Ново издање стандарда ISO 22000

Сигурност хране се односи на превенцију, елиминацију и контролу опасности изазваних храном, од мјеста производње до мјеста потрошње. Сигурност хране се може одржати само уз помоћ заједничких напора свих страна укључујући владе, произвођаче, трговце и крајње потрошаче.
 

Стандард ISO 22000:2018 је намијењен свим организацијама у прехрамбеној индустрији, без обзира на њихову величину и сектор. Стандард помаже у идентификовању, спречавању и смањивању ризика, чиме се обезбјеђује потребна предострожност и континуирани процес побољшања.


У новом издању стандарда побољшања укључују:

  • усвајање структуре на високом нивоу која је заједничка за све ISO стандарде система управљања, олакшавајући свим организацијама комбинацију стандарда ISO 22000 с осталим стандардима система управљања (ISO 9001 или ISO 14001),
  • нови приступ ризику – као виталном концепту у пословању храном – који разликује ризик система управљања на оперативном и пословном нивоу,
  • снажну везу са „Codex Alimentarius”, групом за храну Уједињених народа, која развија смјернице за владе које се односе на сигурност хране.

Нови стандард нуди динамичку контролу комбинујући сљедеће општепризнате кључне елементе: интерактивну комуникацију, системе управљања, припремне програме, анализу опасности и критичних контролних тачака.


Новим издањем стандарда ISO 22000:2018 замјењује се стандард ISO 22000:2005. Организације које су сертификоване у складу са захтјевима стандарда ISO 22000:2005 имају прелазни период од три године од датума објављивања стандарда ISO 22000:2018 у оквиру којег треба да се припреме за сертификацију по новом издању стандарда.


Ново издање стандарда ће у систем босанскохерцеговачке стандардизације бити усвојено у наредном периоду путем Техничког комитета BAS/TC 43 - Комитет за храну.