Пораст соларних фотонапонских система у 2022. години

Преносимо у цјелости IEC вијест.

Према Међународној агенцији за енергију (International Energy Agency - IEA), широм свијета је у 2022. години поново значајно порасла глобална база PV (фотонапонских) система достигавши, према прелиминарним тржишним подацима, кумулативни капацитет од 1.185 гигавата (GW).

У свом извјештају Snapshot of global PV market, ова организација напомиње да су високе цијене на тржишту електричне енергије, дјеломично због рата у Украјини, ојачале конкурентност фотонапонских система и да је неколико земаља у 2022. години почело да користи политике за даљње убрзање фотонапонске енергије у складу са обавезама у вези са енергетским суверенитетом ЕУ и држава чланица.

Кина наставља да предњачи у овом подручју, додајући нови систем од 106 GW, односно капацитет од 44% да би достигла кумулативни капацитет од 414,5 GW, што је више него двоструко више од оног у Европи.

Европа, међутим, доминира у смислу коришћења комбинације различитих извора енергије као и у погледу процената који се добијају од соларних фотонапонских система, са 39 GW нових система који су инсталисани и пуштени у рад, а неколицина земаља има стопу пенетрације више од 10% (више од 19% у Шпанији!).

Америчко тржиште је једино које је склопило уговор у 2022. и инсталисало системе од 18,6 GW. IEA за овај резултат криви комбиновани утицај трговинских проблема и заостатак код прикључивања на мрежу.

Неке земље у успону су показале фантастичне стопе раста, као, на примјер, Индија која је ефикасно инсталисала PV системе од 18,1 GW, првенствено у централизованим системима, чиме је довела своју PV пенетрацију на скоро 10%.  

IEC стандарди и системи оцјењивања усаглашености

Међународна комисија за електротехнику (The International Electrotechnical Commission IEC) објављује међународне стандарде за фотонапонске PV системе који претварају соларну у електричну енергију, укључујући и стандарде за све елементе у цијелом фотонапонском енергетском ланцу. Он издаје серију техничких спецификација (ТS) које дају препоруке за мале обновљиве хибридне системе који се користе за електрификацију у руралним подручјима. Ове серије стандарда је признала Свјетска банка и Организација Уједињених нација за индустријски развој (United Nations Industrial Development Organization - UNIDO). Такви стандарди такође служе као основ за испитивање и сертификацију компонената, уређаја и система.

Два IEC-ова система за оцјењивање усаглашености баве се дијеловима, системима и инсталацијама PV система. IECEE (IEC-ов систем шема, односно програма за оцјењивање усаглашености електротехничке опреме и компонената) проводи програм који нуди приступ квалификованим испитним лабораторијама за сертификацију PV компоненти и модула у складу с релевантним IEC стандардима.  

IECRE је IEC-ов систем за сертификацију стандарда који се односе на опрему за употребу у примјени обновљиве енергије. Његов основни стратешки стуб је да омогући одрживу производњу и снабдијевање електричном енергијом. То је међународно прихваћен CA систем, односно систем за оцјењивање усаглашености за све електране које производе, складиште или претварају електричну енергију из соларне PV енергије, енергије вјетра и разних облика морске енергије.

Стандарде и стандардизацијске документе Међународне комисије за електротехнику (IEC), који су предмет ове вијести,  можете купити путем Института за стандардизацију