Позивница за вебинар Међународне агенције за енергију ‒ Е-метан: нови гас за нулту нето будућност?

Преузето и преведено са: www.iea.org

Вијест на енглеском језику можете прочитати овдје

Препознајући растући значај гасова с ниским емисијама[1] (укључујући биометан, водоник с ниским емисијама и е-метан[2]), Међународна агенција за енергију (IEA) је развила Радни програм за гасове с ниским емисијама како би пажљиво пратила развој тржишта у овој сфери и олакшала дијалог између нових произвођача и потрошача. Овај рад је подржан Програмом за прелаз на чисту енергију водеће иницијативе IEA за трансформацију свјетског енергетског система како би се постигла сигурна и одржива будућност за све.

Е-метан се производи комбиновањем водоника с ниским емисијама с угљеником из ресурса и има скоро идентична хемијска и физичка својства као природни гас. Дакле, е-метан има потенцијал да допринесе декарбонизацији гасних мрежа без потребе за накнадном уградњом постојеће гасне инфраструктуре као што су терминали за пријем течног природног гаса (Liquefied Natural Gas – LNG), танкери за LNG, гасоводи и опрема за гас потрошача.

Е-метан такође има широк спектар могућности складиштења. Поред сланих пећина[3], може се складиштити и у гасовитом облику у порозним формацијама[4] и у резервоарима за складиштење LNG. Као такав, е-метан би могао да игра кључну улогу у испуњавању сезонских или краткорочних промјена у потражњи за енергијом. Штавише, е-метан би могао да омогући спајање будућих мрежа метана и водоника, тј. вишак водоника би се могао претворити у синтетички метан прије него што се убризга у метански систем.

Сложени ланац вриједности који подупире производњу е-метана значи да су и инвестициони и оперативни трошкови високи. Процјењује се да су трошкови производње е-метана пет до двадесет пута већи од тренутних азијских спот цијена[5] LNG-a. Високи трошкови производње е-метана захтијевају даљи технолошки развој и подршку политике, укључујући ближи дијалог између будућих произвођача и потрошача.

Садашњи вебинар има за циљ да пружи процјену изазова и могућности у вези с развојем међународних ланаца вриједности е-метана. Вебинар има за циљ да идентификује опције политике које ће омогућити успостављање одрживих пословних модела и олакшати дијалог између нових добављача и купаца.

Датум одржавања вебинара: четвртак, 5. 9. 2024. године.

Регистрација


[1] „Шта су горива са ниским емисијама?

Горива са ниском емисијом могу се груписати у гасовита горива (биогас, водоник и синтетички метан) и течна горива (течна биогорива, амонијак и синтетичка течна угљоводонична горива). Могу се произвести из биљака које апсорбују CO2 из атмосфере док расту, или кроз индустријске процесе који се напајају из обновљивих извора или других извора енергије са ниском емисијом.“ Извор: Међународна агенција за енергију (IEA). Приступљено 30. 8. 2024. Линк

[2] „…Синтетички метан, или е-метан, је такозвано електрогориво. Ова „е-горива“ су направљена од двије сировине: водоника који се производи из воде путем електролизе (пожељно коришћењем обновљиве енергије) и CO2 ухваћеног из ваздуха око нас или издувних гасова...“ Приступљено: 30. 8. 2024. Линк

[3] У доступној литератури није пронађено објашњење за слане пећине за е-метан. Из тог разлога је наведено објашњење за слане пећине за природни гас. Као што је познато, метан је саставна компонента природног гаса и то у проценту (%) од 84,90 до 97,07. „Подземне формације соли врло су прикладне за складиштење природног плина. Слане шпиље омогућавају да врло мало убризганог природног гаса побјегне из складишта осим ако се посебно не екстрахује. Зидови слане шпиље су чврсти и непропусни за плин током вијека трајања складишта. Складиштење природног плина у рудницима соли гдје је окончана експлоатација врши се у Великој Британији, Пољској, док се у Сједињеним Америчким Државама, поред рудника соли, природни плин складишти и у руднику лигнита те у исцрпљеним нафтним бушотинама.” Извор: Алтернативе за плин нема, а рјешења ни на видику. Приступљено: 29. 8. 2024. Линк

[4] Формација – „... објашњење под 3. У геологији, скупина стијена вертикално и хоризонтално уједначена састава; настаје у једноличним или правилно измјењиваним увјетима; темељна јединица у литостратиграфској класификацији.“ Извор: Формација.  Хрватска енциклопедија, мрежно издање. Лексикографски завод Мирослав Крлежа, 2013. – 2024. Приступљено 30.8.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/formacija>.

[5] Спот цијена ( spot price)- промптна цијена (за трансакцију с извршењем до два радна дана). Извор: Енглеско-хрватски глосар банкарства, осигурања и осталих финанцијских услуга, Министарство вањских послова и еуропских интеграција, Загреб 2005. Приступљено: 29. 8. 2024. Линк