Novi ISO standard za zaštitu potrošača na tržištu rabljene robe

Ekonomija sekundarne robe sve više jača jer sve više potrošača kupuje rabljenu robu. Kako možemo biti sigurni da rabljena kolijevka koju kupujemo neće prouzročiti povrede ili štetu? Iako kupnja rabljenih proizvoda može ponekad biti izvor neprijatnih iznenađenja, novi međunarodni standard je tu kako bi pomogao u osiguravanju da rabljena roba ne šteti vašoj obitelji.

 

Kažu da biti unaprijed upozoren znači biti unaprijed naoružan. To osobito važi za tržište rabljene robe gdje će informirani potrošač obaviti sigurniju kupnju. Važno je biti svjestan potencijalnog rizika koji preuzimamo kupnjom rabljene robe i primijeniti jednostavne mjere predostrožnosti kako bismo bili sigurni da nećemo pogriješiti.

 

Rae Dulmage, predsjedatelj ISO-ovog projektnog komiteta ISO/PC 245, Prekogranična trgovina rabljenom robom, objašnjava kako vam nekoliko pametnih pitanja može pomoći u odluci da li vrijedi kupiti određeni proizvod. „Za što ću ga koristiti? Koliko dugo očekujem da će trajati? Nemojte nikome vjerovati na riječ”, kaže on, „provjerite sami. I najvažnije, kupujte od renomiranog dilera koji zna što prodaje. I primijenite načela standarda ISO 20245.”

 

Novoobjavljeni standard ISO 20245:2017, Prekogranična trgovina rabljenom robom, daje vladama važnu referentnu točku u njihovim naporima za uspostavljanje minimalnih kriterija za prekoračenu trgovinu rabljenom robom. To je prvi globalni međunarodni standard namijenjen za robu koja se plasira, prodaje, donira ili razmjenjuje između zemalja. Ulozi su visoki jer svrha ovog standarda je da pomogne u reguliranju ovog neformalnog tržišta i spriječi akumulaciju hiljada tona neželjenog materijala na našim deponijama.

 

Prema izvješću o tržištu rabljene robe iz 2017. godine objavljenom na mrežnoj stranici Kijiji, kanadsko tržište korištene i rabljene robe prošle godine poraslo je na oko 29 milijardi kanadskih dolara (CND), što je dodatnih milijardu dolara u odnosu na prethodnu godinu. A Kanada nije jedina koja je doživjela takvu evoluciju.

 

Trgovina rabljenom robom nastavlja rasti svake godine, posebice u zemljama u razvoju i zemljama s gospodarstvima u tranziciji. Krajnji korisnici koji nabavljaju ove proizvode od njih očekuju da budu sigurni, bez oštećenja i da imaju razuman vijek trajanja, čak iako je u pitanju rabljena roba.

 

Kao i svaki novi proizvod, rabljena roba bi trebala ispuniti očekivanja razumnog potrošača, koji je u potpunosti svjestan da je ta roba korištena. To znači da ti proizvodi moraju ispuniti kriterije prihvatljivosti uključujući kvalitetu, informacije o proizvodima i uvjete korištenja, uz dodatne detalje o njihovu stanju.

 

Novi standard ISO 20245 definira kako se proizvodi ocjenjuju i klasificiraju na temelju njihova stanja: A (vrlo dobar), B (dobar), C (zadovoljavajući) i D (nezadovoljavajući). Ovi su mjerljivi kriteriji veoma korisni za uvoznike, izvoznike ili vlade kako bi  kontrolirali rabljene proizvode na ulazima i tranzitu, i na taj način osigurali zaštitu potrošača i okoliša.

 

Rae Dulmage se nada da će praksa vezana za korištenje rabljene robe sadržana u standardu ISO 20245 postati univerzalno primjenjiva i dostupna. „Ako zemlje primenjuju zahtjeve ISO 20245 kao dio svojih uvoznih propisa, organizacije će ih integrirati u svoje prakse nabave i prerade, a dobrotvorne organizacije će ih sustavno primijeniti u svojim aktivnostima, nesigurni i nepouzdani proizvodi postepeno će biti eliminirani s tržišta i pravilno odloženi.”

 

A što se tiče potrošača, kaže on, ISO 20245 će pomoći da se obezbijedi sigurna i upotrebljiva rabljena roba koja osigurava odnos cijene i kvalitete.

 

ISO 20245:2017 je izradio ISO-ov projektni komitet ISO/PC 245, Prekogranična trgovina rabljenom robom, kojom trenutačno predsjedava SCC, članica ISO-a za Kanadu, u sklopu twinning aranžmana sa SAC-om, članicom ISO-a za Kinu, u čijoj nadležnosti je  tajništvo.

 

ISO 20245:2017 može se kupiti u Institutu za standardizaciju BiH (BAS) ili preko ISO Storea.

 

 

Autor: Elizabeth Gasiorowski – Denis

 

Preuzeto sa: www.iso.org