Evropski standardi i zaštita okoline
Održavanje zdravog prirodnog okruženja i briga o prirodnim resursima su od suštinske važnosti za naš svijet. Standardi imaju ključnu ulogu u efikasnijoj upotrebi energije i prirodnih resursa, kao i sprečavanju nepovoljnih utjecaja na okolinu.
CEN i CENELEC sa svojim članicama i zainteresovanim stranama rade na razvoju standarda koji pomažu kompanijama i organizacijama da unaprijede provođenje zaštite okoline. Mnogi evropski standardi koje su razvili CEN i CENELEC imaju za cilj da podrže primjenu direktiva i politika EU, naprimjer u vezi s građevinskim proizvodima, vodom za piće, ekodizajnom i energetskom efikasnošću. CEN i CENELEC također promovišu i horizontalni pristup tako što ohrabruju tehničke komitete i radne grupe da razmotre okolinske aspekte kada razvijaju standarde za različite vrste proizvoda, usluga, procesa i sistema.
Koristi koje mogu imati preduzeća i organizacije koje upotrebljavaju ovakve standarde su veće povjerenje javnosti i zadovoljstvo kupaca. Također, manjom potrošnjom energije i resursa mogu da ostvare korist u smislu manjeg otpada i nižih troškova.
Građevinski sektor u EU je glavni korisnik prirodnih resursa. Standard BAS EN 15804+A1:2015 uspostavlja horizontalna pravila, zahtjeve i smjernice za razvoj ekološke deklaracije građevinskih proizvoda koji ispunjavaju zahtjeve standarda BAS EN ISO 14025:2011 i BAS ISO 21930:2010.
Kada je u pitanju upravljanje različitim vrstama otpada, veoma je važno adekvatno ga identifikovati, sakupiti i tretirati. Serije standarda BAS EN 50574 i BAS EN 50625 pružaju detalje o tome kako prikupljati, transportovati, sortirati i tretirati otpadnu i odbačenu električnu i elektronsku opremu tako da ona može biti usmjerena na popravku, reciklažu ili ponovno korištenje.
U 2015. godini CEN i CENELEC su objavili seriju evropskih standarda kojim se uspostavljaju zahtjevi i pružaju smjernice o tome kako izvršiti energetske audite. Serija standarda EN 16247 ima za cilj da pomogne kompanijama širom Evrope da zadovolje zahtjeve Direktive Evropske unije o energetskoj efikasnosti (2012/27/EU).
Standardi nam pomažu da definišemo korštenje vode i ponovnu upotrebu, načine mjerenja hemije vode, što nam omogućava da pratimo poboljšanje ili pogoršanje kvaliteta vode.
Kada je u pitanju kvalitet zraka, standardi pružaju alate za mjerenje kvaliteta zraka. Naprimjer, standardi iz serije BAS EN 16321 podržavaju recirkulaciju benzinskih isparenja u toku punjenja motornih vozila na stanicama za punjenje goriva procjenom efikasnosti i metodom verifikacije.
Preuzeto sa: