Pozivnica za webinar Međunarodne agencije za energiju ‒ E-metan: novi plin za nultu neto budućnost?

Preuzeto i prevedeno sa: www.iea.org

Vijest na engleskome jeziku možete pročitati ovdje

Prepoznajući rastuću važnost plinova s niskim emisijama[1] (uključujući biometan, vodik s niskim emisijama i e-metan[2]), Međunarodna agencija za energiju (IEA) razvila je Radni program za plinove s niskim emisijama kako bi pomno pratila razvoj tržišta u ovoj sferi i olakšala dijalog između novih proizvođača i potrošača. Ovaj je rad  podržan Programom za prijelaz na čistu energiju vodeće inicijative IEA za transformaciju svjetskog energetskog sustava kako bi se postigla sigurna i održiva budućnost za sve.

E-metan se proizvodi kombiniranjem vodika s niskim emisijama s ugljikom iz resursa i ima skoro identična kemijska i fizička svojstva kao prirodni plin. Dakle, e-metan ima potencijal doprinijeti dekarbonizaciji plinskih mreža bez potrebe za naknadnom ugradnjom postojeće plinske infrastrukture kao što su terminali za prijam ukapljenog prirodnog plina (Liquefied Natural Gas – LNG), tankeri za LNG, plinovodi i oprema za plin potrošača.

E-metan također ima širok spektar mogućnosti skladištenja. Pored slanih špilja[3], može se skladištiti i u poroznim formacijama[4] u plinovitom obliku i u spremnicima za skladištenje LNG-a. Kao takav, e-metan bi mogao igrati ključnu ulogu u ispunjavanju sezonskih ili kratkoročnih promjena u potražnji za energijom. Štoviše, e-metan bi mogao omogućiti spajanje budućih mreža metana i vodika, tj. višak vodika bi se mogao pretvoriti u sintetički metan prije no što se ubrizga u metanski sustav.

Složeni lanac vrijednosti koji podupire proizvodnju e-metana znači da su i investicijski i operativni troškovi visoki. Procjenjuje se da su troškovi proizvodnje e-metana pet do dvadeset puta veći od trenutačnih azijskih spot cijena[5] LNG-a. Visoki troškovi proizvodnje e-metana zahtijevaju daljnji tehnološki razvoj i potporu politike, uključujući bliži dijalog između budućih proizvođača i potrošača.

Sadašnji webinar ima za cilj dati procjenu izazova i mogućnosti u vezi s razvojem međunarodnih lanaca vrijednosti e-metana. Webinar ima za cilj identificirati opcije politike koje će omogućiti uspostavljanje održivih poslovnih modela i olakšati dijalog između novih dobavljača i kupaca.

Datum održavanja webinara: četvrtak, 5. 9. 2024. godine

Registracija 


[1] „Šta su goriva s niskim emisijama?

Goriva s niskom emisijom mogu se grupisati u plinovita goriva (bioplin, vodik i sintetički metan) i tečna goriva (tečna biogoriva, amonijak i sintetička tečna ugljovodonična goriva). Mogu se proizvesti iz biljaka koje apsorbuju CO2 iz atmosfere dok rastu, ili kroz industrijske procese koji se napajaju iz obnovljivih izvora ili drugih izvora energije s niskom emisijom.“ Izvor: Međunarodna agencija za energiju (IEA). Pristupljeno 30. 8. 2024. Poveznica

[2] „…Sintetički metan, ili e-metan, je takozvano elektrogorivo. Ova „e-goriva“ su napravljena od dvije sirovine: vodika koji se proizvodi iz vode putem elektrolize (poželjno korišćenjem obnovljive energije) i CO2 uhvaćenog iz zraka oko nas ili izduvnih plinova…” Pristupljeno: 30. 8. 2024. Poveznica

[3] U dostupnoj literaturi nije pronađeno objašnjenje za slane špilje za e-metan. Iz tog razloga je navedeno objašnjenje za slane špilje za prirodni plin. Kao što je poznato, metan je sastavna komponenta prirodnog plina i to u procentu (%) od 84,90 do 97,07. „Podzemne formacije soli  vrlo su prikladne za skladištenje prirodnog plina. Slane špilje omogućavaju da vrlo malo ubrizganog prirodnog plina pobjegne iz skladišta osim ako se posebno ne ekstrahuje. Zidovi slanih špilja su čvrsti i nepropusni za plin tokom vijeka trajanja skladišta. Skladištenje prirodnog plina u rudnicima soli gdje je okončana eksploatacija vrši se u Velikoj Britaniji, Poljskoj, dok se u Sjedinjenim Američkim Državama, pored rudnika soli, prirodni plin skladišti i u rudniku lignita te u iscrpljenim naftnim bušotinama.” Izvor: Alternative za plin nema, a rješenja ni na vidiku. Pristupljeno: 29. 8. 2024. Poveznica 

[4] Formacija – „... objašnjenje pod 3. U geologiji, skupina stijena vertikalno i horizontalno ujednačena sastava; nastaje u jednoličnim ili pravilno izmjenjivanim uvjetima; temeljna jedinica u litostratigrafskoj klasifikaciji.“ Izvor: Formacija.  Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 30.8.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/formacija>.

[5] Spot price - promptna cijena (za transakciju s izvršenjem do dva radna dana). Izvor: Englesko-hrvatski glosar bankarstva, osiguranja i ostalih financijskih usluga, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, Zagreb 2005. Pristupljeno: 29. 8. 2024. Poveznica