Освјетљавање стакленика

 IEC уреднички тим

Преузето и преведено са: www.iec.ch

Вертикална пољопривреда је концепт одрживе пољопривреде који је изазвао много пажње. Претварање трошних складишта и фабрика у урбане фарме за узгој салата и поврћа изазвало је велико интересовање, посебно у Јапану и Сједињеним Државама.

Према истраживачкој компанији Статиста, тржиште вертикалне пољопривреде вриједило је 5,6 милијарди долара у 2022. години и очекује се да ће порасти на преко 35 милијарди долара до 2032. године.

Међутим, пољопривреда у затвореном простору није нов концепт, као што су стакленици одавно показали. Стакленици постоје још од римских времена[1] и могу се наћи у разним дијеловима свијета. У модерно доба они су омогућили Холандији да постане други највећи свјетски извозник хране.

Према Организацији за храну и пољопривреду Уједињених нација (FAO), производња хране широм свијета ће се морати повећати за 70% до 2050. године да би се прехранила предвиђена глобална популација од 9,1 милијарди људи. Затворене фарме могу бити једно од рјешења за исхрану велике популације, а посебно популације концентрисане у урбаним центрима.

У пољопривреди се све више примјењује савремена технологија. Код узгоја у затвореном, на примјер, производи се узгајају у контролисаном окружењу, гдје се елементи, укључујући свјетлост, влажност и температуру, пажљиво прате. Интензитет и фреквенција LED свјетала могу се подесити према потребама биљака. Сензори и камере могу да прикупљају податке с детаљним информацијама о биљкама, које затим могу да се анализирају да би се побољшало здравље биљака, раст и принос.

Како се наводи, у једном „високотехнолошком“ стакленику (high-tech greenhouse) у Сједињеним Државама, може се постићи принос до 350 пута већи него на отвореним пољима, али користећи само један проценат воде која је потребна традиционалним техникама.

Нека буде свјетлост

Свјетлост је неопходна за раст биљака. Користећи енергију свјетлости, биљке могу да је претворе у сопствени извор енергије путем фотосинтезе. Модерно освјетљење може да се користи у стакленику да би се повећао раст биљака.

Према чланку Кевина М. Фолта, професора на Одјељењу за хортикултуру Универзитета Флориде: „Свјетлост није само оно што је биљкама потребно за раст. Свјетлост је заправо мјешавина информација које могу да усмјере раст, развој и продуктивност биљака”. Промјена варијабли параметара свјетлости (таласна дужина, освијетљеност и фото-период[2]) може да утиче на биологију и производњу биљака. Истраживачи разматрају како се ови параметри могу модификовати у различитим временима животног циклуса биљке да би се максимизирала производња биљака у заштићеном окружењу.

Освјетљење са свијетлећим диодама (LED) постаје све популарније за употребу у стакленицима. Према раду истраживача из Хановерског центра за оптичке технологије, увођење LED диода омогућава смањење трошкова производње поврћа због високе енергетске ефикасности LED диода, ниских трошкова одржавања и дуговјечности. У раду се наводи да је „користећи LED диоде као извор освјетљења могуће не само оптимизирати квалитет спектра за различите биљке и различите физиолошке процесе, већ и креирати дигитално контролисан и енергетски ефикасан систем освјетљења“.

IEC стандарди…

IEC је активно укључен у стандардизацију свјетала да би обезбиједио њихову безбједност, квалитет и перформансе.

Технички комитет IEC TC 34 је израдио више од 550 публикација, у чијем развоју је учествовало 300 стручњака из 34 земље учеснице. Стандарди се крећу од IEC 60598-1[3] о општим захтјевима и тестовима за свјетиљке до стандарда IEC 62386-304[4] о дигиталним адресабилним интерфејсима за освјетљење.

Стандард IEC 60598-2-2:2023[5], Свјетиљке - Дио 2-2: Посебни захтјеви - Увучене свјетиљке и увучене свјетиљке које пропуштају ваздух и стандард IEC 62722-2-1:2023[6], Перформансе свјетиљки – Дио 2-1: Посебни захтјеви – LED свјетиљке су сада доступне и као верзије с коментарима[7] (Commented version – CMV). Ове публикације укључују опсежне техничке коментаре стручњака који су радили на стандарду, појашњавајући и објашњавајући главне промјене између претходног и садашњег издања.

… и оцјењивање усаглашености

Системи освјетљења се ослањају на стандарде да би обезбиједили безбједност, перформансе и квалитет. Међутим, појавили су се страхови у погледу квалитета и поузданости LED свјетала с њиховом масовном производњом.

Једна неисправна компонента може довести до лоших перформанси или чак до укупног квара LED система освјетљења. Све електронске компоненте, дијелови, модули и склопови морају радити заједно на задовољавајући начин.

IEC је развио IECQ шема за LED која сертификује произвођаче и добављаче електронских компоненти и склопова који се користе у производњи LED система освјетљења.

Ова шема пружа произвођачима увјерење да су производи које продају или купују независно верификовани и да су у складу са захтјевима релевантних техничких стандарда и спецификација.



[1] О стакленицима кроз историју можете прочитати овдје.

[2] Више о фото-периоду овдје.

[3] Институт за стандардизацију БиХ је објавио 38 BAS стандарда, амандмана и корекција, који су из серије стандарда IEC 60598. Посјетите ИСБиХ-ов онлајн каталог.

[4] Институт за стандардизацију БиХ је објавио 33 BAS стандарда и 1 корекцију из серије стандарда IEC 62386. Посјетите ИСБиХ-ов онлајн каталог.

[5] Стандард IEC 60598-2-2:2023 није усвојен у босанскохерцеговачкој стандардизацији. Наведени превод је неслужбени превод.

[6] Институт за стандардизацију БиХ је усвојио стандард BAS EN IEC 62722-2-1:2024, Перформансе свјетиљки – Дио 2-1: Посебни захтјеви – LED свјетиљке.

[7] IEC верзијa стандарда с коментарима (Commented version – CMV)

Верзија с коментарима (CMV) је једини производ, гдје је садржај публикације заснован на консензусу, обогаћен техничким коментарима. CMV се састоји од верзије с црвеном линијом  (redline version - RLV), у коју је стручњак IECдодао значајне и опсежне коментаре објашћавајући главне промјене у публикацији. Ови коментари се приказују у искачућим прозорима у садржају публикације, а такође су наведени на крају документа.

ОдржавањеCMV се аутоматски повлачи када се повуче званична публикација.

Kључна тачка CMV је доступан само у електронском формату, како би се у потпунисти искористиле његове функције.

Појашњење за Redline (RLV) верзију, односно верзију с црвеном линијом: RLV омогућава корисницима да лако приступе промјенама између новог и претходног издања публикације. RLV је пакет који укључује и званичну публикацију и његову RLV верзију. У RLV верзији, режим за праћење промјена истиче све промјене између новог и претходног издања публикација.

Одржавање -  RLV се аутоматски повлачи када се повуче званична публикација.

Кључна тачка – Сваки IEC стандард није доступан као RLV. Ако су промјене у тексту опсежне, RLV верзија постаје нечитљива, а предност лаке идентификације код RLV -а се губи.