Potpora medicinskim sestrama i primaljama na Svjetski dan zdravlja
Medicinske sestre i primalje neumorno rade za dobrobit javnog zdravlja ne samo u doba pandemije već svakodnevno, a omogućiti im da mogu raditi u punom kapacitetu veliki je korak ka univerzalnom zdravstvenom osiguranju. Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja je „Potpora medicinskim sestrama i primaljama”, a ISO u svojoj kolekciji već ima međunarodne standarde koji mogu pomoći u ostvarenju tog cilja.
Prema mišljenju Svjetske zdravstvene organizacije (World Health Organization - WHO), edukacija medicinskih sestara i primalja prema međunarodnim standardima ima ekonomskog smisla. Poboljšanje zdravlja, promoviranje rodne ravnopravnosti i potpora financijskoj snazi ekonomije samo su neke od prednosti funkcionalnog zdravstvenog sustava u kojem medicinske sestre i primalje mogu raditi u punom kapacitetu.
I dok se Svjetski dan zdravlja obilježava pod tim motom, ISO je upravo odobrio projekt za izradu Međunarodnog sporazuma s radionice (International Workshop Agreement - IWA) koji je namijenjen poboljšanju kvalitete nastave u kliničkom okruženju za zdravstvene djelatnike.
Usmjeren ponajprije na medicinske sestre i primalje, budući IWA 35, Kvaliteta nastave u kliničkom okruženju za zdravstvene djelatnike - Zahtjevi, ponudit će globalni pristup osiguranju kvalitete nastave u kliničkom okruženju za vježbenike koji se obučavaju za rad u zdravstvenim ustanovama diljem svijeta.
Sally Swingewood, sazivačica ISO-ove radne skupine koja izrađuje ovaj dokument, rekla je da u mnogim zemljama sestre i primalje čine 50% zdravstvene radne snage. Ta činjenica, u kombinaciji s globalnim nedostatkom zdravstvenih djelatnika, pokazuje da postoji ogromna potreba za kvalificiranim osobljem sa širokim kliničkim iskustvom, koje je dobro obučeno da se prilagodi širokom rasponu potreba.
„Mnogo je toga učinjeno proteklih godina kako bi se poboljšala obuka medicinskih sestara u akademskom okruženju, međutim ista razina pažnje nije data obuci u kliničkoj praksi”, prokomentirala je ona. „Ipak, s povećanjem migracije i mobilnosti, sve je veća potražnja i za zdravstvenim djelatnicima koji će se baviti širim spektrom slučajeva u različitim okruženjima. Dakle, učinkovita klinička praksa je od ključne važnosti. Neke zemlje imaju smjernice na nacionalnoj razini o tome kako procijeniti kliničku praksu, a kod nekih takve smjernice uopće ne postoje, otuda potreba za globalno usklađenim standardom u ovom području.”
Još jedan ISO standard koji ima za cilj da s upravljačke razine podrži medicinske sestre i primalje također je u fazi izrade. Budući standard ISO 22956, Upravljanje zdravstvenim organizacijama - Smjernice za osoblje orijentirano na pacijenta, ima za cilj da pomogne zdravstvenim organizacijama da na najbolji način razmotre kapacitete radne snage i osiguraju resurse u odnosu na potrebe pacijenta.
Za izradu tog standarda odgovoran je ISO-ov tehnički komitet ISO TC 304, Upravljanje zdravstvenim organizacijama, čije tajništvo vodi ANSI, članica ISO-a iz SAD-a. Dr. Veronica Muzquiz Edwards, predsjedateljica ovog tehničkog komiteta, kaže: „ Proglašena je globalna pandemija COVID-19 i svijet se s velikim poštovanjem i zahvalnošću odnosi prema medicinskim sestrama i primaljama koje se u ovom trenutku nesebično usredotočuju na brigu o pacijentima. Ovaj standard prepoznaje da medicinskim sestrama i primaljama treba pružiti adekvatnu potporu i resurse kako bi bile što učinkovitije i kako bi ovaj pristup gdje je osoblje usredotočeno na pacijenta mogao pozitivno utjecati na sigurnost i kvalitetu njihove njege.”
Svi koji su zainteresirani da se uključe u razvoj ovog standarda trebaju se obratiti Institutu za standardizaciju Bosne i Hercegovine.
Kada budu objavljena, oba će se ova dokumenta pridružiti stotinama drugih ISO međunarodnih standarda za zdravstvenu zaštitu.