Da li imate povjerenja u hranu koju jedete?

Kada promatramo dobro opskrbljene police supermarketa kako bismo odabrali potrebnu hranu i piće, većina nas vjeruje i očekuje da sadržaj paketa namirnica odgovara  informacijama koje su izložene na etiketama. Podrijetlo hrane je nešto za što jako rijetko pitamo, ali da li je sve što jedemo i pijemo zaista to što mislimo da jeste?

 

Skandal s konjskim mesom razbio je povjerenje potrošača u prehrambenu industriju. Skandal je izbio nakon što su tijela vlasti za sigurnost hrane Irske obavila niz testiranja proizvoda od mesa koji se prodaju u velikim supermarketima, kada je u proizvodima od govedine pronađeno konjsko meso. U Velikoj Britaniji, primjerice, nakon provedene neovisne revizije u okviru sustava hrane, preporuke u izvješću su se odnosile na uspostavljanje Nacionalne jedinice za kriminal u oblasti hrane (National Food Crime Unit), koja ne radi samo s policijskim snagama diljem Velike Britanije nego i s Europolom i Mrežom za prevare s hranom (Food Fraud Network) koja povezuje tijela vlasti za sigurnost hrane diljem Europe.

 

Prevare s hranom su dugo prisutne i procjenjuje se da posljedice tih prevara koštaju legitimne trgovce hranom do 15 milijardi USD na godišnjoj razini.

 

Primjerice, jedan prosječan bakalar može putovati 10.000 milja prije nego što završi na  tanjuru. Može biti ulovljen u Beringovom moru, zatim pripremljen i zamrznut u fabrici u Kini, prevezen teretnim brodom u Europu ili Sjedinjene Američke Države, zatim proći i posljednji dio puta prije nego što završi npr. na tanjuru u ribljim štapićima u Moskvi. Na taj način postoji mnogo prilika za kriminalne radnje i za iskorištavanje slabih karika u lancu.

 

Uz rastuću svjetsku populaciju i kako svijet postaje sve kompleksniji i povezaniji, postoji jasna, hitna i nužna potreba da se standardiziraju propisi na međunarodnoj razini. Prevare s hranom postaju sve sofisticiranije i sve ih je teže otkriti.

 

Certifikacija hrane obećava više standarde i transparentnost, ali da li je to djelotvorno oružje u borbi protiv prevara s hranom? FSSC 22000, Sustavi upravljanja sigurnosti hrane, (FSMS) certifikacijska shema pomaže tvrtkama da proizvode sigurnu hranu i da steknu povjerenje potrošača.

 

Standard ISO 22000 pomaže proizvođačima da osiguraju sigurnost hrane i koristi sljedivost kako bi garantirao podrijetlo sastojaka hrane. Ukoliko se pravilno koristi i u potpunosti implementira, ISO 22000 pruža alat koji je potreban u bilo kojem dijelu prehrambenog lanca za proizvodnju sigurne hrane.

 

Više informacija o ovoj temi možete pronaći u novom izdanju ISOfocusa putem sljedećeg linka:

http://www.iso.org/iso/isofocus_117.pdf

 

 

Informacije o standardu i području primjene standarda BAS EN ISO 22000 dostupne su i putem mrežne stranice Instituta za standardizaciju BiH:

/standard/?natstandard_document_id=259810

 

(Preuzeto i prerađeno: ISOFocus #117)