Seminar ,,Edukacija kadrova iz domene protueksplozijske zaštite električnih i neelektričnih uređaja i instalacija”

U zajedničkoj organizaciji Fakulteta elektrotehnike iz Tuzle i Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine u razdoblju od 5. 11. do 9. 11. 2012. godine u Tuzli je održan seminar pod nazivom ,,Edukacija kadrova iz domene protueksplozijske zaštite električnih i neelektričnih uređaja i instalacija”. Seminar su otvorili direktor Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine, gospodin Aleksandar Cincar i profesor Fakulteta elektrotehnike u Tuzli, prof. dr. sc. Vlado Madžarević.

Na seminaru su bile obrađene sljedeće teme: Europska regulativa u protueksplozijskoj zaštiti; Važeća regulativa u BiH i prelazak na direktive EU-ATEX 95 i ATEX 137; Opasnost od eksplozije u podzemnim rudnicima i na nadzemnim mjestima; Izvori ispuštanja i razrjeđivanja eksplozivne atmosfere na nadzemnim mjestima i u rudnicima s podzemnom eksploatacijom; Provedba mjera zaštite od metana; Provedba mjera zaštite od prašine s posebnim osvrtom na ugljenu prašinu; Klasifikacija prostora na nadzemnim mjestima i u rudnicima s podzemnom eksploatacijom; Elektroenergetske instalacije u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom s posebnim osvrtom na optički način prenosa informacija; Projektiranje instalacija u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom; Ispitivanje i certifikacija; Tehničko nadgledanje i održavanje, ex-dokumenti.

Predavači su bili stručnjaci iz Ex-Agencije (Agencija za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom) iz Zagreba, Instituta za preventivu iz Novog Sada, Ex-Komisije BiH i Tehničkog komiteta BAS/TC 6, Oprema za eksplozivne atmosfere, Bureau Veritas iz Slovenije, te proizvođača protueksplozijskih zaštićenih uređaja (BARTEC VARNOST d.o.o. - Zagorje ob Savi, TEVELE, TEVE Varnost Elektronika d.o.o. – Kisovec, TEPEx d.o.o. - Zabok i KONČAR PEX d.o.o. – Zagreb) kao i korisnika datih uređaja (Rudnici uglja i industrijski kompleksi u BiH).

Cilj seminara bio je obrazovanje kadrova iz domene protueksplozijske zaštite električnih i neelektričnih uređaja i instalacija kako bi se povećala sigurnost postrojenja, instalacija i osoblja koje je angažirano u potencijalno eksplozivnim atmosferama, kao i podizanje svijesti bosanskohercegovačke javnosti o ulozi i značaju standarda i standardizacije. Seminar je također sudionike uputio na stručnu i zakonodavnu implementaciju europskih standarda u potencijalno eksplozivnim atmosferama u tvrtkama koje se bave projektiranjem, ispitivanjem i izdavanjem isprava o zadovoljavanju sigurnosnih mjera, te kod proizvođača, održavatelja i remontera u područjima elektro i drugih struka, kao i kod tijela vlasti.

Seminar je naglasio važnost regulative, a inženjerima je ukazano na kompleksnu teoriju i praksu ex- zaštite, s naglaskom na povezanost svjetskih, europskih i nacionalnih standarda i znanja. Pokazan je odnos između IEC, EN i drugih standarda, još uvijek važećih JUS i novousvojenih BAS standarda. Bile su obrađene direktive Novog pristupa EU, prvenstveno direktive Atex, kao i drugi odgovarajući propisi i pravilnici.

Posebno je analizirana implementacija direktiva EU u bosanskohercegovačko tehničko zakonodavstvo u području sigurnosti proizvoda, gradnje, održavanja i nadzora objekata i postrojenja s eksplozivno opasnim prostorima, sigurnosti i zdravlja na radu, stručnog osposobljavanja izvršitelja poslova u svim domenama - vlasti, proizvodnje i održavanja, usluga itd.

Tijekom trajanja seminara u prostorijama Fakulteta elektrotehnike bio je predstavljen proizvodni program iz predmetne problematike proizvođača protueksplozijsko zaštićenih uređaja (BARTEC VARNOST d.o.o. ‒ Zagorje ob Savi, TEVE Varnost Elektronika d.o.o. – Kisovec i TEPEx d.o.o. – Zagreb).

 tuzla2

 

tuzla3