Obilježavanje Međunarodnog dana žena

Našim poštovanim suradnicama, čitateljicama kao i kolegicama na Institutu, želimo sretan praznik - Međunarodni dan žena!

Na ovaj dan podsjećamo se i povijesnih događaja u vezi s obilježavanjem 8. ožujka.

Na Međunarodnoj konferenciji u Copenhagenu, 1910. godine, Clara Zetkin predložila je da se ustanovi praznik posvećen ženama. Prvi put Međunarodni dan žena obilježen je 8. ožujka 1911. godine. Ujedinjeni narodi zvanično su ovaj praznik obilježili 1975. godine. Ta je godina bila proglašena Međunarodnom godinom žena. Daleke 1977. godine sve države članice Ujedinjenih naroda su putem Opće skupštine pozvane da 8. ožujka proglase službenim praznikom za ženska prava.

Ovoga Međunarodnog dana žena, 8. ožujka 2024. godine, agencija UN Women[1] poziva da se pridružite Ujedinjenim narodima u proslavi pod temom: „Investirajte u žene: Ubrzajte napredak“.

Na ovu temu na portalu agencija UN Women objavljena je sljedeća poruka:

U svijetu koji se suočava s višestrukim krizama koje vrše ogroman pritisak na zajednice, postizanje rodne jednakopravnosti važnije je nego ikad. Osiguravanje prava žena i djevojčica u svim aspektima života jedini je način da se osiguraju prosperitetne i pravedne ekonomije i zdrav planet za buduće generacije.

Jedan od ključnih izazova u postizanju rodne jednakopravnosti do 2030. godine je alarmantan nedostatak financiranja sa zapanjujućim godišnjim deficitom od 360 milijardi dolara u potrošnji na mjere rodne jednakopravnosti.

Sada je vrijeme za promjene! Pridružite nam se 8. ožujka 2024. godine za Međunarodni dan žena kada se okupljamo iza poziva 'Investirajte u žene: Ubrzajte napredak'.

Zauzmite stav i pridružite se razgovoru pod hashtagom #InvestInWomen. Evo pet ključnih područja u kojima je potrebno naše zajedničko djelovanje kako bismo osigurali da žene ne budu zanemarene:

Investiranje u žene: pitanje ljudskih prava

Vrijeme istječe. Rodna jednakopravnost ostaje najveći izazov za ljudska prava. Investiranje u žene imperativ je ljudskih prava i kamen temeljac za izgradnju jednakopravnih društava. Napredak za žene koristan je za sve nas.

Kraj siromaštva

Pandemija COVID-a, geopolitički sukobi, klimatske katastrofe i ekonomska previranja gurnuli su dodatnih 75 milijuna ljudi u teško siromaštvo, od 2020. godine. To bi moglo dovesti do toga da više od 342 milijuna žena i djevojčica živi ispod granice siromaštva do 2030. godine, zbog čega je ključno žurno djelovanje.

Provedba rodno odgovornog financiranja

Zbog sukoba i rastućih cijena goriva i hrane, nedavne procjene pokazuju da će 75% zemalja ograničiti javnu potrošnju do 2025. godine. Štednja negativno utječe na žene i ograničava javnu potrošnju na osnovne javne usluge i socijalnu skrb.

Prelazak na zelenu ekonomiju i društvo usmjereno na skrb o drugima

Sadašnji ekonomski sustav pogoršava siromaštvo, nejednakost i degradaciju okoliša, nesrazmjerno pogađajući žene i marginalizirane skupine. Zagovornici alternativnih ekonomskih modela predlažu pomak ka zelenoj ekonomiji i društvu usmjerenom na skrb o drugima koje pojačava glasove žena.

Potpora feminističkim kreatorima promjena

Feminističke organizacije predvode napore u borbi protiv siromaštva i nejednakosti žena. Međutim, one rade uz minimalnu finansijsku podršku, primajući skromnih 0,13% ukupne zvanične razvojne pomoći.“

Osim toga, na portalu agencije UN Women navodi se i sljedeće:

„Svijet se suočava s mnogim krizama, od geopolitičkih sukoba do rastuće razine siromaštva i eskalacije utjecaja klimatskih promjena. Ovi se izazovi mogu prevazići samo rješenjima koja osnažuju žene. Investiranjem u žene možemo pokrenuti promjene i ubrzati tranziciju ka zdravijem, sigurnijem i jednakopravnijem svijetu za sve.

Ključni podatci su:

·         za postizanje rodne jednakopravnosti potrebno je dodatnih 360 milijardi dolara godišnje;

·         uklanjanje rodnih razlika u zaposlenosti moglo bi povećati BDP po glavi stanovnika za 20%;

·         uklanjanje nedostataka u njezi i proširenje usluga pristojnim poslovima moglo bi pokrenuti skoro 300 milijuna radnih mjesta do 2035. godine.

