Svjetski dan standarda - 14. listopad 2013.

Međunarodni standardi osiguravaju pozitivne promjene

   
Dr. Klaus Wucherer
predsjednik IEC-a
Terry Hill
predsjednik ISO-a
Dr. Hamadoun Touré
generalni sekretar ITU-a

 

Danas se međunarodna zajednica suočava s nestabilnim svjetskim tržištem, kao i potrebom da se izbalansiraju rješenja za makroekonomske izazove i traži žurno iznalaženje smislenog odgovora na klimatske promjene. U ovako složenom okruženju međunarodni su standardi snažan alat koji će dovesti do pozitivnih promjena jer daju detaljne specifikacije koje mogu otvoriti globalna tržišta, stvoriti povoljno poslovno okruženje, potaknuti gospodarski rast te ublažiti i prilagoditi se klimatskim promjenama.


Međunarodni standardi predstavljaju konsenzus vodećih svjetskih stručnjaka u sektorima industrije, od energetskih kompanija i energetske učinkovitosti pa do prijevoza, sustava upravljanja, klimatskih promjena, zdravstva, sigurnosti i informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT). Stavljajući svoje znanje u službu javnog interesa, stručnjaci u tim i mnogim drugim područjima okupljaju se kako bi stvorili standarde kojima se dijele inovacije sa svim zemljama u svijetu i na taj način poslovanju, vladama i društvu daju čvrstu platformu za pozitivne promjene.


Standardi podržavaju brzi gospodarski rast u zemljama u razvoju jer ukazuju na najbolju praksu koja će osigurati da se ponovno ne izmišlja „topla voda”. S obzirom na jaku povezanost između gospodarskog rasta i urbanizacije, standardi postaju sve važniji jer pomažu gradovima da izgrade inteligentnu i održivu infrastrukturu, i na taj način postanu bolja mjesta za život.


Međunarodni standardi osiguravaju da proizvodi, usluge i okruženja postanu dostupniji osobama s invaliditetom.


Standardi se također primjenjuju kao alati koji pomažu u smanjenju klimatskih promjena poboljšanjem energetske učinkovitosti i smanjenjem otpada i emisija stakleničkih plinova. Standardima se dijele najbolje prakse u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora, osiguravaju najnapredniji zahtjevi i postupci za odlaganje otpada i reciklažu, kao i alati za poboljšanje učinkovitosti i održivosti okoliša u svim sektorima industrije.


Međunarodna tijela za standardizaciju kao što su IEC, ISO i ITU osiguravaju povezanost s mnoštvom nacionalnih i regionalnih standarda, čime se globalno usklađuju najbolje prakse, uklanjaju tehničke zapreke trgovini i potiče zajednički društveno-gospodarski napredak.


Te prednosti na kraju ostvaruje potrošač i to u vidu većeg izbora, bolje kvalitete i nižih cijena.


Danas IEC, ISO i ITU koriste provjerene prednosti standardizacije kako bi posredovali u postizanju globalnog konsenzusa o najboljem pristupu suvremenim društvenim, gospodarskim i ekološkim izazovima. Načela na kojima se temelji međunarodna standardizacija danas su važnija nego ikada. Standardi i dalje osiguravaju pozitivne promjene uklanjanjem zapreka za komunikaciju i suradnju, a rad IEC-a, ISO-a i ITU-a ostaje od centralnog značaja za razvoj standarda kojima se dijeli znanje među svim državama na svijetu i tako pruža temelj za globalni napredak.