Како обезбиједити сигурност у јавним просторима због присуства водоника

Аутор: Пријанка Дасгупта (Priyanka Dasgupta)

Чланак на енглеском језику можете да прочитате овдје

Конференција о водонику 2024. године у Сингапуру окупила је кључне стручњаке у индустрији водоника, као и многе међународне организације, укључујући IEC. Кључна тема је била обезбјеђење безбједности јавности.

Свијет је свједок глобалне енергетске транзиције. Водоник се сматра кључним кандидатом у разноврсној мјешавини потенцијалних енергетских алтернатива, с циљем да замијени загађујућа фосилна горива, и обећава у нашој потрази за чистијом енергијом.

Упркос неколико изазова, водоник произведен електролизом воде, коришћењем електричне енергије, добијене из обновљивих извора енергије, појавио се као један од главних кандидата јер нуди чист од краја до краја пут за генерисање енергије, упркос високим почетним трошковима. Постоје опсежна истраживања која се баве развојем других безбједних и иновативних система водоника с ниским садржајем угљеника за широк спектар примјена у распону од различитих облика транспорта, као што су камиони, авиони и друга возила, све до система за складиштење енергије у болницама.

Постоји велико интересовање за схватање водоника, о чему свједочи убрзани раст броја најављених пројеката за производњу водоника с ниским емисијама. Према Међународној агенцији за енергију (IEA) годишња производња водоника, с ниском емисијом, могла би да достигне 38 мегатона 2030. године, ако се реализују сви најављени пројекти.

Међутим, да би ови напори били дјелотворни и ефикасни, неопходна је међународна сарадња. IEC систем за сертификацију према стандардима, који се односе на опрему за употребу у експлозивним атмосферама, IECEx и друге организације се окупљају да унаприједе заједничке напоре за успостављање безбједних међународних тржишта водоника и трговине.

Окупљање глобалних организација

Да би унаприједио ове разговоре о чистим путевима и безбједној инфраструктури, IECEx је недавно организовао Међународну конференцију о водонику 2024. у Сингапуру. Конференција је окупила кључне заинтересоване стране, укључујући водеће стручњаке из цијелог свијета, да би подијелили увиде и стручност у вези с међународном стандардизацијом, производњом опреме, инспекцијом, поправком и ремонтом у вези с производњом, транспортом и коришћењем водоника.

Догађај, чији је домаћин била Enterprise Singapur, био је заједнички напор који укључује IECEx, ISO, Међународну агенцију за обновљиву енергију (IRENA), Економску комисију Уједињених нација за Европу (UNECE), Алијансу за декарбонизацију индустрије (AFID) и Савјет за водоник.  То је одразило снажну сарадњу института у промовисању рада око инфраструктуре водоника с ниским садржајем угљеника.  IEC је такође партнер у знању у AFID-у, чији су многи представници учествовали у својим кључним увидима на конференцији.

Догађај је разјаснио како су и стандарди и процјена усаглашености кључни за дискусију. Као примјер, дугогодишња сарадња IECEx-а с IEC Техничким комитетом (TC) 31, који је на челу стандарда за обликовање опреме која се користи у опасним окружењима, од виталног је значаја за ефикасно сагледавање утицаја рада IEC-а у различитим секторима.

IECEx је такође успоставио формалне везе с ISO TC 197 у вези с испитивањем и сертификацијом у области водоничних технологија, а недавно и са IEC TC 105 за горивне ћелије. Оба ова партнерства његују безбједну инфраструктуру за коришћење водоника у енергетском сектору.

Неколико истакнутих говорника придружило се из ових различитих организација да говоре о индустријским изазовима, могућностима и текућем раду на безбједности водоника.  Стручњаци из PTB-а, Института за водоничну енергију Универзитета Zhejiang, Thuba Ltd. и UL Solutions су додатно изнијели перспективе индустрије и академске заједнице о темама као што су захтјеви за инсталацију, развој у азијском региону и још много тога. 

Чување безбједности јавности

Међутим, зашто је овај разговор важан? Нема сумње, у погледу потенцијала водоника да покреће пут ка одрживој енергији, али за кретање овим путем такође су потребна значајна улагања у безбједност јавности. Тако је било и с бензинским, дизел и електричним возилима када се кренуло њиховим путем. Прелазак на водоничну енергију с ниским садржајем угљеника ће стога захтијевати укључивање релевантних безбједносних разматрања у инфраструктуру за различите домене примјене.

На примјер, с више станица за допуну водоника, потребно је заштитити околно окружење. Шира јавност ће такође морати да буде свјеснија употребе и безбједности водоника јер гас почиње да заузима више простора у јавној сфери. Слична разматрања ће услиједити с употребом водоника који се пробија у различите аспекте наших живота.

Др Андреј Чувелев (Andrei Tchouvelev) из ISO-а, који је такође дио Савјета за водоник, истакао је да већ имамо много оквира. „Са IEC и ISO имамо алате, имамо системе, имамо стручњаке да управљају индустријом водоника и да је учинимо безбједном“, рекао је он.

Пол Минвел (Paul Meanwell), председавајући IECEx-а, дијели исто мишљење. „Умјесто да поново измишљамо точак, морамо да се позабавимо неусаглашеностима у индустрији.“