Uz novi europski standard EN 301 549 ICT proizvodi i usluge bit će pristupačni svima

Europske organizacije za standardizaciju (CEN, CENELEC i ETSI) objavile su novi europski standard o zahtjevima koji se odnose na pristupačnost proizvoda i usluga informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT). Ovaj je novi standard (EN 301 549) prvi europski standard za pristupačnost ICT. Posebno je namijenjen državnim tijelima i drugim tijelima javnog sektora u procesu nabave kako bi se osiguralo da internetske stranice, softver i digitalni uređaji budu još pristupačniji – da ih mogu koristiti i osobe s različitim sposobnostima.

 

CEN, CENELEC i ETSI izradili su novi europski standard o „zahtjevima koji se odnose na pristupačnost ICT proizvoda i usluga u procesima javne nabave u Europi” (EN 301 549) kao odgovor na zahtjev Europskog povjerenstva (Mandat 376). Standard je razvio međunarodni tim eksperata, uz učešće ICT industrije i organizacija koje predstavljaju potrošače, osobe s invaliditetom i starije osobe.

 

 

Novi europski standard dopunjen je serijom od tri tehnička izvješća (TR 101 550, TR 101 551 i TR 101 552). Zajedno, ovi dokumenti postavljaju zahtjeve koji se odnose na pristupačnost, a koji se mogu primijeniti na širok spektar proizvoda i usluga vezanih za ICT, uključujući računala, smart telefone i druge digitalne uređaje, automate za izdavanje karata, internetske stranice i e-mailove. Cilj je da se osigura da ICT proizvodi i usluge budu dostupni ili izravno ili kroz kompatibilnost s pomoćnim tehnologijama, kao što je tehnologija pretvaranja teksta u govor (text-to-speech), tako da svi mogu pristupiti informacijama i koristiti usluge koje se isporučuju elektroničkim putom.  

 

 

Novi europski standard i prateća tehnička izvješća daju okvir za razvoj velikog broja aplikacija koje će ICT proizvode i usluge učiniti pristupačnijim za 80 milijuna Europljana koji žive s različitim vrstama invaliditeta. Potencijalna primjena obuhvaća audio i/ili taktilne interfejse koji mogu koristiti osobe s oštećenjem vida ili hardver kao što su pametni telefoni i prijenosna računala koja se mogu koristiti jednom rukom.

 

 

EN 301 549 je najsuvremeniji standard za pristupačnost ICT-a, a razvijen je kroz inkluzivan proces s aktivnim učešćem relevantnih zainteresiranih strana. Iako su zahtjevi koji se odnose na pristupačnost definirani tako da budu pogodni za uporabu u procesima javne nabave, oni se također mogu koristiti i u drugim kontekstima, kao što je nabava u privatnom sektoru.

 

 

Luis Horhe Romero, glavni direktor ETSI-ja, rekao je: „Rješavanje problema pristupačnosti sada postaje važna tržišna potreba i ETSI-jev cilj je pomoći industriji i operaterima da izbjegnu razvijanje tehnologija koje isključuju korisnike iz informacijskog društva. Cilj nam je također pomoći da se poveća kvaliteta i upotrebljivost proizvoda i usluga za svakoga, uz pomoć standardizacijskih procesa koji omogućavaju razmatranje pitanja vezanih za koncept 'Dizajn za sve' u svakom novorazvijenom standardu, ako je potrebno.”

 

 

Elena Santiago Cid, glavna direktorica CEN-a i CENELEC-a, izjavila je: „Mi u CEN-u i CENELEC-u vjerujemo da će uključivanje zahtjeva koji se odnose na pristupačnost u europske standarde imati i društvene i ekonomske koristi  ̶   pomoći će da se proširi tržište za pristupačne proizvode i usluge. Državna tijela ulažu značajne napore kako bi osigurala da njihove usluge mogu koristiti svi, a europskim organizacijama za standardizaciju su povjerila iznalaženje rješenja koja će podržati ove napore. Nadamo se da će ovaj novi europski standard biti u širokoj uporabi ne samo u javnom sektoru i kod ICT dobavljača, već i u drugim kompanijama i organizacijama.”

 

 

CEN, CENELEC i ETSI su se pobrinuli da su zahtjevi koji se odnose na pristupačnost sadržani u njihovim dokumentima sukladno drugim globalnim zahtjevima pristupačnosti. To će pomoći proširenju i otvaranju međunarodnog tržišta za pristupačne ICT proizvode i usluge.