Sustavi upravljanja vještačkom inteligencijom (AI): Što poduzeća trebaju znati

Preuzeto i prevedno sa: www.iso.org

ISO vijest na engleskom jeziku možete pročitati ovdje.

Od razvoja autonomnih vozila do rasta generičkih alata za vještačku inteligenciju poput ChatGPT i Google Bard, vještačka inteligencija (AI) je temelj naše svakodnevice. Pa, što je AI? Primjerice, pogledajmo virtualne pomoćnike odnosno asistente kojima upravlja vještačka inteligencija (AI) koji reagiraju na glasovne komande i obavljaju zadatke na temelju korisničkog inputa. To je samo jedan primjer kako su AI tehnologije integrirane u svakodnevne uređaje kako bi ih učinile intuitivnijim i sposobnim za interakciju s ljudima na prirodan i koristan način.

Međutim, tu priča ne staje. Aplikacije vještačke inteligencije već na revolucionaran način poboljšavaju poslovanja poduzeća. Napredak u strojnom i, posebice, u dubokom učenju stvara promjenu paradigme u gotovo svakom sektoru industrije. Obuhvatajući raznovrsna područja kao što su zdravstvo, financije i informacijske tehnologije, vještačka inteligencija je prva uvela inovacije i optimizaciju u brojna područja. A u samom središtu svih tih dešavanja naći ćete sustave upravljanja vještačkom inteligencijom.

S obzirom na rizike i kompleksnost vještačke inteligencije, veoma je važno postojanje snažnih mehanizama upravljanja. Sustavi upravljanja vještačkom inteligencijom igraju ključnu ulogu u razvoju i implementaciji AI tehnologija. Ovdje ćemo detaljnije razmotriti važnost takvih sustava u pružanju učinkovitih procjena i tretmana rizika vezanih za vještačku inteligenciju.

Sadržaj

1.    Što je vještačka inteligencija?

2.    O sustavima upravljanja vještačkom inteligencijom

3.    Od rizika do prilika

4.    Otključavanje potencijala vještačke energije

Što je vještačka inteligencija?

Vještačka inteligencija (AI) je tehnologija koja omogućuje strojevima i računalnim programima da postanu pametni, omogućujući im obavljanje zadataka koji obično zahtijevaju ljudsku inteligenciju. To uključuje stvari poput razumijevanja ljudskog jezika, prepoznavanja obrazaca, učenja iz iskustva kao i donošenje odluka. U suštini, AI sustavi funkcioniraju tako što obrađuju ogromne količine podataka, tražeći obrasce prema kojima će modelirati vlastito donošenje odluka.

Iako ova definicija prolazi kod laika, ona, međutim, nije potpuno točna. Dakle, što je točno vještačka inteligencija? Prema ISO/IEC TR 24030:2021[1], AI je „sposobnost stjecanja, obrade, stvaranja i primjene znanja, zadržanog u obliku modela, za obavljanje jednog ili više datih zadataka”. Ova je definicija preciznija s tehnološke točke gledišta i nije ograničena na područja gdje se već koristi AI, već ostavlja prostor za daljnji razvoj.

O sustavima upravljanja vještačkom inteligencijom

Dakle, kako AI funkcionira? AI sustav radi na temelju unosa odnosno inputa, uključujući unaprijed definirana pravila i podatke koje dostavljaju ljudi ili strojevi, kako bi obavljao određene zadatke. Drugim riječima, stroj prima input iz okoline, a zatim procesuiranjem inputa kroz jedan ili više modela i osnovnih algoritama računa i izvodi zaključak o izlaznim podacima.

S obzirom na eksponencijalni rast vještina vještačke inteligencije, javlja se ozbiljna zabrinutost u vezi s privatnošću, pristrasnošću, nejednakošću i sigurnošću. Proučavanje načina na koje rizici vještačke inteligencije utječu na korisnike ključno je kako bi se omogućila odgovorna i održiva primjena ove tehnologije. Poduzećima je danas više nego ikad potreban okvir koji će ih voditi na njihovu putovanju kroz vještačku inteligenciju. ISO/IEC 42001, prvi globalni standard za sustav upravljanja vještačkom inteligencijom, zadovoljava tu potrebu.

