Борба против повреда играчкама

Да ли сте икад били повријеђени док сте се као дијете играли с играчкама? Нисте сами, било да се ради о паду с бицикла и огреботини кољена или повреди ока с неким од летећих објеката играчке.

 

Према студији из 2014. године, која је објављена у медицинском часопису „Clinical Pediatrics“, преко три милиона дјеце из САД у периоду од 1990. до 2011. године је било примљено у одјељењима за хитне случајеве због повреда изазваних играчкама. Нешто више од половине повријеђених су дјеца до 6 година.

 

Једна од најпознатијих опасности која пријети међу несигурним играчкама су ситни дијелови које садрже. Они су нарочито опасни за дјецу млађу од три године. Играчке с малим дијеловима, дизајниране за старију дјецу, могу да изазову гушење ако их беба стави у уста.

 

Одређивање старосне доби за коју је играчка погодна је дуго времена био задатак за произвођаче, трговце, увознике и лабораторије. Различити национални и регионални стандарди су само компликовали ствари.

 

Ради усклађивања безбједносних захтјева за играчке на глобалном нивоу, ISO је објавио ISO/TR 8124-8 који се односи на утврђивање најниже старосне доби када дјеца почињу да се играју с играчкама у одређеним поткатегоријама играчака, који је заснован на фазама у развоју и способностима дјеце. ISO/TR 8124-8 је осми дио ISO 8124 серије стандарда о безбједности играчака и пружа свеобухватно рјешење за питања која се односе на одређивање старосне доби, узимајући у обзир тренутне антропометријске, развојне и експертизе понашања.

 

Више информација о овој теми и ISO/TR 8124 – 8 можете видјети у новом издању ISO Focus-a.