Постизање нулте стопе нето емисије GHG-a: кључни корак за одрживу будућност
Преузето са: www.iso.org
Нулта стопа нето емисије GHG-a је најмоћније средство које тренутно имамо да бисмо се изборили с климатском кризом. Прелазак на нулту нето емисију је неизбјежно рјешење које ће бити добро не само са становишта заштите животне средине, већ и с економске, социјалне и здравствене тачке гледишта. Ако не реагујемо брзо и одлучно, ризикујемо да касније трпимо катастрофалне посљедице узроковане климатским промјенама, укључујући екстремне временске прилике, пораст нивоа мора, губитак биодиверзитета и поремећаје у снабдијевању водом и храном.
Хајде да погледамо главне разлоге зашто је тежња ка нултој стопи нето емисије GHG-a најважнија за очување нашег колективног благостања:
· Превазилажење климатске кризе
· Заштита здравља људи
· Стимулисање иновација и економски раст
· Ојачавање енергетске безбједности
· Очување екосистема и биодиверзитета
Садржај
· Шта се подразумијева под нултом стопом нето емисије GHG-a?
· Неутралност карбона или нулте стопе нето емисије: шта то значи за компаније?
· Зашто бисмо требали тежити нултим нето емисијама?
· Како ће компаније имати користи од нулте нето емисије?
· ISO-ове смјернице за постизање нулте стопе нето емисије
· Зашто су ISO стандарди неопходни у суочавању с климатским промјенама?
· Учинимо праву ствар за климу
Шта се подразумијева под нултом стопом нето емисије?
Иако постоји неколико дефиниција концепта нулте нето емисије (net zero), дефиниција усвојена на глобалном нивоу дата је у смјерницама које се односе на постизање нулте нето емисије (IWA 42:2022) и гласи „стање у којем се преостале емисије GHG-ова [гасова с ефектом стаклене баште] произведене људским активностима уравнотежују захваљујући резултатима људских активности током датог периода и унутар одређених граница”. Постизање ове равнотеже ослања се на сложен процес који укључује смањење емисија и компензације, као и иновативне технологије.
Прелазак на свијет с нултом нето емисијом захтијева смањење емисија на самом извору и елиминисање заосталих емисија кроз неутрализацију карбона. Смањење емисије карбона представља процес директног ограничавања емисија кроз повећање ефикасности док компензација односно неутрализација емисија карбона укључује улагање у „поноре карбона”, као што су шуме или океани, који су способни да апсорбују CO2 и стога надокнаде емисије произведене на другим мјестима.
Неутралност карбона или нулта нето емисија: шта то за компаније значи?
Да ли су нулта нето емисија и неутралност карбона иста ствар? Компаније често говоре о својој тежњи ка „неутралности карбона“. То имплицира да оне већ предузимају мјере да елиминишу количину CO2 која је еквивалентна оној која се емитује током активности у њиховим ланцима снабдијевања. Ова операција се зове компензација и омогућава организацијама да мирне савјести наставе своје активности.
Нулта нето емисија је циљ који превазилази неутралност карбона и обухвата све гасове с ефектом стаклене баште, укључујући метан (CH4), азот оксид (N2O) и хидрофлуороугљенике (HFC), који генерално задржавају више топлоте него угљен-диоксид (CO2). Овај приступ се заснива на амбициозним циљевима за смањење GHG емисија, системским промјенама у свим секторима и активном елиминисању емисија. Придржавајући се циља нулте нето емисије, моћи ћемо да убрзамо транзицију ка одрживој будућности, обезбиједимо отпорност на климатске промјене и створимо могућности за иновације, зелена радна мјеста и економски просперитет.
Зашто бисмо требали тежити нултим нето емисијама?
Емисије изазване људским активностима имају штетне посљедице по нашу планету и сваким даном нас све више гурају ка неповратној климатској кризи. Циљеви трансформације ка нултим нето емисијама, посебно када их заговарају владе широм свијета, могу помоћи да се до 2050. године пораст температуре на Земљи ограничи на 1,5 °C.
Постизање нулте стопе нето емисија GHG-a није само еколошки императив. Он такође нуди значајне могућности за организације свих величина, посебно у смислу уштеде трошкова кроз енергетску ефикасност, јачање репутације бренда и усклађивање с растућом потражњом потрошача и инвеститора за одрживим праксама.
Како компаније имају користи од нулте нето емисије?
Многе компаније данас прихватају циљ нулте нето емисије и стога настоје да у оквиру својих активности смање емисије карбона на нулу. То подразумијева, с једне стране, директно смањење њихових емисија кроз енергетску ефикасност и коришћење обновљивих извора енергије, а с друге стране индиректно смањење кроз пројекте компензације карбона. Када компаније у потпуности схвате шта циљ нулте нето емисије подразумијева и како да га примијене у својим активностима, онда могу да почну да играју кључну улогу у борби против климатских промјена, али и да схвате да ће и оне имати одређене финансијске користи од тога.
