Свјетски дан стандарда 2017.
Међународне, европске и националне организације за стандардизацију 14. октобра обиљежавају Свјетски дан стандарда. Овогодишњи мото је „Стандардима до паметних градова”, а овогодишња заједничка порука Међународне организације за стандардизацију, Међународне комисије за електротехнику и Међународне уније за телекомуникације гласи:
Довољно питке воде; универзални приступ чистијој енергији; могућност ефикасног путовања с једног мјеста на друго; осјећај повјерења и сигурности: то су обећања која савремени градови морају испунити уколико желе да остану конкурентни и да својим грађанима пруже пристојан живот.
Изградња паметног града је веома сложен задатак. Сваки град суочава се са сопственим изазовима и захтијева примјену сопствене комбинације рјешења. Међутим, постоји један заједнички именитељ који значајно поједностављује овај задатак.
Међународни стандарди подржавају развој прилагођених рјешења која се могу ускладити с конкретним околностима у граду. Они садрже стручно знање и најбоље праксе и од суштинског су значаја за осигуравање квалитета и перформанси производа и услуга. Поред тога, они осигуравају компатибилност између различитих технологија и помажу корисницима да упореде и одаберу најбоље доступно рјешење.
Стандарди такође отварају пут за шири спектар производа и услуга. Они доприносе повећању конкуренције и подстичу иновације. У системском приступу омогућавају интеграцију структура или рјешења различитих добављача.
Међународни стандарди омогућавају интероперабилност и сигурност на свим нивоима у граду. Они пружају основу за приступ електричној енергији и многим електричним уређајима и системима који садрже електронику. Подржавају информационе и комуникационе технологије које омогућавају сакупљање, размјену и анализу података и осигуравају безбједност информација. Посљедње, али не и мање важно, они пружају важне смјернице о свим аспектима градског живота, укључујући енергетски ефикасне зграде, интелигентни транспорт, боље управљање отпадом, изградњу одрживих заједница и још много тога.
Помоћу стандарда можемо учинити градове паметним, и то корак по корак. Појединачна „интелигенција” може се истовремено развијати и међусобно повезивати.
Занимљиво је знати да ће међународни стандарди олакшати несметан и интегрисан развој паметних градова.