IEC pozivnica za vebinar o 3D i 4D skeniranju (ISO/IEC JTC 1/WG 12 (online radionica))
Preuzeto i prevedeno s: www.iec.ch
Skeniranje 3D podrazumijeva snimanje objekata iz stvarnog svijeta i njihovo pretvaranje u digitalne modele. To je moćan alat koji se koristi u različitim oblastima, uključujući proizvodnju, dizajn, digitalnog blizanca[1][2], metaverzum[3] i medicinu. Korištenjem specijaliziranih skenera možete kreirati točne 3D prikaze fizičkih objekata. Ovi skeneri rade tako što snimaju površinske podatke (obično u obliku oblaka točaka), a zatim rekonstruiraju detaljan 3D model.
Skeniranje 4D vodi 3D skeniranje korak dalje dodavanjem dimenzije vremena. Umjesto snimanja statičkog objekta, 4D skeneri bilježe promjene tijekom vremena. U medicinskom snimanju, primjerice, 4D ultrazvučni pregledi omogućuju nam da vizualiziramo pokretne strukture poput srca koje kuca ili fetusa u razvoju. Ovaj dinamički aspekt pruža dragocjene uvide za dijagnozu, istraživanje i praćenje. I 3D i 4D skeniranje imaju različite primjene, a njihovo usvajanje nastavlja rasti.
U oblastima 3D ispisa i 4D ispisa, 3D i 4D skeniranje igraju ključnu ulogu kao početni koraci i osnovne tehnologije. Pored toga, postoje brojni izazovi u oblasti informacijskih tehnologija.
Radna skupina WG 12, za 3D ispis i skeniranje, zajedničkog tehničkog komiteta JTC 1 Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) i Međunarodnog elektrotehničkog komiteta (IEC), (ISO/IEC JTC 1/WG 12), ima za cilj olakšati diskusije među relevantnim stručnjacima u vezi s razvojnim potencijalom i ulogom skupina za standardizaciju u ovim novim i neophodnim tehnologijama.
Na vebinaru, stručnjaci iz standardizacije i industrije održat će prezentacije i pokriti sljedeće teme:
· Trenutačni status 3D i 4D skeniranja, kao i projekata standardizacije
· IKT[4] izazovi
· Tehnologija 3D skeniranja za digitalnu stomatologiju
· 3D skeniranje i metaverzum
· Projekti standardizacije u vezi s digitalnim blizancem
· Načini da se uključite
Datum IEC vebinara je 21. kolovoza 2024. godine.
[1] „Digitalni blizanci (digital twins) su virtualne replike fizičkih objekata ili sustava. Oni koriste podatke iz stvarnog svijeta za pokretanje simulacija situacija prije nego što su stvarni uređaji napravljeni i raspoređeni, i predviđaju različite ishode. Proizvođači zatim koriste ove informacije da smanje probleme održavanja, poboljšaju učinkovitost i proizvodnju…“ Izvor: IEC, e-tech, Issue 06/2019.
[4] Informacijsko-komunikacijska tehnologija (IKT)