Holandska vjetroelektrana certificirana u situaciji iz stvarnog života
Autor: Catherine Bischofberger
Preuzeto sa: www.iec.ch
Vjetroelektrana Vattenfall u Holandiji dobila je prvi IECRE projektni certifikat od TÜV NORD-a. To je prvi put da je tijelo za certifikaciju koje je odobrio IECRE evaluiralo vjetroelektranu u stvarnom svijetu.
IEC-ov Sustav za certifikaciju prema standardima koji se odnose na opremu za uporabu u području obnovljivih izvora energije (IECRE) najnoviji je sustav ocjenjivanja sukladnosti (CA) IEC-a, a njegov osnovni strateški stup je omogućiti održivu proizvodnju i isporuku električne energije. To je međunarodno prihvaćeni sustav ocjenjivanja sukladnosti za sve elektrane koje proizvode, pohranjuju ili pretvaraju energiju iz solarnih fotonaponskih sustava, vjetra i različitih oblika energije mora. Od njegova osnutka 2014. godine pokazao je ogroman potencijal za rast i usput prošao kroz mnoge važne prekretnice. Dok svijet pokušava smanjiti globalne emisije u borbi protiv klimatskih promjena, sustav ocjenjivanja sukladnosti postaje sve nužniji.
Jedan od najnovijih i ključnih događaja je dodjela prvog IECRE projektnog certifikata u sektoru vjetroenergije. Certifikat je izdao TÜV NORD CERT, koji je dio TÜV NORD skupine, koja se već preko 150 godina bavi ispitivanjem, inspekcijom i certifikacijom. To je tijelo za certifikaciju u području obnovljive energije (Renewable Energy Certification Body ‒ RECB) koje je odobrio IEC.
Primatelj certifikata je priobalna vjetroelektrana Vattenfall u Holandiji. Vattenfall je jedan od najvećih opskrbljivača električnom energijom u Europi, koji posluje u Švedskoj, Njemačkoj, Holandiji, Danskoj i Velikoj Britaniji. Tvrtka tvrdi kako ima više od sedam milijuna korisnika, a cilj joj je na održiv način, bez uporabe fosilnih goriva, isporučiti električnu energiju, a energija vjetra jedan je od glavnih načina za postizanje toga.
Prvo IECRE globalno ocjenjivanje za vjetroelektranu
Prvi put je ispitivanje i certifikacija na temelju IECRE-ova Sustava za ocjenjivanje sukladnosti provedeno na velikoj vjetroelektrani umjesto na pojedinačnim vjetroturbinama ili komponentama. „Projektna certifikacija obuhvaća cio životni ciklus projekta vjetroelektrane i stoga je veoma interesantan i izazovan posao za certifikacijsko tijelo. Projekt počinje pregledom situacije na samoj lokaciji, vezano za vjetar, morske, zemljišne, električne i druge uvjete okoliša”, objašnjava Christian Hering, menadžer za program certifikacije za obnovljive izvore energije u TÜV NORD-u.
Proces certifikacije također razmatra dizajn vjetroelektrane kao i to na temelju čega je on koncipiran. Sukladnost se ocjenjuje prema programu projektne certifikacije IECRE OD-502 i standardima koje je objavio IEC-ov tehnički komitet IEC TC 88 koji djeluje u području sustava za proizvodnju električne energije pomoću vjetra. Proizvodnja, kao i transport, instalacija i puštanje u rad vjetroturbina također se pažljivo provjeravaju. „Proces ispitivanja i certifikacije trajao je oko dvije godine i na njemu je radilo oko 20 različitih stručnjaka i to u trinaest različitih područja”, opisuje Hering.
Savladavanje izazova u stvarnom svijetu
U međuvremenu je trebalo riješiti mnogo problema, od kojih su neki bili teško predvidljivi. „Nikada ne znate hoće li inspekcija zaista biti obavljena ili ne jer to ovisi o vremenskim uvjetima i rasporedu operatera”, priznaje Hering.
Preduvjet za završetak posla bio je rad noću i vikendom i uloženi su zajednički napori za finalizaciju svih detalja koje je trebalo provjeriti kako bi se izdao konačni certifikat. „Certificirali smo sustav u stvarnoj životnoj situaciji, što se veoma razlikuje od evaluacije projektnih dokumenata na zaslonu računala. To je također veoma različito od ispitivanja mjenjača ili lopatica rotora u laboratoriji, jer ne znate gdje će biti postavljeni, na kojoj lokaciji i pod kojim uvjetima”, kaže Hering.
On smatra kako je činjenica da je TÜV NORD došao do ovakve jedne prekretnice veoma važna i tvrdi kako će ona dovesti do više evaluacija stvarnih projekata, od kojih očekuje da će postati rastuće tržište za certifikaciju. „Već smo izdali projektne certifikate za nekoliko drugih programa odnosno shema i blizu smo finalizacije certifikacije još jednog globalnog projekta utemeljenog na dokumentu IECRE OD-502, koji se također odnosi na priobalnu vjetroelektranu. Želimo pokazati da sa certifikacijom možemo donijeti dodanu vrijednost, te smo stoga veoma aktivni u IECRE-u, kao i u različitim interesnim i radnim skupinama”, kaže on.
Wolfram Zeitz, izvršni tajnik IECRE-a pri IEC-u, slaže se s tim. „Ovaj prvi projektni certifikat za vjetroelektranu izdan unutar IECRE-a naglašava sve veću ulogu obnovljivih izvora energije u našim gospodarstvima. Ovaj je certifikat veliki plus za vjetroenergetski sektor i dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što je izdana prva izjava o izvodivosti u pomorskom sektoru (vidjeti članak u e-tech: Marine Energy Comes of Age). Divno je vidjeti različite zainteresirane strane u IECRE-u kako zajedno rade ostvarujući rezultate, te kako aktivnosti veoma važne skupine RECB-a konačno daju plodove!”
Iako nam tek predstoje izazovni i uzbudljivi trenuci dok svijet nastoji ispuniti ciljeve neto nulte emisije, rad IECRE-a pokazuje da IEC-ovi sustavi za ocjenjivanje sukladnosti idu u korak s vremenom i da su u skladu s IEC-ovim strateškim ciljem podrške održivom svijetu.