Европски стандарди и заштита животне средине
Одржавање здраве природне средине и брига о природним ресурсима су од суштинске важности за наш свијет. Стандарди имају кључну улогу у ефикаснијој употреби енергије и природних ресурса, као и спречавању неповољних утицаја на животну средину.
CEN и CENELEC са својим чланицама и заинтересованим странама раде на развоју стандарда који помажу компанијама и организацијама да унаприједе спровођење заштите животне средине. Многи европски стандарди које су развили CEN и CENELEC имају за циљ да подрже примјену директива и политика ЕУ, на примјер у вези с грађевинским производима, водом за пиће, екодизајном и енергетском ефикасношћу. CEN и CENELEC такође промовишу и хоризонтални приступ тако што охрабрују техничке комитете и радне групе да размотре аспекте животне средине када развијају стандарде за различите врсте производа, услуга, процеса и система.
Користи које могу имати предузећа и организације које употребљавају овакве стандарде су веће повјерење јавности и задовољство купаца. Такође, мањом потрошњом енергије и ресурса могу да остваре корист у смислу мањег отпада и нижих трошкова.
Грађевински сектор у ЕУ је главни корисник природних ресурса. Стандард BAS EN 15804+A1:2015 успоставља хоризонтална правила, захтјеве и смјернице за развој еколошке декларације грађевинских производа који испуњавају захтјеве стандарда BAS EN ISO 14025:2011 и BAS ISO 21930:2010.
Када је у питању управљање различитим врстама отпада, веома је важно адекватно га идентификовати, сакупити и третирати. Серије стандарда BAS EN 50574 и BAS EN 50625 пружају детаље о томе како прикупљати, транспортовати, сортирати и третирати отпадну и одбачену електричну и електронску опрему тако да она може бити усмјерена на поправку, рециклажу или поновно кориштење.
У 2015. години CEN и CENELEC су објавили серију европских стандарда којим се успостављају захтјеви и пружају смјернице о томе како извршити енергетске аудите. Серија стандарда EN 16247 има за циљ да помогне компанијама широм Европе да задовоље захтјеве Директиве Европске уније о енергетској ефикасности (2012/27/EU).
Стандарди нам помажу да дефинишемо корштење воде и поновну употребу, начине мјерења хемије воде, што нам омогућава да пратимо побољшање или погоршање квалитета воде.
Када је у питању квалитет ваздуха, стандарди пружају алате за мјерење квалитета ваздуха. На примјер, стандарди из серије BAS EN 16321 подржавају рециркулацију бензинских испарења у току пуњења моторних возила на станицама за пуњење горива процјеном ефикасности и методом верификације.
Преузето са:
http://www.cencenelec.eu/news/publications/Publications/Environment-2016.pdf.