Објављено ново издање стандарда ISO/IEC 17025

Управо је ажуриран најпопуларнији стандард за компетентност лабораторија за испитивање и еталонирање, узимајући у обзир најновије промјене у лабораторијском окружењу и радним праксама.


ISO/IEC 17025:2017, Општи захтјеви за компетентност лабораторија за испитивање и еталонирање, успоставља се као међународна референца за лабораторије које спроводе  активности испитивања и еталонирања широм свијета.


Израда валидних и високо поузданих резултата је сама срж лабораторијских активности. ISO/IEC 17025:2017 омогућава лабораторијама да имплементирају снажан систем квалитета и да покажу да су технички компетентне и способне да дају валидне и поуздане резултате.


Стандард ISO/IEC 17025 такође олакшава сарадњу између лабораторија и других тијела генерисањем бољег прихваћања резултата између различитих земаља. Извештаји и сертификати о испитивању се могу признати из једне земље у другу без потребе за даљњим испитивањем, што заузврат побољшава међународну трговину.


Како би се рефлектовале најновије промјене тржишних услова и технологије, ново издање стандарда обухвата активности и нове начине на које лабораторије данас раде. Он обухвата техничке измјене, рјечник и достигнућа у ИТ техникама и узима у обзир најновију верзију стандарда ISO 9001 о управљању квалитетом.
 

Три сазивача CASCO-ове радне групе 44 (CASCO/WG 44), која су ревидирала стандард, објашњавају зашто је нова верзија стандарда ISO/IEC 17025 толико важна за лабораторије:

Лабораторије које су већ акредитоване према стандарду ISO/IEC 17025:2005 имају прелазни период од три године од датума објављивања новог стандарда како би своје процесе ускладиле са захтјевима новог издања. Заједничко ILAC-ISO-ово саопштење објашњава ову транзицију.


ISO/IEC 17025:2017 су заједнички израдили ISO и Међународна електротехничка комисија (IEC) под одговорношћу ISO-овог Комитета за оцјену усаглашености (CASCO).



 
Које су главне промјене у верзији из 2017?

  • Подручје примјене је ревидирано како би обухватило испитивање, еталонирање и узорковање повезано с каснијим еталонирањем и испитивањем.
  • Процесни приступ се сада поклапа с процесним приступом новијих стандарда као што су ISO 9001 (управљање квалитетом), ISO 15189 (квалитет медицинских лабораторија) и ISO/IEC 17021-1 (захтјеви за тијела за провјеру и сертификацију).
  • Стандард је сада више фокусиран на информационе технологије и укључује употребу рачунарских система, електронских записа и израду електронских резултата и извјештаја.
  • Ново поглавље уводи концепт размишљања заснованог на ризику.

 

 

 

Аутор: Sandrine Tranchard

Преузето са www.iso.org