Europski standardi i zaštita okoliša

Održavanje zdravog prirodnog okruženja i briga o prirodnim resursima od suštinske su važnosti za naš svijet. Standardi imaju ključnu ulogu u učinkovitijoj uporabi energije i prirodnih resursa, kao i sprečavanju nepovoljnih utjecaja na okoliš.

 

CEN i CENELEC sa svojim članicama i dionicima rade na razvitku standarda koji pomažu kompanijama i organizacijama da unaprijede provedbu zaštite okoliša. Mnogi europski standardi koje su razvili CEN i CENELEC imaju za cilj poduprijeti primjenu direktiva i politika EU, primjerice u vezi s građevinskim proizvodima, vodom za piće, eko-dizajnom i energetskom učinkovitošću. CEN i CENELEC također promoviraju i horizontalni pristup tako što ohrabruju tehničke komitete i radne skupine da razmotre okolišne aspekte  kada razvijaju standarde za različite vrste proizvoda, usluga, procesa i sustava.

 

Koristi koje mogu imati poduzeća i organizacije koje uporabljuju ovakve standarde su veće povjerenje javnosti i zadovoljstvo kupaca. Također, manjom potrošnjom energije i resursa mogu ostvariti korist u smislu manjeg otpada i nižih troškova.

 

Građevinski sektor u EU je glavni korisnik prirodnih resursa. Standard BAS EN 15804+A1:2015 uspostavlja horizontalna pravila, zahtjeve i smjernice za razvoj ekološke deklaracije građevinskih proizvoda koji ispunjavaju zahtjeve standarda BAS EN ISO 14025:2011 i BAS ISO 21930:2010.

 

Kada je u pitanju upravljanje različitim vrstama otpada, veoma je važno adekvatno ga identificirati, sakupiti i tretirati. Serije standarda BAS EN 50574 i BAS EN 50625 pružaju detalje o tome kako prikupljati, prevoziti, sortirati i tretirati otpadnu i odbačenu  električnu i elektroničku opremu tako da ona može biti usmjerena na popravku, reciklažu ili ponovno korištenje.

 

U 2015. godini CEN i CENELEC su objavili seriju europskih standarda kojim se uspostavljaju zahtjevi i pružaju smjernice o tome kako izvršiti energetske audite. Serija standarda EN 16247 ima za cilj pomoći kompanijama širom Europe da zadovolje zahtjeve Direktive Europske unije o energetskoj učinkovitosti (2012/27/EU).

 

Standardi nam pomažu da definiramo korištenje vode i ponovnu uporabu, načine mjerenja kemije vode, što nam omogućuje praćenje poboljšanja ili pogoršanja kvalitete vode.

 

Kada je u pitanju kvaliteta zraka, standardi pružaju alate za mjerenje kvalitete zraka. Primjerice, standardi iz serije BAS EN 16321 podržavaju recirkulaciju benzinskih isparenja tijekom punjenja motornih vozila na stanicama za punjenje goriva procjenom učinkovitosti i metodom verifikacije.

 

Preuzeto sa:

http://www.cencenelec.eu/news/publications/Publications/Environment-2016.pdf.