Зграде с нултом стопом нето емисије само су један примјер како предузећа могу предузети кораке да постигну такве циљеве. Водеће компаније смањују своје емисије током животног циклуса зграда које посједују и којима управљају. Да би то урадили, имају двије опције, односно да се опредијеле за реновирање постојећих структура или да фаворизују нове структуре које стварају ниске емисије. Ове зграде су дизајниране тако да производе довољно енергије да покрију своје годишње потребе и стога постижу нето нулту потрошњу енергије и, у многим случајевима, нулту нето емисију карбона.
У дигиталној сфери појавио се и концепт интернета с нултом емисијом, који се односи на постизање неутралности карбона или нулте стопе емисије у погледу рада и коришћења интернета и дигиталних технологија. Тиме се настоји да се ублажи утицај на животну средину који је повезан с брзим растом дигиталне инфраструктуре, центара података, телекомуникационих мрежа и укупне потрошње енергије при коришћењу интернета.
ISO-ове смјернице за постизање нулте стопе нето емисија
У новембру 2022. године на COP27 у Шарм ел Шеику, Египат, ISO је лансирао водеће принципе за подршку достизању нето нулте емисије. Ти принципи дају мапу пута за организације, укључујући предузећа, која ће им помоћи на путу ка смањењу емисија на нулу. ISO смјернице нуде заједничке дефиниције, принципе високог нивоа и конкретне препоруке за постизање нулте нето емисије до 2050. Оне такође помажу организацијама да буду кредибилне и досљедне у погледу својих емисија, смањења или уклањања GHG-a.
Кључни елементи тих принципа се посебно односе на:
1. Смањење емисија: Смањење емисија на њиховом извору је најефикаснији начин да се постигне циљ нулте нето емисије. Заснован је на повећању енергетске ефикасности, коришћењу обновљивих извора енергије и употреби иновативних процеса за смањење отпада.
2. Компензација карбона: Када се емисије не могу елиминисати, компензација карбона је одрживо рјешење. То рјешење захтијева улагање у пројекте који имају за циљ уклањање или ограничавање GHG-a присутног у атмосфери.
3. Транспарентност и одговорност: Редовно праћење и извјештавање о емисијама GHG-a су два основна аспекта транспарентности и одговорности. То такође омогућава компанијама да идентификују области за побољшање и прате напредак ка својим циљевима нулте емисије.
4. Ангажовање заинтересованих страна: Ангажовање заинтересованих страна – запослених, купаца, инвеститора и шире заједнице – кључно је за успјешно спровођење стратегија које подржавају циљ нулте нето емисије. Помаже у промовисању културе одрживости и подстиче колективну акцију ка смањењу емисија.
5. Једнакост и правда: Смјернице за постизање нулте стопе нето емисија усклађене су с Циљевима одрживог развоја Уједињених нација. Климатске акције узимају у обзир терете и користи климатских промјена и обезбјеђују да се одговори, укључујући одговорност за трошкове, једнако расподјељују, истовремено штитећи права најугроженијих.
Зашто су ISO стандарди неопходни у суочавању с климатским промјенама?
Смјернице за постизање нулте стопе нето емисија пружају додатна појашњења, али такође указују на друге релевантне стандарде. На примјер, ове смјернице употпуњују породицу еколошких стандарда ISO 14000. Оне су такође референца за организације које желе да поставе циљеве нулте емисије тако што им помажу да усагласе све своје напоре уложене у овом правцу. ISO смјернице такође омогућавају конзистентнији приступ развоју нових иницијатива и резултата, укључујући стандарде.
ISO 14090:2019, Прилагођавање климатским промјенама
ISO 14064-1:2018, Гасови стаклене баште
ISO/DIS 14068, Управљање гасовима стаклене баште и климатским промјенама и повезане активности
Учинимо праву ствар за климу
Аргументи у корист циља нето нулте емисије су непобитни. Он нуди јединствену прилику за очување наше планете, заштиту здравља људи, покретање економског просперитета и обезбјеђивање одрживе будућности за будуће генерације. Морамо се колективно посветити овом императиву, предузимајући храбре и одлучне кораке како бисмо обезбиједили прелазак на економију с нултом нето емисијом.
Усвајањем ISO-ових смјерница о нултим нето емисијама можемо не само да испунимо ову своју моралну обавезу, већ и да отворимо пут за чистији, здравији и отпорнији свијет. Хајде да искористимо ову прилику и удружимо снаге да изградимо одрживу будућност за све нас.