Sustavi upravljanja sigurnošću
Objavljeno je drugo izdanje bosanskohercegovačkog standarda BAS ISO 28000:2023, Bezbjednost i otpornost — Sistemi upravljanja bezbjednošću — Zahtjevi, preuzetog metodom prijevoda međunarodnog standarda EN ISO 28000:2022, Security and resilience — Security management systems — Requirements. Standard je preuzet putem bosanskohercegovačkog tehničkog komiteta BAS/TC 59, Društvena sigurnost i zaštita.
U ovom dokumentu specificiraju se zahtjevi za sustav upravljanja sigurnošću, uključujući aspekte koji su relevantni za lanac opskrbe.
Ovaj je dokument primjenjiv u svakoj organizaciji, bez obzira na njezinu vrstu i veličinu (npr. komercijalna poduzeća, vladine ili druge javne agencije i neprofitne organizacije), koje namjeravaju uspostaviti, primjenjivati, održavati i poboljšavati sustav upravljanja sigurnošću. On pruža holistički i zajednički pristup i nije specifičan za industriju ili sektor.
Ovaj se dokument može koristiti tijekom cijelog života organizacije i može se primijeniti na bilo koju aktivnost, internu ili eksternu, na svim razinama.
Upravljanje sigurnošću je povezano s mnogim aspektima upravljanja poslovanjem. Ono obuhvaća sve aktivnosti koje organizacija kontrolira ili na njih utječe, uključujući, ali se ne ograničavajući na one koje utječu na lanac opskrbe. Trebaju se razmatrati sve aktivnosti, funkcije i funkcioniranje aktivnosti koje utječu na upravljanje sigurnošću organizacije, uključujući (ali se ne ograničavajući na) njezin lanac opskrbe.
Kada je riječ o lancu opskrbe, mora se uzeti u obzir da su lanci opskrbe dinamični po prirodi. Zato neke organizacije koje upravljaju brojnim lancima opskrbe mogu tražiti od svojih isporučitelja da ispunjavaju standarde u vezi sa sigurnošću koji se na njih odnose, kao uvjet za uključivanje u taj lanac opskrbe radi ispunjavanja zahtjeva za upravljanjem sigurnošću.