Standard, propis, tehnički propis? Upućivanje na standarde?

 Što je to standard, propis, a što tehnički propis? Iako postoji veza između standarda i propisa, osobito tehničkih, to su sasvim različite kategorije dokumenata i po načinu donošenja i po njihovoj primjeni.

 
 
  
 
  
 
 
 
 
 
Prilikom izrade propisa, od strane nadležnih tijela, vrši se upućivanje na standarde. Na taj se način:
- pojednostavljuje i ubrzava zakonodavni proces;
- olakšava uklanjanje zapreka za trgovinu;
- osigurava bolja primjena tehničkih propisa;
- uklanjaju razlike među nacionalnim tehničkim propisima različitih zemalja, upućivanjem na iste, zajednički dogovorene europske i međunarodne standarde;
 - ne zahtijeva izmjena propisa zbog tehničkog napretka (mijenja se samo standard - nedatirano upućivanje).
Upućivanje na standarde može biti:
·         datirano,
·          nedatirano,
·          opće.
DATIRANO UPUĆIVANJE:
·         upućivanje na standarde kojim se označuje jedan određen standard ili više njih, i to tako da se naknadne revizije standarda ne mogu primjenjivati ako se ne promijeni propis.
·         Standard se obično označuje njegovim brojem, te datumom ili brojem izdanja.
·         Može se navesti i naslov standarda.
       Primjer:
 
 
 
NEDATIRANO UPUĆIVANJE:
•          upućivanje na standarde kojim se označuje jedan određen standard ili više njih, i to tako da se naknadne revizije standarda primjenjuju, a da nije potrebno mijenjati propis.
•          Standard se obično označuje samo njegovim brojem.
•          Može se navesti i naslov standarda.
Primjer:
 
 
OPĆE UPUĆIVANJE:
•          upućivanje na standarde naznačivanjem svih standarda određenoga tijela i/ili naznačivanjem standarda u nekom području, bez pojedinačnog označivanja.
Primjer:
 
 
 
Konkurentnost bosanskohercegovačkih poduzeća usko je povezana s njihovom sposobnošću da, sukladno zahtjevima odgovarajućih tehničkih propisa i BAS standarda, proizvedu kvalitetne i sigurne proizvode. Preduvjet za takvu proizvodnju je efikasan sustav infrastrukture kvalitete.
U Bosni i Hercegovini je uspostavljena mreža institucija i organizacija u području infrastrukture kvalitete koju čine: Institut za standardizaciju BiH, Institut za mjeriteljstvo BiH, Institut za akreditiranje BiH i Agencija za nadzor nad tržištem BiH. Na taj je način svim poduzećima omogućeno da ispune zahtjeve tržišta u pogledu kvalitete robe koju stavljaju na tržište, lakši i jednostavniji izvoz robe, a potrošačima jamče sigurnost proizvoda koje kupuju.
U narednom će razdoblju Institut za standardizaciju BiH sukcesivno informirati zainteresirane strane o zakonskim i podzakonskim aktima kao i institucijama koje su ih donosile (s državne i entitetske razine), a u kojima se upućivalo na bosanskohercegovačke standarde (BAS).
Naime, pored kompletne liste i tekstova europskih direktiva koje su preuzete u zakonodavstvo BiH i linkova ka BAS standardima na koje se pozivaju, koji su i do sada bili dostupni na mrežnoj stranici ISBIH-a, svim zainteresiranim stranama bit će dostupna i lista s više od 130 zakona i podzakonskih akata koji upućuju na bosanskohercegovačke standarde (BAS).