Budućnost aerodroma

Prema izvješću Međunarodne asocijacije za zračni promet (IATA), broj putnika će vjerojatno rasti u narednih nekoliko desetljeća. IATA očekuje 7,2 milijarde putnika zračnog prometa, što je gotovo duplo više u odnosu na današnji broj putnika koji iznosi 3,8 milijardi.

 

Razvoj infrastrukture aerodroma je zaostajao za rastom putovanja. Promet na nekim značajnijim aerodromima već prelazi planirane kapacitete.

 

Pravi aerodromi mogu putnicima upotpuniti sjajna iskustva putovanja tako što će im olakšati određene aktivnosti kao što su prijava za let (check-in), predavanje prtljage, sigurnost do izlaza za ukrcavanje u zrakoplov i slično. Pravi aerodromi također trebaju omogućiti svim posjetiocima dobru hranu, kupnju i relaksaciju.

 

Zbog toga je veoma važna infrastruktura koja okružuje aerodrom – putovi, parkirališta, staze, ali i infrastruktura ispod aerodroma kao što su komunalije i odvodnjavanje. To je često prva stvar koju putnici iskuse. S druge strane, putnici se susreću s problemima koji se odnose na kašnjenje letova, duge redove za polijetanje, kruženje zrakoplova prije slijetanja i slično.

 

Posljednje izdanje časopisa ISOfocus pruža pogled u budućnost kada je u pitanju evolucija sektora zračnog prometa, uzimajući u obzir čimbenike kao što su rast broja putnika, tehnološki trendovi, razvoj novih materijala, naglašavajući koji sve standardi će biti potrebni.

 

Međunarodni aerodrom Ženeva je prvi aerodrom u kontinentalnoj Europi i druga kompanija u Švicarskoj koja je certificirana sukladno zahtjevima standarda ISO 55001. Skupina ljudi s tog aerodroma dala je odgovore na pitanja što to zaista znači za njih, koje su koristi od primjene zahtjeva ovog standarda, koja su konkretna poboljšanja koja je omogućio ovaj standard.

 

Mnoštvo interesantnih informacija o budućnosti aerodroma možete pročitati u najnovijem izdanju časopisa ISOfocus #120.