим државама на свијету и тако пружа темељ за глобални просперитет.