Održana konferencija za medije povodom usvajanja nacrta standarda BAS EN 12831-1 i BAS CEN/TR 12831-2
U petak, 4. lipnja 2021. godine, s početkom u 10.00 časova održana je konferencija za medije povodom usvajanja metodom prijevoda nacrta standarda za proračun gubitaka topline u zgradama BAS EN 12831-1 i BAS CEN/TR 12831-2.
Na konferenciji su govorili gospodin Aleksandar Cincar, ravnatelj Instituta za standardizaciju BiH, gospodin Jasmin Burzić, predsjednik Tehničkog komiteta BAS/TC 47, Uređaji i sustavi za grijanje i hlađenje, te uvaženi prof. dr. Branislav Živković, redoviti profesor u mirovini Mašinskog fakulteta iz Beograda.
Gospodin Cincar je rekao da su prevedena dva vrlo kompleksna i obimna standarda koji se bave metodom proračuna gubitaka topline u zgradama te da je Institut isplanirao još neke aktivnosti koje trebaju doprinijeti unaprjeđenju ovog područja. Radi se o izradi smjernica koje će točno definirati što je potrebno uraditi za izradu nacionalnih dodataka za ovaj standard, a kako bi standardi u potpunosti bili primjenjivi u praksi. Istaknuo je da će donošenjem nacionalnih dodataka u potpunosti biti stvoreni uvjeti da nadležna ministarstva donesu propise u kojima će se pozivati na donesene standarde i nacionalne dodatke, čime će oni postati i obvezni za primjenu. Na taj način se zakonodavstvo Bosne i Hercegovine harmonizira sa zakonodavstvom Europske unije, a naši gospodarski subjekti postaju konkurentniji na tržištu. Istaknuo je da nijedna zemlja iz okruženja nije prevela ove standarde, te da će na temelju odlične suradnje sa zemljama iz okruženja ovi standardi biti iskorišteni kako bismo unaprijedili i neka druga područja. Na kraju obraćanja, gospodin Cincar se zahvalio Češkom veleposlanstvu u BiH, Češkoj razvojnoj agenciji i Češkom uredu za standarde, mjeriteljstvo i testiranje koji su pomogli u realizaciji ovog projekta.
Gospodin Jasmin Burzić rekao je da se Tehnički komitet BAS/TC 47 bavi preuzimanjem standarda koji se odnose na uređaje i sustave za grijanje i hlađenje. Rekao je da su standardi BAS EN 12831-1 i BAS CEN/TR 12831-2 ranije usvojeni metodom proglašavanja te da je uloženo mnogo truda kako bi ovi standardi bili usvojeni i metodom prijevoda. Istaknuo je da je u praksi bilo mnogo konfuzija prilikom realizacije projekata jer su podaci bili neusklađeni, i veoma često se dešavalo da pojedini projektanti i sudionici u realizaciji projekata nisu razumjeli sve dijelove standarda. Rekao je da je ključni doprinos u ovom poslu dao prof. dr. Živković svojim prijevodima i savjetima pri rješavanju određenih dilema. Istaknuo je i važnost plana koji se odnosi na usvajanje nacionalnih dodataka, a zbog meteoroloških i drugih podaka koji su važni za proračune.
Prof. dr. Branislav Živković je na početku svog obraćanja pohvalio Institut za standardizaciju BiH koji je prepoznao značaj i pokrenuo prijevod standarda za grijanje i potrošnju energije u zemlji. Istaknuo je da mladi inžinjeri znaju engleski jezik, međutim da je za tumačenje pravilnika i standarda potrebno jako dobro poznavanje engeskog jezika, ali i same materije. Na ovim prostorima su se uglavnom primjenjivale metode proračuna prema starom njemačkom DIN 4701, a prema prijedlogu JUS standarda iz 1978. godine, te se površno i nepotpuno koristio europski standard EN 12831. Istaknuo je da je problem to što su europski standard EN 12831-1 i CEN /TR 12831-2 djelomično nerazumljivi, te što ne postoje nacionalni dodaci. Navedeni standardi su dosta fleksibilni u tom smislu da imaju definirano što se mora raditi, što se može raditi na jedan ili drugi način. Nacionalni dodaci koji trebaju biti izrađeni u narednom razdoblju bit će bazirani na europskim propisima i standardima, i sadržavat će podatke koji su odgovarajući za naš način gradnje, ponašanje, energente koje koristimo i sl.