ISO/IEC 42001 je globalno priznat standard koji pruža smjernice za upravljanje vještačkom inteligencijom. On nudi sustavni pristup rješavanju izazova povezanih s implementacijom vještačke inteligencije unutar priznatog okvira sustava upravljanja, obuhvaćajući područja kao što su etika, odgovornost, transparentnost i zaštita podataka. Dizajniran za nadgledanje različitih aspekata vještačke inteligencije, standard pruža integrirani pristup upravljanju AI projektima, od procjene rizika do učinkovitih mjera za njihovo uklanjanje.

Od rizika do prilika

Standard ISO/IEC 42001 je tu kako bi pomogao poduzećima i široj društvenoj zajednici da na siguran i učinkovit način izvuku maksimalnu vrijednost iz uporabe vještačke inteligencije (AI).

Korisnici mogu ostvariti brojne koristi, poput:

  • unaprjeđenja kvalitete, sigurnosti, pratljivosti, transparentnosti i pouzdanosti AI aplikacija;
  • poboljšanja učinkovitosti i procjene rizika vezanih za vještačku inteligenciju;
  • većeg povjerenja u AI sustave;
  • smanjenja troškova razvoja vještačke inteligencije;
  • boljeg usklađivanja s regulatornim zahtjevima kroz specifične kontrole, sheme audita i smjernice koje su sukladne novim zakonima i propisima.

U suštini, sve te prednosti doprinose etičkoj i odgovornoj uporabi vještačke inteligencije za ljude diljem svijeta.

Sveobuhvatan ciklus stalnog unaprjeđenja

Kao standard sustava upravljanja, ISO/IEC 42001 se temelji na „Planiraj-Izvrši-Provjeri-Djeluj” procesu uspostavljanja, implementacije, održavanja i stalnog unaprjeđenja vještačke inteligencije. Ovaj je pristup važan iz mnogo razloga:

  • Prvo, osigurava prepoznavanje vrijednosti rasta AI-a i uvođenje odgovarajuće razine nadzora.
  • Drugo, sustav upravljanja omogućuje organizaciji proaktivno prilagođavanje svojeg pristupa sukladno eksponencijalnom razvoju tehnologije.
  • I konačno, podstiče organizacije da obavljaju procjene rizika vezane za vještačku inteligenciju i definiraju aktivnosti tretmana rizika u redovitim intervalima.

S obzirom na brzu prihvaćenost vještačke inteligencije na globalnoj razini, predviđa se da će ISO/IEC 42001 postati integralni dio uspjeha organizacije, te nastaviti putem drugih standarda za sustave upravljanja poput ISO 9001 za kvalitetu, ISO 14001 za zaštitu okoliša i ISO/IEC 27001 za IT sigurnost.

Iskorištavanje potencijala vještačke inteligencije

Jasno je da će se vremenom vještačka inteligencija nastaviti poboljšavati i razvijati. Kako to bude činila, AI menadžment morat će se prilagoditi tim promjenama, usredotočujući se na različite načine održavanja i ubrzanja AI sustava za potrebe poslovnog svijeta. Nalazimo se na raskrsnici gdje je potrebno primijeniti odmjeren pristup. Kako iskoristiti puni potencijal AI-ja, a istodobno izbjeći rizike?

Balansiranje između prilika i rizika moguće je samo uz postojanje snažnih sustava upravljanja. Zato je važno da se lideri u poslovanju i industriji informiraju o ISO/IEC 42001 ‒ sustavu upravljanja vještačkom inteligencijom koji postavlja temelj za etičko, sigurno i progresivno korištenje vještačke inteligencije u različitim aplikacijama. Sve to je potrebno dobro izbalansirati, a jasno razumijevanje tog balansa može nam pomoći u izbjegavanju zamki na koje nailazimo na našem zajedničkom putu.

 


[1] Standard BAS ISO/IEC TR 24030:2022, Informacijska tehnologija - Umjetna inteligencija (AI) - Slučajevi upotrebe, je usvojen u bosanskohercegovačkoj standardizaciji.