Ako se trenutačni trendovi nastave, više od 342 milijuna žena i djevojčica bi moglo živjeti u ekstremnom siromaštvu do 2030. godine. Kako bi se osiguralo uzimanje u obzir potreba i prioriteta žena, vlade moraju dati prioritet financiranju koje će odgovarati rodu i povećati javnu potrošnju na osnovne usluge i socijalnu skrb.

Kreatori politike također moraju cijeniti, prepoznati i uzeti u obzir važan doprinos žena gospodarstvu diljem svijeta kroz plaćeni i neplaćeni rad na njezi. Žene troše oko tri puta više vremena na neplaćeni rad na njezi nego muškarci i, ako bi se ovim aktivnostima dodijelila novčana vrijednost, one bi činile više od 40% BDP-a.

Investiranje u žene i zalaganje za rodnu jednakopravnost potiču razvoj budućeg društva u kojem svako može napredovati, stvarajući svijet bezgraničnih mogućnosti i osnaživanja za sve.“

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) je obilježavanje Međunarodnog dana žena posvetila temi o unaprjeđenju rodne jednakopravnosti u standardizaciji.

Navodimo, s malim korekcijama, što je ISO napisao o prihvaćanju rodne jednakopravnosti u standardizaciji:

ODRŽIVOST: RAZNOLIKOST & UKLJUČIVANJE

Prihvaćanje rodne jednakopravnosti u standardizaciji

„ISO posvećenost rodnoj jednakopravnosti je kamen temeljac ISO misije da razvije standarde koji potiču inovacije i čine život lakšim, sigurnijim i boljim za sve. Prepoznajući važnu ulogu koju rodna jednakopravnost igra u održivom razvitku, ISO se usredotočuje na rodna pitanja i rodnu jednakopravnost kroz organizacijski rodni akcijski plan od 2019. godine. Ovaj plan naglašava ISO posvećenost unaprjeđenju inkluzivnosti i rodne jednakopravnosti u standardizaciji i usklađuje se s petim Ciljem održivog razvitka Ujedinjenih naroda za postizanje rodne jednakopravnosti i osnaživanje svih žena i djevojčica (SDG5).

Zašto je rodna jednakopravnost važna u standardizaciji?

Rodna jednakopravnost nije samo moralni imperativ. Ona je od suštinskog značaja za stvaranje robusnih, efektivnih i relevantnih standarda. Različite perspektive dovode do inovativnijih rješenja, a kada su podjednako zastupljeni i muškarci i žene, veća je vjerojatnoća da će standardi koje ISO razvija zadovoljiti potrebe svih korisnika. Rodno izbalansirano sudjelovanje poboljšava kvalitetu i primjenljivost ISO standarda, potičući napredak i inovacije u svim industrijama. Prihvaćajući rodnu jednakopravnost, članovi ISO-a ne samo da podržavaju pravednije društvo, već i doprinose napretku tehnologije, održivosti okoliša i globalnom ekonomskom rastu.

ISO publikacija o rodno odgovornim standardima

Unaprjeđenje rodne jednakopravnosti: praktični koraci ISO-a

Posvećenost ISO-a rodnoj jednakopravnosti ogleda se u konkretnim akcijama:

Prikupljanje i analiziranje rodnih podataka i zastupljenosti u okviru ISO sustava s ciljem praćenja napretka ka rodno izbalansiranoj zastupljenosti i sudjelovanju u ISO sustavu.

Težnja ka uravnoteženoj zastupljenosti i eliminiranju prepreka za sudjelovanje žena u tehničkom radu.

Osiguranje da standardi koje razvijaju i revidiraju budu rodno odgovorni, uključujući razvitak materijala za učenje i obuku.

U ISO Središnjem tajništvu (ISO/CS) promovira se raznolika i inkluzivna kultura kako bi se potaknula rodna jednakopravnost unutar ISO sustava.

ISO radi na poboljšanju razumijevanja za  članove ISO-a o rodnim pitanjima i gradi njihove kapacitete da bolje doprinesu rodnoj jednakopravnosti i SDG5.“

Preuzmite ISO Rodni akcijski plan

Preuzmite ISO-ov GAP 2022-2023 (en)

Preuzmite ISO-ov GAP 2019-2021 (en)



[1] UN Women je agencija Ujedinjenih naroda posvećena rodnoj jednakopravnosti i osnaživanju žena. Svjetski šampion za žene i djevojke, UN Women je osnovana da ubrza napredak u ispunjavanju njihovih potreba diljem svijeta.