Нови ISO стандард за заштиту потрошача на тржишту половне робе

Економија секундарне робе све више јача јер све више потрошача купује половну робу. Како можемо да будемо сигурни да кориштена колијевка коју купујемо неће узроковати повреде или штету? Иако куповина кориштених производа може понекад бити извор непријатних изненађења, нови међународни стандард је ту да помогне да се осигура да кориштена роба не штети вашој породици.

 

Кажу да бити унапријед упозорен значи бити унапријед наоружан. То нарочито важи за тржиште кориштене робе гдје ће информисани потрошач обавити сигурнију куповину. Важно је да будете свјесни потенцијалног ризика који преузимате куповином кориштене робе и да примијенитe једноставне мјере предострожности како бисте били сигурни да нећете погријешити.

 

Rae Dulmage, предсједавајући ISO-овог пројектног комитета ISO/PC 245, Прекогранична трговина половном робом, објашњава како вам неколико паметних питања може помоћи да одлучите да ли вриједи купити одређени производ. „За шта ћу га користити? Колико дуго очекујем да ће трајати? Немојте никоме вјеровати на ријеч”, каже он, „провјерите сами. И најважније, купујте од реномираног дилера који зна шта продаје. И примијените принципе стандарда ISO 20245.”

 

Новообјављени стандард ISO 20245:2017, Прекогранична трговина половном робом, даје владама важну референтну тачку у њиховим напорима за успостављање минималних критеријума за прекорачену трговину половном робом. То је први глобални међународни стандард намијењен за робу која се пласира, продаје, донира или размјењује између земаља. Улози су високи јер сврха овог стандарда је да помогне у регулисању овог неформалног тржишта и спријечи акумулацију хиљада тона нежељеног материјала на нашим депонијама.

 

Према извјештају о тржишту половне робе из 2017. године објављеном на веб-сајту Кијији, канадско тржиште кориштене и половне робе прошле године порасло је на око 29 милијарди канадских долара (CND), што је додатних милијарду долара у односу на претходну годину. А Канада није једина која је доживјела такву еволуцију.

 

Трговина половном робом наставља да расте сваке године, посебно у земљама у развоју и земљама с привредама у транзицији. Крајњи корисници који набављају ове производе од њих очекују да буду сигурни, без дефеката и да имају разуман вијек трајања, чак иако је у питању половна роба.

 

Као и сваки нови производ, кориштена роба би требала испунити очекивања разумног потрошача, који је у потпуности свјестан да је та роба кориштена. То значи да ти производи морају испунити критеријуме прихватљивости укључујући квалитет, информације о производима и услове кориштења, уз додатне детаље о њиховом стању.

 

Нови стандард ISO 20245 дефинише како се производи оцјењују и класификују на основу њиховог стања: А (врло добар), Б (добар), Ц (задовољавајући) и Д (незадовољавајући). Ови мјерљиви критеријуми су веома корисни за увознике, извознике или владе да контролишу половне производе на улазима и транзиту, и на тај начин осигурају заштиту потрошача и животне средине.

 

Rae Dulmage се нада да ће пракса везана за кориштење половне робе садржана у стандарду ISO 20245 постати универзално примјењива и доступна. „Ако земље примјењују захтјеве ISO 20245 као дио својих увозних прописа, организације ће их интегрисати у своје праксе набавке и прераде, а добротворне организације ће их систематски примијенити у својим активностима, несигурни и непоуздани производи постепено ће бити елиминисани с тржишта и правилно одложени.”

 

А што се тиче потрошача, каже он, ISO 20245 ће помоћи да се обезбиједи сигурна и употребљива половна роба која обезбјеђује однос цијене и квалитета.

 

ISO 20245:2017 је израдио ISO-ов пројектни комитет ISO/PC 245, Прекогранична трговина половном робом, којом тренутно предсједава SCC, чланица ISO-a за Канаду, у склопу твининг аранжмана са SAC-ом, чланицом ISO-а за Кину, у чијој надлежности је секретаријат.

 

ISO 20245:2017 може се купити у Институту за стандардизацију БиХ (BAS) или преко ISO Storea.

 

 

Аутор: Elizabeth Gasiorowski – Denis

 

Преузето са: www.iso.org